Kulturat më të shquara mesoamerikane

Republika Meksikane ishte vendi ku disa civilizimet më të vjetra dhe më të zhvilluara në Amerikë, i njohur si kultura mesoamerikane për shkak të rajonit të kontinentit amerikan që përfshin si Meksikën Jugore ashtu edhe territoret e Guatemalës, El Salvador, Belize dhe territoret perëndimore të Republikave të Nikaragua, Honduras dhe Kosta Rikës.

Këto kultura janë ruajtur me kalimin e kohës jo vetëm nga puna e studiuesve. Mbi të gjitha, ka qenë për shkak të gjurmëve që ata lanë me përparimin e tyre të vazhdueshëm në fusha të ndryshme si bujqësia, arti, arkitektura, matematika, ndër të tjera.

Karakteristikat e kulturave të Mesoamerica

Karakteristikat më të spikatura të ndara nga kulturat mesoamerikane janë zbatimi i kalendarëve (njëra bujqësore prej 260 ditësh dhe tjetra prej 365 ditësh), shkrime piktografike dhe hieroglifike; kakao dhe të korra misri, këto të fundit gjithashtu pësojnë një proces të quajtur nixtamalization, duke shndërruar ushqimin në masë.

Karakteristika të tjera karakteristike të ngjashme janë performanca e adhurimit të hyjnisë me të cilin ata qeverisnin besimin dhe qenien e tyre; sakrificat njerëzore, praktikimi i lojërave të tilla si ofertat, ndërtimi i hapësirave ceremoniale (struktura piramidale), përpunimi i statujave (kryesisht të grave për të adhuruar pjellorinë) dhe sistemi teokratik.

Përkundër veçorive të ndryshme të ngjashme, secila kulturë kishte mënyrën e vet të funksionimit dhe zhvillimit të gjërave; duke qenë disa me më shumë rëndësi se të tjerët për shkak të fushës dhe mostrës maksimale.

Në hetimet e para, përfshirë ato të Christian duverger, konkludoi se Aztekët kryesuan listën ndër më të rëndësishmet dhe më të shquarat, megjithatë, me kalimin e kohës, dolën studime të tjera që hodhën poshtë idetë e tilla dhe madje analizuan se nuk kishte asnjë gradë si të tillë, por që kulturat mesoamerikane ishin një produkt i përbërë nga disa popuj dhe besimet.

Kultura më të gjera

Majat

Ata ishin një grup njerëzish autoktonë që banonin në shtetet meksikane të Jukatanit, Campeche, Tabasco dhe Chiapas, në pjesën më të madhe të Guatemalës dhe gjithashtu në rajonet e Belizës dhe Hondurasit. Që datojnë rreth 1000 vjet para Krishtit.

Një nga karakteristikat më të shquara është krijimi i gjuhës së shkruar "të vetme" të Amerikës para-kolumbiane, e njohur si glifike. Ata gjithashtu spikatën për të qenë ata që i dhanë më shumë kontribut artit, arkitekturës, sistemeve matematikore dhe astronomike. Ata gjithashtu kishin veçori që ekonomia e tyre drejtohej tërësisht nga bujqësia dhe ata rritnin kakao, pambuk, fasule, manovra, patate të ëmbla dhe kryesisht misër.

Sa i përket arkitekturës së saj, e cila ishte monumentale, rrënoja të ndryshme dhe të mëdha ruhen në vende të tilla si Copán, Tikal, Uaxactún, Quiriguá, Bonampak, Tulún dhe Chichén Itzá, Palenque, Uxmal dhe Mayapán; se ata ishin një lloj tempujsh ku kryheshin aktet fetare.

Një nga faktet më interesante kurioze të civilizimit Mayan sot është se në shekullin e 14-të shkrimet e shenjta u krijuan në gjuhën Maja me alfabetin latin, duke rezultuar në historinë e famshme dhe të rëndësishme për historinë e popullit Mayan dhe krijimin e botës ., 'Popol Vuh'.

Sot, popullsia rurale e Jukatanit dhe Guatemalës, për pjesën më të madhe, janë majanë. Dhe gjuha e tyre, e cila është e njohur edhe si Jukatekane, flitet nga rreth 350.000 njerëz.

