9 këshilla për të ndihmuar trurin tuaj të studiojë më mirë

Para se të shihni këto këshilla nga një fiziolog, Ju ftoj të shikoni këtë video në të cilën jepet këshilla më e mirë për një student.

Për të aktivizuar titrat në spanjisht, duhet të klikoni në ikonën e drejtkëndëshit që shfaqet në të djathtë poshtë:

[shpërndarje mash]

Fiziologu, eksperti i menaxhimit të gjumit dhe stresit, Dr. Nerina Ramlakhan zbulon këshillat e saj më të mira për të ndihmuar studentët të përgatiten për provime dhe të ulin nivelet e tyre të stresit:

1) Shmangni stresin ushqyes.

Studentët duhet të ushqehen shëndetshëm dhe të qëndrojnë të hidratuar mirë, veçanërisht gjatë periudhave të provimeve. Pra, sa e vështirë të jetë, shmangni ushqimet me mikrovalë.

Ushqimi i duhur do të mbajë në mënyrë optimale nivelet e sheqerit në gjak në mënyrë që truri juaj të jetë në gjendje të thithë informacionin.

Studentët gjithashtu duhet të shkurtojnë kafeinën pas orës 14:00 pasdite për të optimizuar cilësinë e gjumit. Mythshtë një mit i shkëlqyeshëm që pirja e kafesë dhe qëndrimi zgjuar vonë do të na ndihmojnë të rishikojmë më mirë provimet.

[Ju mund të interesoheni «Motivimi për të studiuar shumë: 9 këshilla«]

2) Bëni pushime të rregullta.

Aftësia jonë për t'u përqendruar shkon në cikle prej afërsisht 90 minutash. Pas kësaj kohe, kujtesa e punës në lëvoren paraballore mbyllet dhe ajo ndalon së mbajturi informacionin. Pas 90 minutash studimi, sigurohuni që të ngriheni dhe të lëvizni pak.

Edhe një pauzë prej pesë deri në dhjetë minuta mund të ndihmojë në 'shkarkimin' e kujtesës së punës, kështu që ne i kthehemi detyrës me interes të ri.

Shkoni për një meze të lehtë të shëndetshme, hani një copë frutë, pini ujë, ose thjesht ngrihuni dhe zgjatuni për pesë minuta.

Gjatë këtyre pushimeve, mos kontrolloni emailin tuaj ose shfletoni në internet. Ju duhet t'i jepni trurit tuaj një pushim të plotë.

3) Keni higjienë të mirë të gjumit.

Ne gjithmonë duhet të praktikojmë higjienë të mirë të gjumit në baza rutinë. Kjo bëhet edhe më e rëndësishme gjatë periudhave stresuese dhe periudhave të vështira në jetën tonë, qoftë fizikisht apo mendërisht.

Mësohuni të relaksoheni para se të shkoni në shtrat, të lexoni ose të shikoni diçka të lehtë.

Dr. Nerina Ramlakhan tha që ju duhet t'i jepni trupit dhe mendjes tuaj një shans për t'u çlodhur dhe shëruar. Kjo jo vetëm që përmirëson përqendrimin, por gjithashtu do të ndihmojë në uljen e ankthit.

Dr. Nerina Ramlakhan tha që ju duhet t'i jepni trupit dhe mendjes tuaj një shans për t'u çlodhur dhe shëruar. Kjo jo vetëm që përmirëson përqendrimin, por gjithashtu do të ndihmojë në uljen e ankthit.

Mos studioni në shtrat dhe keni të paktën një orë të lirë nga teknologjia (Përfshirë Facebook dhe Twitter) para se të futeni në shtrat.

Studentët gjithashtu duhet të mësojnë të dremitin. Hulumtimet tregojnë se edhe një gjumë i vetëm pesë deri në dhjetë minutash diku midis orës 14:00 dhe 17:00 pasdite mund të përmirësojë ndjeshëm performancën njohëse.

