Historia dhe simbolika e përfaqësuar në Zogun Feniks

Legjenda e Zogut Phoenix flet për një zog të gjatë përafërsisht 1,50 m, madhështor, i ngjashëm me një shqiponjë me këmbë të holla dhe një krah mbresëlënës, me ngjyra të shoqëruara me lindjen e diellit dhe zjarrit, është vërejtur me ngjyra në tonet e kuqe, vjollcë dhe të verdhë . Ajo ka një pendë të ndritshme rreth qafës, ndërsa pjesa tjetër e trupit është e purpurt, përveç bishtit, e cila është blu, me pupla të gjata rozë, të ndërthyera, fyti është zbukuruar me një kreshtë dhe koka me një pendë stilolapsa.

Në disa paraqitje artistike, një lloj halo që e rrethon është vërejtur, duke e ndriçuar në qiell, shumica e imazheve kanë sy blu dhe shkëlqen si safirët. Ndërtoni një shtyllë ose fole tuaj funerale, dhe e ndez atë me një goditje të vetme të krahëve të saj. Pas vdekjes ajo ngrihet e lavdishme nga hiri dhe fluturon tutje.

Çfarë simbolizon ky zog?

Legjenda e Zogut Phoenix tregon historinë e një zogu të aftë të rilindë nga hiri i tij. Isshtë një simbol universal i vdekjes së krijuar nga zjarri, ringjalljes, pavdekësisë dhe diellit. Ajo gjithashtu përfaqëson delikatesë pasi jeton vetëm me vesë pa dëmtuar asnjë krijesë të gjallë.

Ajo përfaqëson aftësinë tonë për të parë, për të mbledhur informacione ndijore në lidhje me mjedisin tonë dhe ngjarjet që ndodhin brenda tij. Fenix, Me bukurinë e saj të madhe, krijon eksitim të fortë dhe frymëzim të pavdekshëm. Sa i përket numrit të viteve që ai jeton, ka disa llogari. Tradita e përgjithshme thotë pesëqind vjet. Disa thonë se ajo shihet në intervale prej një mijë e katërqind e gjashtëdhjetë vjetësh.

Emra të tjerë që janë dhënë

Përndryshe është quajtur zog i diellit, i Asirisë, i Arabisë, i Ganges, zogu me jetë të gjatë dhe zogu egjiptian, ndër të tjera.

Feniksi

Qytetërime në të cilat shfaqet Simboli i Zogut Feniks.

Vetë Phoenix nuk është unik për mitologjinë Greke, zogu gjithashtu shquhet në shumë kultura dhe vende të tjera të botës, nga Kina, ku Phoenix njihet si "Zogu i Pavdekshëm" deri në Greqi, ku është Feniksi konsiderohet. simbol i rilindjes së tij.

Grekët e njihnin këtë zog si Feniks, për shkak të pendëve të tij të kuqe dhe ari, pamja e të cilave është aq e ndritshme sa shkëlqente në rrezet e diellit të pastër. Qytetërimi grek e quajti atë "Phoenix" por është i lidhur me egjiptian Bennu, amerikanët vendas Thunderbird, ruse Firebird, kineze Fèng Huang dhe japoneze H? -?.

Herodoti, një historian grek, deklaroi se priftërinjtë e Heliopolis përshkruajnë atë zog jetoi për 500 vjet para se të ndërtonte dhe ndizte kolltukun e tij të varrimit, atëherë pasardhësit e zogjve do të fluturonin nga hiri dhe do të sillnin priftërinj në altarin e tempullit të Heliopolisit, u tha gjithashtu se zogu nuk ha fruta, por temjan dhe mishrat aromatikë, ai mblodhi kanellë dhe mirrë për folenë e tij në përgatitje për vdekjen e saj të djegur.

Për shkak të temave të vdekjes dhe ringjalljes, një simbol u miratua në krishterimin e hershëm, si një analogji për vdekjen e Krishtit dhe tre ditë pas ringjalljes së tij.

Imazhi u bë një simbol popullor në varret e hershme të krishtera. Alsoshtë gjithashtu një simbol i një zjarri kozmik që disa besojnë se krijoi botën dhe do ta konsumojë atë.

Feniksi përfaqëson vetë diellin që vdes në fund të çdo dite, por rilind në agimin tjetër. Krishterimi mori zogun dhe e barazoi me Krishtin i cili vdiq në kryq, por u ringjall përsëri.

Në fund të shekullit të parë, Klementi i Romës u bë i krishteri i parë që interpretoi mitin e feniksit si një alegori të ringjalljes dhe jetës pas vdekjes. DHEFeniksi u krahasua gjithashtu me Romën e pavdekshme, dhe shfaqet në monedhat e Perandorisë së vonë Romake si një simbol i Qytetit të Përjetshëm. Alsoshtë gjithashtu një emblemë popullore në heraldikë: si Elizabeta I dhe Maria Mbretëresha e Skotit e përdorën atë si emblema. Shtë vula në flamurin e Phoenix, Arizona në Shtetet e Bashkuara.

"Phoenix" simbolizon rilindjen, veçanërisht diellin, dhe ka variante në kulturat evropiane, amerikane qendrore, egjiptiane dhe aziatike.

