9 filma të rekomanduar nëse ju pëlqen psikologjia

djem duke parë film në shtëpi

Nëse jeni duke studiuar psikologji dhe ju pëlqejnë maratonat e filmit, atëherë keni kombinimin më të mirë për të kaluar një të shtunë pasdite në shtëpi duke parë filma që do t’i pëlqeni nga minuta 1 Në kinema, jo gjithçka është komedi apo tmerr, ka edhe zhanre të tjerë me tema më komplekse që jo të gjithë janë të aftë t’i kuptojnë ose thellohen kur i shohin.

Ka histori që do t'ju kapin që nga momenti kur filloni t'i shihni dhe që do t'ju bëjnë të punoni mendërisht, deri në pikën ku përpunimi i informacionit nga filmi mund të bëhet një sfidë personale. Filma kushtuar çrregullimeve mendore, traumave të kaluara, proceseve mendore ... ato bëhen shumë interesante për studentët e psikologjisë ose për këdo që thjesht pëlqen të dijë më shumë rreth këtyre temave. Nëse jeni nga ata njerëz që pëlqejnë psikologjinë ose mendojnë për gjëra pa pushim, do ta dashuroni këtë listë të filmave ... bëni kokoshkat!

Multiple (2017)

Kevin (James McAvoy) e ka të vështirë të merret me njerëz ... Por brenda qenies së tij ka jo më pak se 23 personalitete të ndryshme. Ekziston një personalitet dominues që është Dennis dhe ai është përgjegjës për rrëmbimin e tre adoleshentëve, megjithëse disa nga personalitetet e tyre bien ndesh me këtë fakt. Onlyshtë vetëm një person që mund të kuptojë se çfarë po ndodh ... por nëse doni të dini më shumë, do të duhet të shihni filmin!

Memo (2000)

Edhe pse ky film është gati 20 vjeç, është një film që plaket shumë mirë dhe që kur ta shihni do t’ju ​​pëlqejë. Leonard Shelby (Guy Pierce) vuan nga amnezia anterograde (trauma e trurit që nuk lejon kujtime të reja). Gjëja e fundit që mban mend është vrasja e gruas së tij dhe ai jeton vetëm për të kapur fajtorin. Filmi duket konfuz dhe do t'ju bëjë të mendoni se çfarë po ndodh vërtet ...

Klubi i Luftës (1999)

Fight Club është 20 vjeç, por është një nga ata filma që nuk dalin kurrë nga moda ... që gjithmonë do të dëshironi t'i shihni pa pushim. Edhe brezat e ardhshëm, kur të rriten, gjithashtu do ta shohin këtë film dhe do të kuptojnë se sa mund t'u sjellë atyre. Bëhet fjalë për një burrë që vuan nga pagjumësia dhe gjatë një fluturimi takon një shitës sapuni me emrin Tyler Durden. Protagonisti ka mbetur pa punë dhe meqë nuk di se ku të shkojë e thërret Tyler ... dhe kjo është kur fillon gjithçka.

Shqisa e gjashtë (1999)

Momenti i premierës së këtij filmi shënoi një para dhe pas për sa i përket filmave të këtij stili. Isshtë një film që nuk do të ju lërë indiferent dhe që padyshim do t’ju ​​bëjë të ndieni botën e fantazmave në një mënyrë tjetër. Filmi flet për një psikolog që fillon të punojë me një djalë nëntë vjeç, sepse ai thotë se sheh njerëz që kanë vdekur tashmë dhe kjo bën që ai të ketë probleme në marrëdhënie me fëmijët e tjerë. Çfarë mund të ndodhë me personazhet në këtë histori? Duhet ta shihni!

Z. Askush (2004)

Neo Askush nuk është njeriu i fundit në Tokë dhe në 118 vjetorin e lindjes, ai intervistohet nga një gazetar për të zbuluar se si ishte jeta e tij. Ju do të jeni në gjendje të dini se si ishte jeta e tij dhe çfarë ndodh kur ai zgjedh një rrugë në jetën e tij dhe jo një tjetër. Shtë një film që do t'ju bëjë të mendoni për vendimet e jetës, për atë që keni dashur të keni bërë dhe nuk keni bërë ose atë që keni bërë pavarësisht pasojave ... Cilat janë vendimet që keni marrë në jetën tuaj?

Shfaqja Truman

Truman Burbank ka jetuar gjithmonë në një qytet të vogël në Shtetet e Bashkuara ku duket se të gjithë shkojnë mirë ... Por duket se Truman nuk e njeh një të vërtetë që bën pjesa tjetër e botës ... Për çfarë do të jetë Truman Show? Do të duhet ta shihni për ta zbuluar.

Little Miss Sunshine (2006)

Një vajzë 7-vjeçare klasifikohet në një konkurs bukurie dhe karvanohet me familjen e saj jokonvencionale për të marrë pjesë. Udhëtimi familjar për disa ditë shkakton rrethana të ndryshme që e vënë në provë bashkëjetesën. Ky film studion marrëdhëniet familjare kur anëtarët janë shumë të ndryshëm ... Por ndryshimi mund të çojë në lumturi, edhe nëse është duke përmbushur një qëllim të përbashkët: që i vogli të jetë i lumtur!

Identiteti (2003)

Ky film është një kombinim i zhanreve të tilla si pezullimi psikologjik dhe tmerri. Ai tregon historinë e një grupi të panjohurish me stile të ndryshme jetese që vuajnë një sërë ngjarjesh që çojnë në vdekjen e tyre. Gjithçka ndodh në një motel ku ata duhet të strehohen nga një stuhi ... Kjo histori ka të bëjë me një çrregullim që duhet zbuluar sepse është i lidhur me gjithçka të çuditshme që ndodh.

Një fluturim mbi folenë e qyqeve (1975)

Randle McMurphy shmang të shkojë në burg për shkak të marrëzisë, në mënyrë që të kalojë dënimin e tij në një mënyrë më pak negative. Në qendrën e rehabilitimit, ai nxit një rebelim të pacientëve kundër normave shtypëse të qendrës. Shtë një film që ekziston prej shumë vitesh por mbetet një film referimi për shumë. Ajo i referohet dhe një kritike se si ishin institucionet psikiatrike në vitet '60, kur elektroshoku ishte i zakonshëm.s brenda trajtimeve te pacientët. Përveç kësaj, ai adreson gjithashtu çështje në lidhje me çrregullimet, personalitetin dhe gjendjen shpirtërore të pacientëve.

Me këto 9 filma mund të kaloni një fundjavë duke parë filma të shkëlqyeshëm që do t'ju japin shumë në nivelin personal dhe gjithashtu në njohuritë tuaja. Do të njihni histori të reja që do të kontribuojnë shumë më tepër sesa një komplot i thjeshtë. Ju do të jeni në gjendje të mendoni dhe të reflektoni për jetën tuaj dhe gjithashtu për atë se si është mendja njerëzore. Me cilin nga këta filma do të filloni maratonën tuaj? Zgjidhni mirë sepse kur të filloni të shikoni filma nuk do të jeni në gjendje të ndaleni dhe do të dëshironi t'i shihni të gjithë, dhe do t'ia vlejë! Por mos harroni të mos qëndroni vetëm me historinë ose komplotin e filmit, ajo që ia vlen është që ju të mendoni se çfarë ju sjell në një nivel psikologjik dhe çfarë përfitimi mund të merrni nga filmi për rritjen tuaj personale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.