55 fraza të famshme të Sokratit për të kuptuar filozofinë e tij

Mendimet e Sokratit me frazat e tij

A e dini kush është Sokrati? Ai njihet si babai i filozofisë perëndimore. Megjithëse nuk i interesonte nëse e njihnin në të ardhmen, mendimi i tij ishte një mrekulli për brezin e tij dhe ata që do të vinin. Ai nuk la vepra të shkruara, në fakt, gjithçka që dihet për të dhe mendimet e tij janë falë dishepullit të tij Platonit.

Frazat e tij sqarojnë filozofinë që ai u dha dishepujve të tij të përqendruar në moral dhe mënyrën se si qeniet njerëzore fitojnë njohuri në jetë. Ai krijoi debat me banorët e Athinës për drejtësinë, të vërtetën, bukurinë ... Në 399 pes ai u helmua nga hemlock në moshën 71 vjeç.

Sokrati citon

Tjetra do të njihni disa fraza të tij, në mënyrë që kuptoni më mirë mendimin e tij dhe si edhe sot ajo vazhdon të ndikojë në shoqërinë moderne. Mos i humb detajet sepse do të të pëlqejnë.

Fraza të Sokratit për të menduar

 • Ekziston vetëm një e mirë: dija. Ekziston vetëm një e keqe, injoranca.
 • Për të gjetur veten, mendo për veten tënde.
 • Në çfarëdo drejtimi që udhëton shpirti, ju kurrë nuk do të pengoheni në kufijtë e tij.
 • Dituria fillon me çudi.
 • Një jetë që nuk është shqyrtuar nuk ia vlen të jetohet.
 • Shoku duhet të jetë si para; Para se të keni nevojë për të, duhet të dini vlerën e tij.
 • E vetmja njohuri e vërtetë është të dish që nuk di asgjë.
 • Krenaria i ndan burrat, përulësia i bashkon.
 • Jini të mirë me të gjithë, pasi secili person bën një lloj beteje.
 • Unë nuk mund t’i mësoj askujt asgjë. Unë vetëm mund të të bëj të mendosh.
 • Ai që nuk është i kënaqur me atë që ka, nuk do të ishte i kënaqur me atë që do të donte të kishte.
 • Nga dëshirat më të thella, urrejtjet më vdekjeprurëse vijnë shpesh.
 • Kushdo që do të lëvizë botën le të lëvizë së pari vetë.
 • Worseshtë më keq të bësh një padrejtësi sesa ta bësh atë, pasi kush e bën atë bëhet i padrejtë por tjetri nuk e bën.
 • Gënjeshtrat janë vrasësit më të mëdhenj, sepse ata vrasin të vërtetën.
 • Jo jeta, por jeta e mirë, është ajo që duhet vlerësuar më shumë.
 • Shpirtrat e këqij mund të pushtohen vetëm nga dhuratat.
 • Mos u bëj të tjerëve atë që do të të zemërojë nëse të tjerët do të të bëjnë.
 • Bukuria është një tirani kalimtare.
 • Ajo që na dhemb më shumë në jetë është imazhi që kemi në kokë për atë që supozohet të jetë.
 • Një moral që bazohet në vlera relative emocionale është një iluzion i thjeshtë.
 • Kini frikë nga dashuria e një gruaje më shumë se urrejtja e një burri.
 • Shkalla përfundimtare e njohjes është shqyrtimi i arsyes.
 • Unë jam një qytetar jo i Athinës ose Greqisë, por i botës.
 • As mbretërit dhe as sundimtarët nuk mbajnë skeptrin, por përkundrazi ata që dinë të komandojnë.
 • Kushdo që ka një mendim të vërtetë për një temë që nuk e kupton është si një i verbër në rrugën e duhur.
 • Një burrë i papërmbajtur nuk mund të krijojë dashuri, sepse është e vështirë të merresh me të dhe i mbyll derën miqësisë.
 • Kalimi i kohës rrudhos lëkurën tuaj, por mungesa e entuziazmit rrudhos shpirtin tuaj.
 • Unë preferoj dijen ndaj pasurisë, pasi e para është shumëvjeçare, ndërsa e dyta është e vjetëruar.

