Përfitimet e kërkimit eksplorues

Disa llojet e hetimeve, por ai që përdoret kur nuk është studiuar ajo që dëshironi të vlerësoni, kështu që nuk ka informacion të mjaftueshëm për të bërë ndonjë hipotezë mbi këtë temë, quhet Kërkim Kërkimor.

Ky lloj i kërkimit bazohet gjithmonë në eksplorim, që do të thotë se do të ndërhyjë, ndërmarrë ose do të kërkojë një temë, ose pjesërisht, dhe nganjëherë krejtësisht e panjohur, për këtë arsye ky lloj studimi duhet të kryhet për të mbuluar një fushë të gjerë përsa i përket argumenteve nga personalitete të ndryshme, të dhënave të vogla që mund të keni mbledhur më parë, apo edhe përvojave të individëve të tjerë mbi temën në fjalë.

Kështu që mund të thuhet se kuptimi i kërkimit eksplorues është çdo kërkim i informacionit në vende ose burime të ndryshme, nga të cilat mblidhen të dhëna që më parë ishin injoruar ose nuk ishin marrë parasysh, duke mbledhur të dhënat e nevojshme, në mënyrë që të shkohet në krijimin dhe formimin e pyetjet e nevojshme për zgjidhjen e ndonjë problemi, të pa studiuara, dhe nga ana tjetër mbledh ato për të qenë në gjendje të diagnostikojnë një problem, zgjidhni nga disa alternativa që mund të ofrojë ose thjesht duke zbuluar ide të reja.

Cila është metodologjia e kërkimit eksplorues?

Për të kryer këtë lloj hulumtimi, duhet të merren parasysh aspektet e mëposhtme, të tilla si përcaktimi i temës ose problemit që do të hetohet, dhe kryerja e sondazheve të ekspertëve, ose publikut të gjerë, pasi nuk është e mundur të dihet saktësisht kush do të ketë informacionin më të rëndësishëm për këtë temë, dhe konsultat letrare mund të bëhen edhe në punime ku përmendet ose diskutohet për atë që po hetohet, në mënyrë që të shohim këndvështrimin e autorit për problemin që studiohet.

Duke e ditur këtë, do të ishte e nevojshme të shpjegohet se cilat janë kuptimet e metodave të përmendura në paragrafin e mëparshëm? Epo, ato do të përcaktohen së shpejti për të sqaruar çdo dyshim të vogël në lidhje me të.

1. Përkufizimi: Ky mund të përshkruhet si veprimi i përcaktimit të diçkaje, sqarimi i dyshimeve në lidhje me një situatë, ose përcaktimi se cila do të ishte zgjidhja më e mirë për çdo problem që lind, kështu që mund të lexohet, përkufizimi ka në konceptin e tij shumë nga cilësitë e hulumtimit eksplorues, meqenëse kërkon zgjidhjen e një problemi të ngritur, dhe për të përcaktuar ndonjë gjë, së pari duhet të keni njohuri për të, kështu që nëse nuk keni njohuritë e nevojshme për ta bërë atë, duhet të eksploroni mjedisin, për të gjetur të dhënat e nevojshme për një të caktuar tema.

Për të qenë në gjendje merrni përkufizimin e një teme për të cilën nuk keni njohuri të mëparshme Isshtë marrë bazuar në kërkimin, ose hulumtimin e të njëjtit, kështu që ne do të zbatojmë eksplorimin, duke kryer sondazhe për një grup të caktuar njerëzish, për të cilët kemi besimin se ata mund të kontribuojnë të dhëna të rëndësishme në pyetje, natyrisht duke gjeneruar të reja në disa raste pyetje.

2. Sondazhet pilot: Këto lloje të sondazheve shërbejnë për të organizuar idetë dhe pyetjet që do të bëhen në to, duke u dhënë atyre një urdhër të përshtatur për të marrë të dhënat më të dobishme që mund të kontribuojnë në një zhvillim më të mirë të kërkimit, duke qenë këto një seri kryesore pyetje me të cilat praktikohet, të cilat gjithashtu mund të quhen provë dhe gabim, gjë që jep rezultate shumë të mira.

Pasi të gjitha pyetjet që do të bëhen të jenë organizuar dhe ngritur në një mënyrë më të qartë, metoda tjetër mund të fillojë.

3. Sondazhet e ekspertëve: Këto bazohen në realizimin e pyetjeve kryesore, për njerëzit me përvojë të mjaftueshme në një çështje të drejtpërdrejtë ose që lidhen me problemin e ngritur, në mënyrë që të jenë në gjendje të merrni pikëpamjet më të rëndësishme dhe të rëndësishme për zgjidhjet e mundshme, megjithëse ato gjithashtu mund të gjenerojnë qasje të reja, sepse mund të gjendet informacion, i cili më parë ishte injoruar ose i panjohur.

