Fraza për ta bërë një fëmijë të reflektojë

Ka shumë fraza reflektimi për fëmijët

Kur duam që fëmijët tanë të reflektojnë për një temë specifike, duhet të kemi parasysh se fillimisht ne si prindër duhet të mësojmë të reflektojmë. Vetëm me shembull do të jemi udhërrëfyes të mirë në këtë rrugë të të menduarit kritik ku reflektimi do të na ndihmojë të mendojmë më mirë për gjërat që na ndodhin rreth nesh.

Nuk është gjithmonë e lehtë për ta arritur atë dhe për këtë arsye është kaq e rëndësishme të dimë disa fraza që të mund t'i përdorim në bisedat që bëjmë me fëmijët tanë. Ndonjehere, Këto fraza mund të përdoren kur fëmijët po kalojnë një kohë të keqe.

Fraza për të reflektuar nga fëmija juaj

Në çdo rast, këto fraza, përveç thënies së tyre, duhen shoqëruar nga fëmijët në procesin e tyre të menaxhimit emocional. Sepse emocionet nuk edukohen vetëm, duhet të shoqërohet për të qenë efektiv, dhe frazat për të reflektuar janë një mbështetje e mirë në këtë kuptim. Mos humbisni detajet e gjithçkaje që duhet t'ju shpjegojmë më poshtë.

U thoni këto fraza fëmijëve tuaj në mënyrë që ata të reflektojnë

 • Mos harroni kurrë se keni ardhur në këtë jetë për të qenë të lumtur. Ju keni një fat të mrekullueshëm nëse punoni shumë dhe bëni gjënë e duhur.
 • Unë jam gjithmonë në dispozicionin tuaj. Gjithmonë!
 • E zgjidhim së bashku.
 • Të dëgjoj.
 • Momenti më i lumtur ishte dita kur e dija se do të vish në këtë botë.
 • Djali: ju jeni një yll i ndritshëm në mes të natës.
 • Unë të dua ashtu siç je.
 • Tani duket se gjërat nuk kanë zgjidhje, por mes nesh të dyve do të gjejmë një rrugëdalje nga ky problem.
 • Si ndjeheni?
 • Të qash nuk është për frikacakët, është për njerëzit e guximshëm që pastrojnë shpirtin e tyre për t'u ndjerë më mirë më vonë.
 • Shqetësohuni për veten dhe njerëzit përreth jush.
 • Ju jeni shumë të veçantë.
 • Fillimisht duhet të kujdesesh për veten dhe më pas për të tjerët.
 • Provoni gjëra të reja që ju pëlqejnë, mos e kufizoni veten.
 • Pavarësisht se cilat janë ëndrrat tuaja, unë do të jem pranë jush për t'ju mbështetur.
 • Kur doni të shprehni mendimin tuaj, bëjeni. Ajo që mendoni është shumë e rëndësishme.
 • Mos u bëj të tjerëve atë që nuk do të doje që ata të të bëjnë ty.
 • Ju duhet t'i trajtoni të tjerët me të njëjtin respekt që do të dëshironit të trajtoheni vetë.
 • Pranoni njerëzit pa përjashtim, edhe ata që ju i konsideroni të ndryshëm nga ju mund t'ju mësojnë gjëra të mëdha.
 • Kjo botë ka nevojë për ju.
 • Ndonjëherë jeta mund të jetë e vështirë, por kjo nuk e pengon atë të jetë e mrekullueshme.
 • Jini gjithmonë vetvetja, pa përjashtim.
 • Asnjëherë mos u përpiqni të jeni një person që nuk jeni.