Aztekët

Ata ishin një popull mbizotërues, me një perandori mjaft të vendosur në Meksikën qendrore dhe jugore në Mesoamerica, nga shekulli 14 në rreth 16.

Sipas hulumtimit, aftësia për të krijuar një qeveri kaq të fortë totalitare ishte për shkak të fuqisë që ata i dhanë besimit në idealet e tyre. Një nga arritjet e tij më të jashtëzakonshme është krijimi i qytetit të Tenochtitlán, e cila ndodhet në kryeqytetin aktual të qytetit të Meksikës.

Sa për krijimet që regjistrohen, ka ura që lidhnin qytetin me tokën kontinentale, si dhe ujësjellësat dhe kanalet që u përdorën për të transportuar mallra.

Duhet të theksohet se ekonomia e kësaj kulture bazohej në treg. Malli u eksportua në Amerikën Qendrore dhe zonat e së njëjtës perandori Azteke dhe kjo u mor përmes marrëveshjeve me territoret e pushtuara.

Një kuriozitet tjetër është se shoqëria e civilizimit të tyre ishte e ndarë në klasa skllevërish, të zakonshëm dhe fisnikë. Dhe strategjia ishte praktikisht ajo që dihet nga zakonet dhe historitë, domethënë skllavëria u punësua nga zotërinjtë, ata gjithashtu mund të blinin lirinë e tyre, ndër veprime të tjera.

Më pak e gjerë

 • Kultura Olmec: Njerëzit e lashtë të Olmecëve nga Gjiri Jugor i Meksikës janë të njohur për themelimin e civilizimit më të vjetër në Mesoamerica, i cili është Meksika dhe Amerika Qendrore. Koha daton nga afërsisht 1500 deri në 900 para Krishtit Sipas studimit, zona e saj qendrore zinte rreth 18.000 km2, në xhunglat e pellgjeve të lumenjve të shteteve aktuale meksikane të Veracruz dhe Tabasco, të karakterizuara nga të qenët moçalore.
 • Kultura Zapotec: Ata datojnë nga 800 a. e C. në Monte Alban (Meksikë), duke përfunduar në vitin 1521 d. C. kur Mixtecs pushtuan qendrat kryesore Zapotec, rajoni i bregdetit të Oqeanit Paqësor dhe Meksikës veriperëndimore.

Ashtu si kultura Teotihuacan, Zapotec ishte një nga më të mëdhatë në kulturat mesoamerikane në atë kohë. Njohja e tij më e madhe është bërë për krijimin artistik me pupla dhe bërjen e bizhuterive.

 • Kultura teotihuakane: Një nga njohjet më të mëdha të saj është krijimi i kulturës më të rëndësishme të artit qendror të Meksikës antike, në 200 para Krishtit. C. Të jesh në gjendje të zgjerohesh në atë që tani është Guatemala. Thuhet se faza më e mirë për këtë civilizim ndodhi midis 350 dhe 650 pas Krishtit. nga C.

Duhet të theksohet se civilizimi Teotihuacan është një nga më me ndikimin në kulturat mesoamerikane.

 • Kultura Toltec: Toltekët ishin një popull vendas i Meksikës u zhvendos nga veriu i asaj që tani është Meksikë, pas rënies (rreth 700 pas Krishtit) të qytetit të madh të Teotihuacán, dhe i cili krijoi një shtet ushtarak në Tula, 64 km në veri të qytetit modern të Meksikës , në shekullin e XNUMX pas Krishtit
 • Kultura Chichimeca: Ata ishin popujt e kulturës së lartë të rajonit qendror të Meksikës për banorët e rajoneve të gjera të veriut, të konsideruara primitive. Sipas studiuesve, në gjuhën nahuatale fjala Chichimeca mund të nënkuptojë 'ato të prejardhjes së qenve'.
 • Kultura e përzierjes: Studimet tregojnë se kultura Mixtec filloi në jug të Meksikës nga shekulli i 9-të deri në fillim të shekullit të 16. Ata spikatën për punën e tyre në gur dhe metale të ndryshme. Sipas specialiteteve të tyre, ata ishin mozaikë me pendë, qeramikë polikromike të zbukuruar dhe thurje dhe qëndisje pëlhurash.

Arti i tij nuk mund të tejkalohej dhe anëtarët e tij kanë njohjen e artizanëve më të famshëm në Meksikë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.