Qëndrimet që zbulojnë inteligjencën tuaj intersonale dhe si t’i njihni ato

Nëse po flasim për një situatë në të cilën një individ është shumë i vetëdijshëm për aftësitë dhe aftësitë e tij, përveç kufizimeve të tyre, shpesh përdoret termi inteligjencë intrapersonal.

Sipas studiuesve të tillë si Howard Gardner, secili individ posedon lloje të caktuara të inteligjencës që i lejon ata të bëjnë ec përpara në jetë, të cilat ia bëjnë më të lehtë zgjidhjen e problemeve të caktuara dhe që gjithashtu e bëjnë atë të aftë të sillet në një mënyrë të caktuar.

Inteligjenca ndërpersonale është ai që është i aftë të tregojë cilësinë introspektive që një person mund të ketë. Kjo është, aftësia e një individi të thellohet në qenien e tij dhe në psikikën e tij.

tipare kryesore

Një nga karakteristikat kryesore të këtij lloji të inteligjencës është se ajo siguron aftësinë për të qenë në kontakt të thellë me veten. Megjithëse kjo mund të duket normale për shumicën e individëve, ajo që karakterizon me të vërtetë këtë inteligjencë është se njerëzit që e posedojnë atë shumë janë në gjendje të kontaktojnë lehtësisht me brendësinë e tyre, por nuk është aq e lehtë për ta që ta bëjnë atë me pjesën e jashtme. Vini re, poseduesit e këtij lloji të inteligjencës si inteligjenca e tyre më e zhvilluar ata shpesh janë të ndrojtur dhe të rezervuar, dhe se ata priren të qëndrojnë të qetë kur janë në grup.

Kjo nuk do të thotë që ata nuk mund të krijojnë marrëdhënie të qëndrueshme me njerëz të tjerë, por që nuk do të jetë aq e lehtë sa për njerëzit me inteligjencë ndërpersonale, meqenëse nuk është përparësia e tij në jetë. Përparësia e një personi me inteligjencë intrapersonale është të krijojë një marrëdhënie të qëndrueshme dhe të begatë me veten e tij.

Kjo nuk do të thotë as që ai nuk mund të ketë lloje të tjera të inteligjencës, por se kjo do të jetë ajo që e udhëzon atë shumë më tepër në mënyrën e tij të veprimit, pasi është ajo që mbizotëron tek individi.

Në përgjithësi, subjektet të cilët merren me këtë lloj inteligjence tentojnë të gjejnë një mënyrë për të kryer punën e tyre dhe për të zgjidhur problemet vetë, pa ndërmjetësimin e një pale të tretë, dhe në këtë mënyrë ata marrin rezultate më të mira sesa puna në një grup. Dihet gjithashtu që ata që merren me këtë inteligjencë priren të jenë më në kontakt me emocionet e tyre dhe se ata janë njerëz të ndjeshëm të vetëdijshëm për dhimbjen dhe trishtimin, por që në të njëjtën kohë ata janë të aftë të ndiejnë gëzim të madh.

Siç është themeluar nga Gardner, të kesh këtë inteligjencë si një karakteristikë mbizotëruese është një nxitje për njerëzit që të kërkojnë punë që i lejojnë ata të mbajnë në reflektim të vazhdueshëm, për shembull: filozofi, psikologji, sociologji, antropologji, ndër shumë të tjera.

Njerëzit që merren me këtë inteligjencë janë të pavarur dhe kanë vetëvlerësim të mirë dhe vetëbesim. Përveç kësaj, ata kanë një kuptim shumë të mirë për të treguar pikat e forta dhe të dobëta të tyre dhe të mendojnë thellë për gjërat që janë të rëndësishme për veten e tyre.

Njerëzit që zhvillojnë këtë inteligjencë ata gjithashtu priren të zhvillojnë aftësitë e tyre gjuhësore me të, pasi që kjo është pjesë e zhvillimit të komunikimit me vetveten, dhe ka një karakter personal dhe të brendshëm. Në të njëjtën kohë, edhe pse kjo inteligjencë mbizotëron tek ata, ata janë të aftë të përdorin inteligjenca të tjera për të zhvilluar zgjidhje për problemet ose thjesht për të reflektuar.

Karakteristikat e fëmijëve me inteligjencë intrapersonale

Karakteristikat e pranishme tek këta fëmijë të aftë për të krijuar një marrëdhënie të mirë me veten e tyre përfshijnë disiplinën, mirëkuptimin dhe vetëvlerësimin, dhe ata janë të aftë që herët. fëmijët të krijojnë një perceptim të saktë të vetvetes, gjë që i bën ata të piqen më shpejt.

Kjo dëshmohet nga fëmijët që janë reflektues dhe që kanë arsyetime shpesh të sakta, dhe që falë kësaj ata mund të jenë këshilltarë të bashkëmoshatarëve të tyre.

