45 citate të famshme nga Immanuel Kant për jetën

Immanuel Kant duke shkruar fjali në veprat e tij

Nëse ju pëlqen filozofia, është më se e sigurt që ju e dini kush ishte Immanuel Kant. Ai ishte një filozof gjerman i cili lindi në 1721 në Konigsberg, Prusi. Ai njihet si "Kant" dhe konsiderohej si një nga filozofët më me ndikim në Evropë në atë kohë dhe deri më sot, në të gjithë filozofinë universale.

Së bashku me Hegel dhe Schopenhauer ata zhvilluan idealizmin gjerman, një shkollë filozofike që zgjat deri më sot. Ndër veprat e tij më të njohura gjejmë: "Kritika e arsyes së pastër", "Kritika e gjykimit" ose "Metafizika e zakoneve". Reflektimet e tij nuk kalojnë pa u vërejtur nga askush dhe kjo është arsyeja pse frazat e tij të famshme do t'ju bëjnë të reflektoni shumë thellë mbi jetën.

Fraza të famshme të Kant

Fraza të mendimit të Immanuel Kant

Ndër frazat dhe reflektimet e tij gjejmë imperativin kategorik që sipas autorit, ai tha se ai veproi ndaj njerëzve, pavarësisht nga dëshirat apo interesat e tyre. Ai gjithashtu ndau detyrat midis përsosur dhe të papërsosur, e para nuk thotë gënjeshtra dhe e dyta kur zbatohet në kohë dhe hapësira specifike.

Artikulli i lidhur:
8 gënjeshtra që mund të dëgjoni kur luftoni për ëndrrat tuaja

Për të kuptuar një pjesë të madhe të frazave të tij të famshme, është e nevojshme të hapni mendjen tuaj, por ajo për të cilën jemi të sigurt është që ju do të jeni në gjendje të shihni jetën nga një këndvështrim tjetër dhe do të keni një reflektim të brendshëm që do t'ju bëjë të rriteni si qenie njerëzore.

Nëse doni të dini më shumë rreth këtyre citateve të famshme nga Immanuel Kant, vazhdoni të lexoni dhe regjistrohuni për ato që mendoni se ju kanë pëlqyer më shumë. Në këtë mënyrë ju nuk do t’i harroni dhe do të jeni në gjendje të reflektoni mbi to sa herë që e konsideroni të përshtatshme.

 • Inteligjenca e individit matet nga sasia e pasigurive që ai është i aftë të mbështesë.
 • Rregullat për lumturinë: diçka për të bërë, dikë për të dashur, diçka për të pritur me padurim.
 • E gjithë njohuria jonë fillon me shqisat, pastaj vazhdon të kuptuarit dhe përfundon me arsyen. Nuk ka asgjë më të lartë se arsyeja.
 • Vullneti i Zotit nuk është thjesht që ne të jemi të lumtur, por që ta bëjmë veten të lumtur.
 • Lumturia nuk është një ideal i arsyes, por i imagjinatës.
 • Unë kisha për të eleminuar njohuritë për të bërë vend për besim.
 • Mos e investoni gjithë kohën tuaj në një përpjekje të vetme, sepse secila gjë kërkon kohën e vet.
 • Njeriu i mençur mund të ndryshojë mendje. Budalla, asnjëherë.
 • Ndërsa rruga tokësore është e mbushur me ferra, Zoti i ka dhënë njeriut tre dhurata: buzëqeshjen, ëndrrën dhe shpresën.
 • Unë gjithmonë duhet të sillem sikur norma e sjelljes së veprimeve të mia të bëhej një ligj universal.

