30 fraza nga Gustavo Adolfo Bécquer që do t'ju bëjnë të ndiheni të veçantë

vepër letrare gustavo adolfo becquer

Possibleshtë e mundur që ju të njihni një vepër të Gustavo Adolfo Bécquer, veçanërisht nëse ju dërguan të lexoni poezitë e tij ose një nga veprat e tij në shkollë ... Më shumë gjasa, ju e njihni veprën e tij "Rimas y Leyendas" e cila është më e famshmja e të gjitha Emri i tij më pak i njohur ishte Gustavo Adolfo Claudio Domínguez Bastida. Ai lindi në 1836 dhe vdiq fizikisht në 1870. Themi se ai vdiq fizikisht sepse edhe sot e kësaj dite ai është akoma i gjallë mes nesh falë punëve të tij dhe ndjenjën që ai vuri në secilën nga fjalët e tij.

Gustavo Adolfo Bécquer ishte një poet, shkrimtar dhe romancier në Romantizmin Spanjoll. Sot ai vazhdon të jetë një nga figurat më të rëndësishme në letërsinë spanjolle dhe për atë arsye, në qendrat arsimore ai vazhdon të jetë një figurë që duhet studiuar dhe mësuar. Ai ishte mjaft i famshëm gjatë jetës së tij, por siç ndodh shpesh, ishte pas vdekjes së tij që veprat e tij u botuan dhe ai u bë edhe më i famshëm ... keqardhje që ai nuk mund ta shohë se qindra vjet pas vdekjes së tij ai është ende ndër ata! shkrimtarët më të rëndësishëm!

letërsi me famë botërore

Përkundër faktit se ai vdiq në moshën 34 vjeç nga tuberkulozi, la një trashëgimi të madhe. Ai karakterizohej nga të paturit e një toni delikat në shkrimin e tij, një gjuhë të kujdesshme dhe një dhuratë të veçantë për fjalën. Më poshtë do të njihni disa fraza të këtij shkrimtari të ri, i cili po na linte si trashëgimi gjatë gjithë jetës së tij të shkurtër, në mënyrë që edhe sot, të vazhdojmë të kënaqemi me to. Ata janë plot ndjenjë, dashuri dhe ëmbëlsi! Ato janë fraza ideale në mënyrë që ju të mund të përkushtoheni, të mbani mend se sa e bukur është jeta apo edhe t'ia kushtoni atë personit të veçantë që mbush zemrën tuaj me dashuri çdo ditë të jetës suaj.

