Fraza që do t'ju ndihmojnë të mendoni shumë

mendo fort

Kur bëhet fjalë për ushtrimin e mendjes, nuk ka asgjë më të mirë se të zgjedhësh një sërë frazash erudite dhe të mençura dhe prej andej, reflektoni dhe mendoni për atë që ata thonë. Shumë nga këto fraza janë trashëgimi e figurave të mëdha në fushën e letërsisë, filozofisë apo shkencës.

Prandaj është mirë të jemi në gjendje të reflektojmë mbi përmbajtjen e fjalive të tilla dhe arrini një relaksim dhe ekuilibër në një nivel emocional. Në artikullin e mëposhtëm ju paraqesim një sërë frazash që do t'ju ndihmojnë të mendoni dhe reflektoni shumë.

Fraza që do t'ju lejojnë të mendoni shumë

Është një realitet që shoqëria e sotme nuk mendon apo reflekton për gjërat. Mendimi ndihmon për të mbajtur mendjen në gjendje të mirë dhe për të arritur një ekuilibër të caktuar në nivel emocional. Mos humbisni detajet e frazave të mëposhtme që do t'ju lejojnë të mendoni shumë:

 • “Ne nuk duhet të kërkojmë heronj, duhet të kërkojmë ide të mira”. Noam Chomskyc
 • "Nëse të gjithë mendojnë në të njëjtën mënyrë, askush nuk mendon". Benjamin Franklin
 • "Mësoje gjuhën të thotë "nuk e di" dhe do të përparosh". Maimonidet
 • "Jeta nuk ka asnjë detyrim të na japë atë që presim". Margaret Mitchell
 • "Ndjenjat nuk mund të injorohen, sado të padrejta që mund të duken." Anna Frank
 • "Ka gjëra që mund të arrihen vetëm duke bërë një hap në drejtim të kundërt." Franz Kafka
 • "Sekreti për të ecur përpara është të filloni." Mark Twain
 • "Gjithçka që mund të imagjinoni është e vërtetë." Pablo Picasso
 • "Sido që të jetë, ji mirë." Abraham Lincoln
 • "E pamundur është vetëm një opinion." Paulo Coelho
 • "Magjia është të besosh në veten tënde". Johann Wolfgang von Goethe
 • "Ne jemi ajo që bëjmë vazhdimisht". Aristoteles
 • “Ditët e vështira janë ato që të bëjnë më të fortë”. aly raisman
 • "Ju mund ta tundni botën në një mënyrë të butë." Mahatma Gandhi
 • "Njerëzit që nuk mendojnë janë ata që nuk dëgjojnë kurrë." Haruki murakami
 • "Asgjë nuk do të funksionojë nëse nuk e bëni". Maya Angelou
 • "Në mes të çdo vështirësie qëndron mundësia". Albert Einstein
 • "Kudo që të shkosh, shko me gjithë zemër". Konfuci
 • "Nëse doni të fluturoni, hiqni dorë nga gjithçka që ju pushton". Buda
 • "Guxoni të bëni atë që mendoni se nuk mund ta bëni". Eleanor Roosevelt
 • “Unë kurrë nuk humbas. Ose fitoj ose mësoj". Nelson Mandela
 • “Diku po pret që diçka e pabesueshme të dihet”. Carl Sagan
 • “Pyetja nuk është se kush do të më lërë; eshte kush do te me ndaloje". ayn rand
 • "Bëhu versioni më i mirë i vetes". kurorë judy
 • "Ajo që të dhemb të bekon". rumi

