Çfarë është karakteri i mirë dhe si përcaktohet ai?

Karakter i mire

Të gjithë kemi një karakter të ndryshëm, një person që na përcakton si njerëz unikë dhe gjithashtu që mund të formësohet nga përvojat e jetuara me kalimin e kohës. Mund të ketë një karakter më të fortë ose më të lehtë, por çfarë është e sigurt është se karakteri që kemi na bën unik në botë.

Tjetra ne duam të flasim për ato aspekte që mund t'ju bëjnë të keni një karakter të mirë. Në këtë mënyrë, duke ditur cilat janë karakteristikat, do të jeni në gjendje të punoni në karakterin tuaj nëse është e nevojshme ta formoni atë dhe jini një person më integral me veten dhe me të tjerët.

Çfarë është karakteri i mirë

A i keni këto tipare në karakterin tuaj? A mendoni se mund ta përmirësoni personalitetin tuaj? Karakteri i mirë përfshin tipare të tilla si besnikëria, ndershmëria, guximi, integriteti, forca dhe virtyte të tjera të rëndësishme që promovojnë sjellje të mirë.

Karakter i mire

Një person me karakter të mirë zgjedh të bëjë gjënë e duhur sepse beson se është moralisht e drejtë ta bësh këtë. Karakteristikat e tjera pozitive të karakterit nuk kanë të bëjnë më me moralin, por prapë përcaktojnë karakterin e një personi. Për shembull, të qenit këmbëngulës ose krijues mund të jenë atribute të shkëlqyera por ato nuk janë domosdoshmëri morale.

temperamenti dhe karakteri
Artikulli i lidhur:
Dallimet midis personalitetit, temperamentit dhe karakterit

Kur një person zotëron karakter të mirë, ajo ekspozohet përmes fjalëve dhe veprimeve të tyre. Ajo nuk është e kufizuar në një vlerë të vetme, por tiparet demonstrohen në zgjedhjet "e mira" që ata bëjnë dhe zgjedhjet "e këqija" që ata shmangin.

Pse është i rëndësishëm karakteri i mirë?

Sipas historianit Warren Susman, përdorimi i frazës "karakter i mirë" arriti kulmin në shekullin e XNUMX-të. "Karakteri ishte një fjalë kyçe në fjalorin e anglishtes dhe amerikanëve", Susman thotë, dhe aq e rëndësishme për shoqërinë sa që ai u promovua si një përbërës thelbësor i identitetit të dikujt.

Gjërat filluan të ndryshojnë në shekullin e XNUMX-të, ndërsa kaluam nga një shoqëri prodhuese në një shoqëri konsumuese. Theksi u zhvendos nga përqendrimi te virtyti dhe mirësia në një përqendrim te vetja dhe pasuritë materiale. Susman thotë: "Vizioni i vetëmohimit filloi t'i lëshonte vendin atij të vetë-realizimit."

Karakter i mire

Becameshtë bërë më e rëndësishme të kultivoni tiparet e personalitetit, ndikimin dhe perceptimet e jashtme sesa të zhvilloni fisnikërinë e zemrës, mendjes dhe veprës. Në fakt, Abraham Lincoln nuk do të zgjidhej kurrë president sot. Në këtë epokë të ngacmimeve në internet dhe mosmarrëveshjeve politike, tiparet e mira të karakterit duket se po humbin rëndësinë e tyre.

A është zhvillimi i tipareve personale të mirësisë dhe virtytit një kërkim i vjetëruar dhe i kotë me pak vlerë në shoqërinë moderne? Nuk duhet shumë përvojë jetësore për të zbuluar sesa thelbësore janë atributet e integritetit kur bëhet fjalë për vetëvlerësimin, marrëdhëniet dhe kënaqësinë nga jeta.

Disa tipare me karakter të mirë do të ishin këto:

 • Ndihmon në ndërtimin e respektit dhe besimit nga të tjerët.
 • Motivoni dhe frymëzoni një karakter më të mirë tek të tjerët.
 • Ndërtoni vetëvlerësim dhe besim.
 • Siguroni një kornizë për marrjen e vendimeve dhe zgjedhjeve të rëndësishme.
 • Reflektoni cilësitë e udhëheqjes në përpjekjet personale dhe profesionale.
 • Përveç kësaj, virtyti individual është çelësi për një shoqëri të shëndetshme dhe funksionale.
grua me karakter të fortë
Artikulli i lidhur:
Të kesh një karakter të fortë: çfarë do të thotë saktësisht

Edhe pse mund të mos jetë një kërkim popullorZhvillimi i këtyre tipareve të rëndësishme të karakterit është një nga përpjekjet më të kënaqshme dhe inteligjente emocionale që do të ndërmerrni ndonjëherë. Karakteri i mirë ka të bëjë me përcaktimin e vlerave dhe integritetit tuaj bazuar në parimet e testuara në kohë dhe vetë-reflektimin dhe të keni guximin për të jetuar jetën tuaj në përputhje me rrethanat. Atëherë, si filloni të përmirësoni veten?