Ka shumë luleshtrydhe për të reflektuar me fëmijët

 • Do të të dua gjithë jetën, çdo sekondë të çdo minutë, çdo minutë të çdo ore, çdo orë të çdo dite, çdo ditë të çdo jave, çdo javë të çdo muaji, çdo muaj të çdo viti... deri në pafundësi.
 • Do të doja të të mbaja dorën ndërsa vrapon dhe të mos e lëshoja kurrë. Por e di që duhet ta bëj sepse ky është roli im si nënë: që një ditë të bëhesh një e rritur e dashur dhe e përgjegjshme siç të kam ëndërruar shumë herë dhe për këtë duhet të mësoj të të lë të fluturosh.
 • Rënia lejohet, por ngritja është e detyrueshme.
 • Miqtë e vërtetë do të jenë me ju në momentet e mira, por do të jenë edhe më shumë në momentet e këqija. Në momente të bukura do të shihni pranë jush vetëm miq mediokër.
 • Sa herë që keni dyshime për diçka, dëgjoni brendësinë tuaj. Ai e di se ku t'ju çojë.
 • Dëgjoni stomakun tuaj sepse shumë herë do të tregojë atë emocion që po ndjeni dhe që dëshiron t'ju udhëheqë në rrugën e duhur.
 • Le të shohim se çfarë ndjeni dhe të gjejmë një zgjidhje për t'ju bërë të ndiheni më mirë.
 • Tani për tani po kaloni nëpër një stuhi, por mbani mend se, sa herë që bie shi, pastrohet.
 • Gjithçka ndodh për një arsye.
 • Dashuria do të jetë gjithmonë më e fuqishme se urrejtja.
 • Dashuria e vërtetë nuk do t'ju bëjë kurrë të qani, nuk do t'ju lëndojë kurrë, sepse dashuria nuk kënaqet me vuajtjet e të tjerëve.
 • I vlefshëm është personi që vlerëson ajrin që thith dhe një ditë më shumë jetë.
 • Vetëm nga shpirti është e mundur të shihet zemra e sinqertë.
 • Unë e kuptoj që ju duhet të jeni vetëm, por nëse doni të flisni, unë jam këtu për çdo gjë që ju nevojitet.
 • Guxoni veten! Unë jam i sigurt se ju mund ta bëni atë.
 • Provojeni, pa marrë parasysh nëse keni sukses apo jo. Të gjithë bëjmë gabime dhe nga kjo mësojmë.
 • Ju jeni më të guximshëm nga sa mendoni, më të fortë se sa dukeni dhe më të zgjuar se sa mendoni.
 • Nëse i lëshoni të gjitha frikërat tuaja, do të keni hapësirë ​​për të jetuar të gjitha ëndrrat tuaja.
 • Kurrë mos u dorëzo, sepse nuk e di nëse përpjekja tjetër do të jetë ajo që funksionon.

Fraza për të reflektuar si familje

 • Vetëbesimi është sekreti i parë i suksesit.
 • Suksesi është shuma e përpjekjeve të vogla të përsëritura ditë pas dite.
 • Nëse mali që ngjiteni duket gjithnjë e më imponues, është se maja po afrohet.
 • Mos u kënaq me atë që ju nevojitet. Luftoni për atë që meritoni.
 • Gabimet janë mësuesit tuaj më të mirë, janë ato që do t'ju mësojnë të jeni një version më i mirë i vetvetes.
 • E vetmja luftë që humbet është ajo që braktiset.
 • Duhet të kesh lëkurë rrëshqitëse, që të rrëshqet mendimi i të tjerëve dhe të kujdesesh për tëndin.
 • Ndoshta sot nuk e keni arritur qëllimin tuaj, por jeni më afër se dje për ta arritur atë.
 • Nëse hiqni dorë, nuk do ta dini kurrë sa afër keni qenë me suksesin.
 • Për dy hapa përpara, ndonjëherë duhet të bëni një hap prapa.
 • Pas stuhisë, dielli gjithmonë del.
 • Njerëzit pozitivë janë ata që bien, ngrihen, shkunden, shërojnë gërvishtjet e tyre, i buzëqeshin jetës dhe thonë: ja ku po shkoj përsëri.
 • Asnjë det i qetë nuk e bëri ekspertin marinar.

Të gjitha këto fraza janë ideale për t'i bërë fëmijët tuaj të reflektojnë, mjafton t'i thoni këto fjalë në kohën e duhur. Shfrytëzo çdo mundësi që jeta të jep për të ndihmuar fëmijën të shprehë emocionet e tij tani. përdorni mendimin tuaj kritik përmes reflektimit.

Dhe mbani mend, që fjalët tuaja të funksionojnë, duhet të jeni një shembull i mirë i luftimit në jetë... sepse veprimet tuaja janë shumë më të fuqishme se fjalët tuaja në shumë raste.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Zaib Aguirre dijo

  Mesazhe të shkëlqyera për të inkurajuar djalin ose vajzën.