4. Analiza cilësore: Kjo lloj analize thekson cilësitë e një siti, personi, strukture, ndër të tjera, për të cilat analizohen të gjitha karakteristikat e saj, në shumë raste duke dhënë të dhëna të reja dhe në raste të tjera duke zgjidhur çdo dyshim që nuk i ishte dhënë Shënimit më parë, aq më shumë subjekti hetohet, më shumë detaje për të do të shfaqen, duke dhënë një koncept të gjerë të tij.

Llojet e kërkimit

Ky lloj studimi mund të ndahet në dy degë, nga të cilat hetohet bazuar në kontributet e ekspertëve për këtë temë, ose në një mënyrë letrare.

Ekspertë: Ky lloj i hulumtimit eksplorues bazohet më së shumti në pjesën e dytë të metodologjisë, e cila është kryerja e sondazheve të njerëzve të veçantë që kanë aftësi të mëdha në lidhje me temën, ose thjesht kanë një përvojë të bazuar në praktikën e viteve të disa veprimtarive.

Këto mund të bëhen pyetje shumë të thella në lidhje me problemin, pasi ata kanë njohuri të gjera për të, disa shembuj të pyetjeve mund të jenë:

 • A mendoni se ajo që bëni do ta ndryshojë botën?
 • Si mendoni se mund të ndikojë në të ardhmen në popullatë, mjedis, ndër të tjera?

Dhe si këto, ka mijëra pyetje që mund të bëhen, për të marrë të dhëna nga një person i caktuar.

Letrare: bazohet më shumë se gjithçka në përcaktimi kryesor i temës, kërkimi i të dhënave përkatëse në shkrime, libra dhe madje edhe në shënimet e njerëzve të moshuar që janë të njohur kishin rëndësi në kontributin e një teme.

Mund të kryhet edhe analiza e të dhënave ekzistuese dhe statistikave që mund të pasqyrojnë një rrugë përpara kur kryeni këtë hulumtim.

Megjithëse ekzistojnë këto lloje të hulumtimeve eksploruese, preferohet të përdoren të dyja në kohën e kryerjes së tyre, pasi që amas japin të dhëna shumë të rëndësishme për të, dhe njëra shkon krah për krah me tjetrën.

Karakteristikat më të rëndësishme

Ky lloj i hulumtimit ka cilësi shumë interesante, të cilat lehtësojnë procesin e kërkimit të informacionit dhe e bëjnë atë shumë më didaktike dhe argëtuese. Midis tyre, ato që bien më shumë në sy janë:

 • Kërkimi hulumtues bazohet në atë që mësohet nga një lëndëa, për të cilin jepet një koncept i asaj që është marrë, duke i dhënë asaj një kuptim unik dhe të ri.
 • Kjo nuk ka domosdoshmërisht një urdhër ose strukturë për t'u ndjekur, kështu që mund të përpunohet në mënyrën më të thjeshtë nga çdo këndvështrim.
 • Prej saj mundesh merrni zgjidhje për problemet që janë injoruar më parë, nga të cilat ju mund të shihni se si ndikon tani dhe do ta bëjë këtë në të ardhmen.
 • Ato bazohen kryesisht në këndvështrime të ndryshme të njerëzve të tjerë, duke ju dhënë një ajër lirie për të konceptuar një term.
 • Studiuesi është i detyruar të bëjë risi në lidhje me temën që diskutohet, pasi ajo nuk është diskutuar më parë.

Dhe përveç këtyre, ka shumë karakteristika pozitive të këtij lloji të hulumtimit, i cili i jep personit të përfshirë një ndjenjë kënaqësie kur kulmon me hulumtimin, që kjo është pikërisht në momentin që personi nuk ka dyshim në lidhje me të. subjekt me të cilin keni të bëni.

Qëllimi i kërkimit eksplorues

 • Kontributi i ideve të reja: Duke mos pasur ndonjë njohuri për ndonjë temë, nuk do të ketë ide në lidhje me të, kështu që me hulumtimin merren ide tërësisht të reja, të dhëna nga meritat e veta të hetuar, nga metodat e kërkimit të informacionit, të tilla si leximi i veprave letrare që janë të lidhura me problemin dhe të tilla si sondazhet e njerëzve që kanë përvojë ose njohuri të mëparshme në lidhje me të.
 • Diagnostikimi i një problemi: Me të, është e mundur të hetohet në thellësi për çdo problem, dimensionet e të cilit nuk dihen, as se si ndikon në një komunitet të caktuar ose në një vend specifik, duke dhënë njohuri të gjera në lidhje me të dhe duke ofruar zgjidhje të mundshme për të.
 • alternativa: ofron një shumëllojshmëri të gjerë të alternativave të të gjitha llojeve, si në vendet, njerëzit apo tekstet në të cilat mund të gjenden informacione në lidhje me një problem, dhe madje i jep disa zgjidhje për të, të cilat mund të funksionojnë ose jo, këto janë për shkak të numrit të madh të burimeve në të cilat mund t'i merrni këto të dhëna, dhe natyrisht të zgjidhni se cila është më e mira për zgjidhjen e saktë të kësaj.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.