Fraza dhe fundi i Sokratit

 • Unë uroj që njerëzit e zakonshëm të kishin fuqi të pakufizuar për të bërë keq dhe pastaj fuqi të pakufizuar për të bërë mirë.
 • Mos lejoni që bari të rritet në rrugën e miqësisë.
 • Kushdo që do të lëvizë botën le të lëvizë së pari vetë.
 • Do të doja që njohuria të ishte nga ato lloje gjërash që rrjedhin nga ena që është e mbushur me ato që mbeten bosh.
 • Poetët nuk e krijojnë poezinë përmes mençurisë, por përmes një lloj frymëzimi që mund të gjendet te profetët ose shikuesit, pasi ata mund të thonë shumë gjëra të bukura pa ditur se çfarë do të thonë.
 • Kur debati humbet, shpifja është mjeti i humbësit.
 • Luksi është varfëri artificiale.
 • Preferoni, midis miqve, jo vetëm ata që janë të pikëlluar nga lajmi i fatkeqësisë suaj, por edhe më shumë nga ata që nuk ju zili në prosperitetin tuaj.
 • Çdo veprim ka kënaqësitë dhe çmimin e tij.
 • Salca më e mirë është uria.
 • Po t’i isha përkushtuar politikës, do të kisha vdekur shumë kohë më parë.
 • Mos u bëj të tjerëve atë që do të të zemërojë nëse të tjerët do të të bëjnë.
 • Dashuria më e nxehtë ka fundin më të ftohtë.
 • Të thuash se diçka është e natyrshme do të thotë se mund të zbatohet për të gjitha gjërat.
 • Gëzimi i shpirtit formon ditët më të bukura të jetës në çdo stinë.
 • Ka një shans që nëse futeni nën një pemë do të merrni një limon.
 • Fëmijët e sotëm janë tiranë: ata bien në kundërshtim me prindërit e tyre, rrëmbejnë ushqimin e tyre dhe veprojnë si tiranë ndaj mësuesve të tyre.

Reflektime me frazat e Sokratit

 • Jini me zemër të mirë për vdekjen, dhe bëjeni të vërtetën tuaj: se asgjë e keqe nuk mund t'i ndodhë një njeriu të mirë, as në jetë e as pas vdekjes.
 • A nuk është turp për njeriun që i ndodh e njëjta gjë si me kafshët më iracionale?
 • Ju do të arrini një reputacion të mirë duke u përpjekur të jeni ai që dëshironi të shfaqeni.
 • Zbrit në thellësitë e vetes dhe shiko shpirtin tënd të mirë. Lumturia bëhet vetëm nga vetja me sjellje të mirë.
 • Katër karakteristika korrespondojnë me gjyqtarin: dëgjoni me mirësjellje, përgjigjeni me mençuri, meditoni me maturi dhe vendosni në mënyrë të paanshme.
 • E vetmja gjë që di është të di se nuk di asgjë; dhe kjo më dallon qartë nga filozofët e tjerë, të cilët mendojnë se dinë gjithçka.
 • Bekimi më i madh që i është dhënë njerëzimit mund të vijë nga dora e çmendurisë.
 • Bukuria e gruas ndriçohet nga një dritë që na çon dhe na fton të mendojmë për shpirtin që banon një trup i tillë dhe nëse gruaja është aq e bukur sa kjo, është e pamundur të mos e duash atë.
 • Krenaria e lind tiranin. Krenaria, kur grumbullohet kot pamaturia dhe teprica, duke u ngritur mbi majën më të lartë, zhytet në një humnerë të ligash, nga e cila nuk ka mundësi të shpëtojë.

Me siguri të gjitha frazat ju kanë bërë të reflektoni! Ju mund të keni vërejtur se këto janë mendime që pushtojnë përsosmërisht mendjen tonë sot ... sepse njerëzimi është i komplikuar dhe i thjeshtë në të njëjtën kohë!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)