Ata janë të vetëdijshëm që në moshë të re për pikat e forta dhe të dobëta të tyre për të arritur qëllimet e tyre. Ato na ndihmojnë të reflektojmë mbi ndjenjat dhe mendimet tona me fjalët e tyre të sakta, të cilat ndonjëherë na bëjnë të mendojmë se fëmijët tanë janë më të zgjuar se ne. Ata kanë një aftësi të lindur për të rregulluar mendimet dhe shqetësimet, si dhe stresin personal.

Si ta njohim vetveten

Nëse shkojmë në teorinë e inteligjencave të shumëfishta, për të njohur veten duhet së pari të njohim repertorin e mendimeve dhe ndjenjave që na përbëjnë, dhe gjithashtu llojin e stimujve që mund të nxisin secilën prej tyre.

Ju duhet të lëvizin midis gjendjeve të ndryshme shpirtërore dhe të zbulojmë sesi veprimet tona janë një herë brenda secilit prej tyre në mënyrë që të krijojmë një skemë të besueshme që na lejon të njihemi pak nga pak me njëri-tjetrin; në këtë mënyrë ne mund të rregullojmë sjelljen tonë për të arritur arritjen e objektivave të përcaktuara. Kjo eshte rruga inteligjenca intropersonale na lejon të kemi qasje në cepat e mendjes sonë, dhe t'i përdorim ato informacione në avantazhin tonë.

Përmirësimi i kësaj inteligjence

Nëse ajo që duam është të përmirësojmë këtë lloj inteligjence, pavarësisht nëse keni lindur apo jo me të si inteligjencë mbizotëruese, duhet të studioni vetë në mënyrë që të përmirësoheni në këtë fushë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë do të ishte përdorimi i këtyre këshillave:

Merrni parasysh se si të përdorni njohuritë tuaja për veten tuaj për të arritur qëllimet tuaja

Nëse ajo që dëshironi është të arrini një qëllim të veçantë, duhet ta bëni ashtu si një person që zotëron këtë lloj inteligjence. Njihni veten. Ju duhet të shikoni dhe të zbuloni cila nga karakteristikat tuaja personale mund t'ju lejojë ta bëni, mënyra e duhur, dhe cila prej tyre mund t'ju bëjë të dështoni keq.

Një nga gjërat që individët me inteligjencë intrapersonale bëjnë së pari është një analizë e pikave të forta dhe të forta të tyre; prandaj nëse ende nuk i njihni, është e rëndësishme që të filloni ta bëni këtë.

Bëhuni një me emocionet tuaja

Një nga gjërat që do t'ju ndihmojë gjithashtu të arrini të parën është të ndaloni të reflektoni në modelet tuaja emocionale, në mënyrë që të arrini një bashkësi me emocionet tuaja dhe që e dini nën cilat stimuj mund të krijoni të vijnë. Në atë mënyrë do të jeni në gjendje të vini re se cilat situata shkaktojnë gjendje shpirtërore dhe çfarë mund të bëni në ato raste të veçanta për t'ju ndihmuar të ecni përpara.

Vlerësoni progresin e bërë

Nëse doni të përparoni në njohjen e vetvetes, është e rëndësishme që të jeni kritik ndaj progresit tuaj, në mënyrë që të mund të nxirrni për vete atë që funksionon dhe çfarë jo. Për më tepër, të qenurit kritik ndaj progresit tonë është thelbësore nëse nuk duam të marrim një pamje tepër optimiste të asaj që bëjmë.

Disa aktivitete për të bërë

Disa nga aktivitetet që këta individë mund të kryejnë për të rritur inteligjencën e tyre janë si më poshtë:

 • Reflektoni se ku jeni dhe ku doni të shkoni.
 • Shkruaj një autobiografi ose ditar.
 • Bëni një listë me të gjitha cilësitë që keni dhe që janë të dobishme si për të gjetur një punë ashtu edhe për të qenë në gjendje të keni marrëdhënie shoqërore optimale.
 • Vendosni objektivat reale që mund të përmbushen në një periudhë afatshkurtër ose afatmesme.
 • Shkruani një listë tjetër ku përcaktohen "dështimet" dhe ku përcaktohen ato që konsiderohen të përmirësohen.

Shmangni hutimin

Inteligjenca ndërpersonale shpesh ngatërrohet me inteligjencën emocionale; një degë e psikologjisë që është punuar por që nuk buronte nga teoria e inteligjencave të shumëfishta. Megjithëse, edhe pse të dy janë të përqendruar në njohjen e vetvetes të virtyteve dhe kanalizimin e emocioneve, inteligjenca intropersonale është një kontekst pak më i gjerë.

Ne gjithashtu mund ta ngatërrojmë atë me inteligjencën ndërpersonale të propozuar gjithashtu nga Gardner.

Në këtë pikë, ndërpersonale është inteligjenca që na lejon të lidhemi në mënyrë të kënaqshme me të tjerët, dhe kjo gjithashtu na jep aftësinë të ndihemi në bashkësi me të tjerët. emocionet e të tjerëve përmes ndjeshmërisë. Intrapersonal është mënyra në të cilën ne e njohim veten dhe jemi të vetëdijshëm për emocionet tona, e cila na lejon të ndihmojmë të tjerët, nëse kjo është ajo që duam, përmes procesit reflektues


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.