Tina Garnet shkruan për mitologjinë egjiptiane, arabe dhe greke të zogut jetëgjatë: «Kur ndien se fundi i tij është afër, ai ndërton një fole me pyjet aromatike më të mira, i vë flakën me një goditje të vetme të krahëve të tij dhe konsumohet nga thirrjet. Nga grumbulli i hirit del një Feniks i ri, i ri dhe i fuqishëm. Pastaj ai balsamon hirin e paraardhësit të tij në një vezë mirre., dhe fluturon për në qytetin e Diellit, Heliopolis, ku vendos vezën në altarin e Zotit të Diellit ".

Në civilizimin egjiptian, ekziston shembulli më i vjetër i kësaj legjende, ata folën për Bennu, një zog çafka që është pjesë e mitit të tyre të krijimit. Bennu jetonte mbi gurë ben-ben ose obeliskë dhe adhurohej së bashku me Osiris dhe Ra. Bennu u pa si një avatar i Osiris, një simbol i gjallë i hyjnisë.

Zogu diellor shfaqet në hajmalitë antike si simbol i rilindja dhe pavdekësia, dhe u shoqërua me periudhën e përmbytjes së Nilit, duke sjellë pasuri dhe pjellori të re.

Egjiptianët e lashtë e lidhën mitin e feniksit me dëshirat për pavdekësi që ishin aq të forta në civilizimin e tyre, dhe prej andej simbolika e tij u përhap në të gjithë botën mesdhetare të antikitetit të vonë. Zogu gjithashtu u tha të rigjenerohej kur u plagos nga një armik, duke e bërë atë pothuajse të pavdekshëm dhe të pathyeshëm, një simbol i zjarrit dhe hyjnisë.

Feniksi

Zogu Bennu përshkruhej përgjithësisht si një çafkë. Arkeologët kanë gjetur mbetjet e një çafke shumë më të madhe që jetonte në zonën e Gjirit Persik 5.000 vjet më parë. Egjiptianët mund ta kenë parë këtë zog të madh vetëm si një vizitor jashtëzakonisht të rrallë ose ndoshta kanë dëgjuar histori të tij nga udhëtarët që kishin ekspedita tregtare në detet Arabe.

Në Azi, feniksi mbretëron mbi të gjithë zogjtë, dhe është simboli i Perandores Kineze dhe hiri femëror, si dhe dielli. Vështrimi i feniksit është një shenjë e mirë që një udhëheqës i mençur është ngjitur në fron dhe një epokë e re ka filluar. Gjithashtu në Azi feniksi është përfaqësues i virtyteve kineze: mirësia, detyra, dekori, mirësia dhe besueshmëria. Pallatet dhe tempujt e saj ruhen nga kafshë mbrojtëse qeramike, të gjitha të udhëhequra nga Feniksi.

Feniks kinez (Feng Huang)

Në mitologjinë kineze, feniksi është simboli i virtytit dhe hirit të lartë, i fuqisë dhe prosperitetit. Përfaqëson bashkimin e yin dhe yang. Mendohej se ishte një krijesë e butë, që ulte aq butë sa nuk shtypte asgjë dhe se hante vetëm pika të vesës. Ajo simbolizonte perandorinë, zakonisht në një palë me një dragua (dragoi që përfaqësonte perandorin), dhe vetëm perandoresha mund të përdorte simbolin e feniksit. Feniksi përfaqësoi fuqia e dërguar nga qielli te Perandoresha. Feniksi mitik është përfshirë në shumë fe, që tregon jetën e përjetshme, shkatërrimin, krijimin dhe fillimet e reja.

Hans Christian Andersen shkroi në 1872, "Fabula thotë se ai jeton në Arabi dhe se çdo njëqind vjet, ai digjet në folenë e tij, por pastaj ngrihet një feniks i ri, i cili valëvitet rreth nesh, shpejt. Si dritë, me ngjyra të bukura . Kur një nënë ulet pranë shtratit të foshnjës së saj, ai qëndron në jastëk dhe me krahët e tij, formon një lavdi rreth kokës së foshnjës ”.

Feniksi japonez (Hou-Ou / Ho-Oo)

Ho-Oo është feniksi japonez, Ho është zogu mashkull dhe Oo është femra. Ho-ho duket shumë si feniksi kinez, Feng Huan në dukje. Phoenix Ho-Oo është adoptuar si një simbol i familjes mbretërore, veçanërisht i perandores. Supozohet se përfaqëson diellin, drejtësinë, besnikërinë dhe bindjen.

Meqenëse është një histori e përhapur gjerësisht, ajo shfaqet me versione të ndryshme në traditat e largëta në hapësirën gjeografike. Në Kinë, e cila merr emrin e Feng përfaqëson perandorinë dhe pranë dragoit, simbolizon vëllazërinë e pandashme. Dhe Simurgu përfaqëson një ide ekuivalente. Aq e fuqishme është simbolika, saqë është një motiv dhe një imazh e cila përdoret ende sot edhe sot në kulturën popullore dhe folklorin. Përdoret edhe në filma si Harry Potter.

Feniksi simbolizon përtëritjen dhe ringjalljen, dhe përfaqëson shumë tema, të tilla si "dielli, koha, perandoria, metempsikoza, shenjtërimi, ringjallja, jeta në Parajsën qiellore, Krishti, Maria, virgjëria, njeriu i jashtëzakonshëm".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.