Immanuel Kant mendimtar i frazave filozofike

 • Përvoja pa teori është e verbër, por teoria pa përvojë është thjesht lojë intelektuale.
 • Kini guximin të përdorni arsyen tuaj. Kjo është motoja e iluminizmit.
 • Në errësirë ​​imagjinata punon më aktive sesa në dritë të plotë.
 • E vetmja gjë që është një qëllim në vetvete është njeriu, ai kurrë nuk mund të përdoret si një mjet.
 • Leximi i të gjithë librave të mirë është si një bisedë me mendjet më të mira të shekujve të kaluar.
 • Ne nuk jemi milionerë për shkak të asaj që kemi, por për shkak të asaj që mund të bëjmë pa pasur burime materiale.
 • Shkenca është njohuri e organizuar, mençuria është jetë e organizuar.
 • Ai flinte dhe ëndërronte që jeta ishte e bukur; U zgjova dhe kuptova që jeta ishte detyrë.
 • Me gurët që kritikët ju hedhin fort, ju gjithashtu mund t'i ngrini vetes një monument.
 • Ai që është i mbrapshtë ndaj kafshëve gjithashtu bëhet i vrazhdë në marrëdhëniet e tij me burrat. Ne mund ta gjykojmë zemrën e një burri nga trajtimi i tij ndaj kafshëve.
 • Mendimet pa përmbajtje janë boshe, intuitat pa koncept janë të verbra.
 • Të gjitha interesat e arsyes sime, spekulative dhe praktike, kombinohen në tre pyetjet vijuese: Çfarë mund të di? Cfare duhet te bej? Çfarë mund të pres
 • Papjekuria është pamundësia për të përdorur inteligjencën e dikujt pa udhëzimin e tjetrit.
 • Sa më të zënë që jemi, aq më mprehtësisht ndiejmë se po jetojmë, aq më të vetëdijshëm jemi për jetën.
 • Hapësira dhe koha janë korniza brenda së cilës mendja është e kufizuar për të ndërtuar përvojën e saj të realitetit.
 • Punoni në mënyrë të tillë që maksima e vullnetit tuaj të jetë në çdo kohë parimi i një ligji të përgjithshëm.

Ndikimi i Immanuel Kant falë frazave të tij të famshme

 • Iluminizmi është çlirimi i njeriut nga papjekuria e tij e shkaktuar nga vetvetja.
 • Bëni durim për një kohë, shpifja është jetëshkurtër. E vërteta është vajza e kohës, së shpejti do të duket se do t'ju pajtojë.
 • Nga druri i shtrembër i njerëzimit, nuk është bërë ndonjë gjë e drejtë.
 • Guxo të mendosh!
 • Trajtojini njerëzit si një qëllim, kurrë si një mjet për të arritur një qëllim.
 • Vetëm të ndriçuarit, jo të frikësuar nga hijet.
 • Ligji është një grup kushtesh që lejojnë lirinë e secilit për të akomoduar lirinë e të gjithëve.
 • Ai që është mizor me kafshët bëhet gjithashtu i ashpër në marrëdhëniet e tij me burrat. Ne mund ta gjykojmë zemrën e një burri nga trajtimi i tij ndaj kafshëve.
 • Në të gjitha gjykimet në të cilat përshkruajmë diçka si të bukur, nuk lejojmë që askush të ketë një mendim tjetër.
 • Hypshtë hipokrizi e pastër që ekziston një ligj për t’u urryer apo edhe përçmuar, të cilët atëherë, vazhdojnë të bëjnë mirë edhe duke ditur që janë në disavantazh?
 • Pa njeriun dhe potencialin e tij për përparim moral, i gjithë realiteti do të ishte një shkretëtirë e thjeshtë, një gjë e kotë, pa ndonjë qëllim përfundimtar.
 • Liria nuk përcakton asgjë në lidhje me njohuritë tona teorike të natyrës, ashtu si koncepti i natyrës nuk përcakton asgjë në lidhje me ligjet praktike të lirisë.
 • Edukimi është zhvillimi tek njeriu i gjithë përsosmërisë për të cilën është e aftë natyra e tij.
 • Durimi është forca e të dobëtit dhe padurimi, dobësia e të fortit.
 • Nga një gënjeshtër, një njeri është i llastuar, dhe të thuash, asgjëson dinjitetin e tij si burrë.
 • Liria është ai fakultet që rrit dobinë e të gjitha fakulteteve të tjera.
 • Ai që e bën veten një krimb nuk mund të ankohet më pas nëse njerëzit e shkelin.
 • Gjithmonë është mirë të kujtojmë se gjithçka që ne konceptojmë është e aftë të bëhet përmes arsyes.
 • Imazhi i njerëzve që binden nga pamja e tyre fizike, ndonjëherë bie mbi llojet e tjera të ndjenjave.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.