mendoj

 • “Nuk kam ëndërruar kurrë për sukses. Kam punuar për të”. Estee Lauder
 • "Ata që nuk mund të ndryshojnë mendjen e tyre, nuk mund të ndryshojnë asgjë." George Bernard Shaw
 • "Më mirë tre orë më herët se një minutë vonë." William Shakespeare
 • "Problemi është se ju mendoni se keni kohë." Buda
 • "Suksesi është të shkosh nga një dështim në tjetrin pa humbur entuziazmin." Winston Churchill
 • "Gjithçka është e vështirë para se të jetë e lehtë". goethe
 • “Në fund të fundit, ne mund të marrim shumë më tepër nga sa mendojmë”. Frida Kahlo
 • "Veproni sikur ajo që keni bërë ka bërë një ndryshim." William James
 • “Shumë pak nevojitet për të pasur një jetë të lumtur”. Marcus Aurelius
 • "Nuk mund të shkelësh dy herë në të njëjtin lumë." Herakliti
 • “Koha e lirë është nëna e filozofisë”. Thomas Hobs
 • “Arsimi është arma më e fuqishme për të ndryshuar botën”. Nelson Mandela
 • "Jeta tkurret ose zgjerohet në raport me vlerën e dikujt." Anais Nin
 • "Shkoni me besim në drejtimin e ëndrrave tuaja." Henry David Thoreau
 • "Gjithçka që keni dashur ndonjëherë është në anën tjetër të frikës." George Addair
 •  "Bie shtatë herë dhe ngrihu tetë.. proverb japonez
 • “Pavarësisht se sa herë bëni një gabim, dështoni, largoheni ose jeta ju zhgënjen... Detyrimi juaj është të kapërceni gjithçka”.
 • "Çdo gjë ka bukuri, por jo të gjithë mund ta shohin atë". Konfuci
 • "Nëse doni të ngriheni, ngrini dikë tjetër". Booker T. Washington
 • "Asnjëherë nuk është vonë për të qenë ai që mund të kishit qenë". Xhorxh Eliot
 • "Më mirë të vdes nga pasioni sesa nga mërzia". Vincent van Gogh
 • “Bëj atë që mundesh aty ku je, me atë që ke”. teddy ruzvelt
 • "E vetmja mënyrë për të bërë një punë të madhe është të duash atë që bën." Steve Jobs
 • "Dashuria është miqësi me muzikën." Jackson Pollock
 • "Bëhu ai që je". Friedrich Nietzsche

mendoj

 • "Ndjenjat janë të paprekshme ndaj mendimit racional". Stephen King
 • "Mësoni çfarë duhet marrë seriozisht dhe qeshni me pjesën tjetër”.. Herman Hesse
 • "E vetmja e vertete eshte muzika". Jack Kerouac
 • "Asnjë flok bore nuk bie në vendin e gabuar". zen proverb
 • “Misteret janë të shumta aty ku kërkojmë më shumë përgjigje”. ray bradbury
 • "Çudia është përgjigja më e përshtatshme ndaj realitetit". terence mckenna
 • "Meqenëse nuk jam shqetësuar për të lindur, nuk shqetësohem për vdekjen." Federico Garcia Lorca
 • “Gjeniu është rikuperimi i fëmijërisë”. Arthur Rimbaud
 • “Kam mësuar se mjafton të jesh me ata që më pëlqejnë”. Walt Uitman
 • "Nxitimi në të gjitha bizneset sjell me vete dështim." Herodoti
 • “Ka vetëm një pasuri: dituria. Ka vetem nje te keqe, injoranca". Sokrati
 • "I dua ata që mund të buzëqeshin në telashe." Leonardo da Vinci
 • “Zemra, ashtu si stomaku, dëshiron një dietë të larmishme”. Gustave Flaubert
 • "Ti jeton vetëm njëherë, por nëqoftëse jeton siç duhet, njëherë është mjaftueshëm." Mae West
 • "Gjyko një njeri nga pyetjet e tij dhe jo nga përgjigjet e tij". volteri
 • “Jeta jonë është tretur me detaje. Thjeshtoni, thjeshtoni." Henry David Thoreau
 • "Mënyra për të dashur çdo gjë është të kuptosh se ajo mund të humbet."  Gilbert K. Chesterton
 • "Arti i dashurisë është kryesisht arti i këmbënguljes." Albert Ellis
 • "Bukuria e gjërave ekziston në mendjen që i sodit ato." David Hume
 • "Gjërat që duam na tregojnë se kush jemi." Thomas Aquinas
 • "Shpresoj te jetosh cdo dite te jetes tende". Jonathan Swift
 • "Mësoni të shijoni heshtjen." Maxime Lagace
 • "Ti jeton vetëm njëherë, por nëqoftëse jeton siç duhet, njëherë është mjaftueshëm". Mae West
 • "Gjyko një njeri nga pyetjet e tij dhe jo nga përgjigjet e tij." Voltaire
 • “Jeta jonë është tretur me detaje. Thjeshtoni, thjeshtoni." Henry David Thoreau

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.