4) Merrni frymë thellë.

Asshtë aq e thjeshtë sa kaq. Nëse ndiheni të mbingarkuar dhe të shqetësuar, ndaloni atë që po bëni dhe merrni frymë thellë.

Ndërsa nxirrni frymën, imagjinoni se po fryni një qiri dhe frymëmarrja juaj do të jetë më e gjatë dhe më e ngadaltë se zakonisht.

Ky ka një efekt qetësues. dhe është një burim shumë i dobishëm për të lehtësuar stresin.

Përsëriteni këtë disa herë dhe madje mund të bëni një lloj ushtrimi ndërsa merrni frymë në këtë mënyrë, për shembull disa mbledhje.

Studentët e infermierisë që marrin një provim në Kinë.

Provimi i infermierisë kineze

5) Aktivizoni pjesë të tjera të trurit tuaj.

Një arsye tjetër për të pushuar rregullisht dhe për të ndryshuar aktivitetet është përfshirja e pjesëve të tjera të trurit.

Për t'u siguruar që përdorni pjesë të ndryshme të trurit, bëni diçka krejtësisht të ndryshme gjatë pushimeve tuaja. Provoni të bëni pak yoga, për shembull.

Aktivitetet fizike rekomandohen shumë gjatë atyre pushimeve. Sidoqoftë, shikimi i TV ose shfletimi i rrjeteve tuaja sociale nuk do të ketë të njëjtin efekt.

studioni punë të denjë

6) Jini të vetëdijshëm për trupin tuaj.

Mos i injoroni simptomat e pazakonta që prishin mirëqenien tuaj fizike.

Nëse filloni të vuani nga çështje të tilla si dhimbje koke, pagjumësi, ndryshime në oreks, probleme të lëkurës, të qara, ankth ose depresion, ato mund të jenë shenja që nuk po bëni diçka të duhur.

Megjithëse këto simptoma mund t'i atribuohen stresit dhe mund të jenë të përkohshme, ato mbeten çështje që duhet të adresohen ose mund të përkeqësohen.

7) Përballuni me skenarin më të keq të mundshëm.

Ne mund të ndjehemi të mbingarkuar nëse nuk përballemi me ankthet dhe frikën që qëndrojnë në nënvetëdijen tonë. Unë ju ftoj të hidhni ato frikë në letër. Shkruani gjithçka që mund të ndodhë nëse gjërat nuk shkojnë siç ju prisni.

Pasi të keni shkruar frikën tuaj, pyesni veten: A mund të jetoni me këtë skenar?. Më poshtë mund të shkruani se çfarë do të bënit nëse gjërat nuk shkojnë siç ju prisni. Ndërtoni një plan rezervë.

Pasja e një 'plani B' do të lehtësojë atë ndjenjë dërrmuese që ju streson.

studimi nuk streson

8) Menaxhoni perfeksionizmin.

Mos u tregoni shumë të ashpër me veten tuaj. Të gjithë mund të kemi aspirata dhe të gjithë mund të përpiqemi të jemi më të mirët, por gjithashtu duhet të jesh realist.

Mësoni të kërkoni ndihmë dhe të themi JO kur presioni fillon të arrijë nivele jo të shëndetshme.

9) Jepi vetes një goditje në shpinë.

Njihni meritat tuaja kur keni bërë diçka siç duhet.

Qëndroni optimist edhe kur gjërat po duken keq dhe përqendrohuni në gjërat e vogla që shkuan mirë, si gjetja e një vendi në autobus, një filxhan çaj i bukur, ose marrja e një mesazhi të këndshëm me tekst.

Hulumtimet tregojnë se njerëzit që bëjnë këtë lloj ushtrimi janë më të shëndetshëm dhe më të aftë për të përballuar stresin dhe fatkeqësitë.


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Carlos dijo

    Keshille e shkelqyer faleminderit shume !!!!!