portret i gustavo adolfo becquer

Fraza të Gustavo Adolfo Bécquer që do të dashuroni

 1. Kjo jam unë, që herë pas here kaloj botën, pa menduar se nga vij, apo ku do të më çojnë hapat e mi.
 2. Ju thoni se keni një zemër dhe e thoni vetëm sepse ndjeni rrahjen e saj. Kjo nuk është zemër ...; Shtë një makinë që, për ritmin që lëviz, bën zhurmë.
 3. Psherëtimat janë ajër dhe shkojnë në ajër! Lotët janë ujë dhe shkojnë në det! Më thuaj, grua, kur dashuria harrohet, e di se ku shkon?
 4. Dndrrat janë fryma e realitetit me format e gënjeshtrave.
 5. Shtë e nevojshme të hapet rrugë për ujërat e thella, të cilat përfundimisht do të thyejnë digën, çdo ditë të rritura nga një burim i gjallë.
 6. Poezia është dhe asgjë tjetër ajo aspiratë melankolike dhe e paqartë që trazon shpirtin tuaj me dëshirën për një përsosmëri të pamundur.
 7. Sinqerisht thënë: ka pabarazi të frikshme në këtë botë.
 8. Shtë e nevojshme të hapet rrugë për ujërat e thella, të cilat përfundimisht do të thyejnë digën, çdo ditë të rritura nga një burim i gjallë.
 9. Në ansamblin madhështor të krijimit, nuk ka asgjë që më lëviz kaq thellë, që më ledhaton shpirtin dhe i jep fantazisë sime fluturim të pazakontë si drita paqësore dhe e zbehtë e hënës.
 10. Kam besim tek e ardhmja.
 11. Mos thuaj që, pasi e kishte shteruar thesarin e tij, për çështjet që mungonin, lirika heshti; mund të mos ketë poetë; por gjithmonë do të ketë poezi.
 12. Duke shëtitur nëpër turmën indiferente këtë stuhi të heshtur në kokën time.
 13. Në qoshet e errëta të trurit tim, të strukur dhe të zhveshur, fëmijët ekstravagantë të fantazisë sime flenë, në heshtje duke pritur që Arti t’i shohë me gojë në gojë, në mënyrë që ata të paraqiten mirë në skenën e botës.
 14. Nuk e di nëse ajo botë e vizioneve jeton jashtë apo shkon brenda nesh.
 15. Dashuria është një kaos drite dhe errësire; gruaja, një bashkim i mashtrimit dhe butësisë; njeriu, një humnerë madhështie dhe vogëlsie; jeta, me pak fjalë, mund të krahasohet me një zinxhir të gjatë me lidhje hekuri dhe ari.
 16. Këtu është, sot, gjithçka që unë aspiroj: të jem një krahasim në komedinë e pamasë të Njerëzimit; dhe mbarova rolin tim të grumbullimit, duke u lënë prapa skenave pa u fishkëllyer apo duartrokitur, pa e parë askush as largimin tim.
 17. Dhe mendimi është i domosdoshëm për ta ushtruar, i duhet çdo ditë e përsëri dhe përsëri të mendojmë, për të ruajtur jetën e mendimit.
 18. Për një vështrim një botë; për një buzëqeshje, një qiell; per nje puthje ... nuk di cfare do te te jepja per nje puthje!
 19. Gjithçka është një gënjeshtër: lavdia, ari. Ajo që adhuroj është vetëm e vërtetë: Liria!
 20. Spektakli i së bukurës, në çfarëdo forme që paraqitet, ngre mendjen drejt aspiratave fisnike.
 21. Zoti, megjithëse është i padukshëm, gjithnjë e ka dorën të zgjatur për të ngritur me një skaj barrën që i mbyt të varfërit.
 22. Për sa kohë që shkenca nuk zbulon burimet e jetës, për sa kohë në det apo në qiell, ekziston një humnerë që është rezistente ndaj llogaritjes matematikore, për sa kohë që njerëzimi në përparimin e tij të vazhdueshëm injoron se ku po shkon, Për sa kohë pasi ka një mister për të! njeri, do të ketë poezi!
 23. Gruaja e bukur, kur lustron çelikun dhe sodit imazhin e saj, kënaqet në vetvete; por në fund ai kërkon sy të tjerë për të rregulluar të tijat, dhe nëse nuk i gjen, mërzitet.
 24. Ekzistenca ime, e reduktuar në momentin e tanishëm, noton në oqeanin e gjërave të krijuara si një prej atyre atomeve të ndritshëm që notojnë në rrezen e diellit.
 25. Sa keq që Dashuria në një fjalor nuk ka ku të gjejë kur krenaria është thjesht krenari dhe kur është dinjiteti!
 26. Unë do të doja të krijoja për secilin prej jush një strofë të mrekullueshme të thurur me fraza të hollë, në të cilën ju mund të mbështilleni me krenari, si në një mantel të purpurt. Unë do të doja të isha në gjendje të gdhendja formën që do të përmbajë ty, pasi xhami i artë që do të mbajë një parfum të çmuar është i gdhendur.
 27. Ai që ka imagjinatë, sa lehtë nxjerr një botë nga asgjëja.
 28. Vetmia është shumë e bukur ... kur ke dikë për të treguar.
 29. Dashuria është një mister. Çdo gjë në të është fenomen për të cilat më të pashpjegueshme; gjithçka për të është e palogjikshme, gjithçka për të është e paqartë dhe absurde.
 30. Dielli mund të jetë përjetësisht i vrenjtur, deti mund të thahet për një çast, boshti i tokës mund të thyhet si një gotë e dobët ... Gjithçka do të ndodhë! Vdekja mund të më mbulojë me krepin e saj funereal, por flaka e dashurisë tënde nuk mund të shuhet kurrë brenda meje.

libra me vepra të vjetra

Cila nga të gjitha këto fraza të bukura ju pelqeu me shume Ata mund të jenë frazat motivuese për çdo moment të jetës tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.