Karakteristikat e mira të karakterit

Më poshtë do të gjeni disa nga tiparet më të zakonshme të karakterit, kështu që mund të filloni të përmirësoni jetën tuaj.

 • Integriteti.  Integriteti është një tipar personal që ka parime të forta morale dhe vlera thelbësore dhe pastaj udhëheq jetën tënde me to si udhëzuesin tënd.
 • Ndershmëri. Ndershmëria është një tipar i mirë që është më shumë sesa të thuash të vërtetën. Po jeton të vërtetën. Beingshtë i drejtpërdrejtë dhe i besueshëm në të gjitha ndërveprimet, marrëdhëniet dhe mendimet tuaja. Të jesh i sinqertë kërkon ndershmëri dhe vërtetësi.
 • Besnikëria. Besnikëria është një tipar etik i besnikërisë dhe përkushtimit për të dashurit tuaj, miqtë tuaj dhe këdo me të cilin keni një marrëdhënie besimi.
 • Respektoj Me këtë atribut të karakterit, ju e trajtoni veten dhe të tjerët me mirësjellje, mirësi, nderim, dinjitet dhe mirësjellje. Ofroni respekt themelor si një shenjë e vlerës tuaj për vlerën e të gjithë njerëzve dhe aftësinë tuaj për të pranuar të metat e qenësishme që ne të gjithë zotërojmë.

Karakter i mire

 • Përgjegjësia Kjo cilësi e jashtëzakonshme pranon detyrime personale, relacionale, profesionale, komunitare dhe shoqërore, edhe kur ato janë të vështira ose të pakëndshme. Kjo veçori personale përmbush angazhimet dhe krijon ose pranon në mënyrë aktive përgjegjësinë për sjelljen dhe zgjedhjet e tyre.
 • Modestia. Ju nuk e shihni veten si "shumë të mirë" për njerëzit ose situatat e tjera. Me këtë tipar të nderuar, ju keni një mendim të të mësuarit dhe rritjes dhe dëshirën për të shprehur dhe përjetuar mirënjohje për atë që keni, në vend se të prisni që të meritoni më shumë.
 • Dhembshuri. Ky shembull i tipareve të karakterit ka një simpati dhe keqardhje të thellë për vuajtjet dhe fatkeqësitë e të tjerëve dhe dëshiron të bëjë diçka për të lehtësuar vuajtjet e tyre.
 • Drejtësia. Duke përdorur aftësinë dalluese, dhembshurinë dhe integritetin, kjo tipar karakteri përpiqet të marrë vendime dhe të marrë masa bazuar në atë që e konsideron kursin më të mirë ose rezultatin përfundimtar për të gjithë të përfshirë.
 • Falje. Ju merrni vendime të vetëdijshme dhe të qëllimshme për të lënë mënjanë inatin dhe zemërimin ndaj dikujt për një krim, pavarësisht nëse shkelësi kërkon falje. Falja mund të përfshijë ose jo falje, rivendosje ose pajtim. Shtrihet tek të tjerët, si dhe tek vetja.
 • Autenticiteti. Ju jeni në gjendje të tregoni dobësi dhe vetëdije të duhur. Ju tregoni veten tuaj të vërtetë pa frikë.
 • Guximi. Pavarësisht nga frika e rrezikut, sikletit ose dhimbjes, kjo cilësi e mirë njerëzore kërkon që guximi mendor të ndiqet me një angazhim, plan ose vendim, duke e ditur se është mënyra më e mirë e veprimit.
 • Këmbëngulje. Këmbëngulja është një tipar karakteri i këmbënguljes dhe vendosmërisë së vazhdueshme për të vazhduar me një kurs veprimi, besimi ose qëllimi, edhe nëse është e vështirë ose e pakëndshme për të arritur një qëllim ose rezultat më të lartë.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.