Fraza Pablo Neruda që do ju bëjnë të besoni në dashuri

Pablo Neruda duke shkruar

Pablo Neruda është një emër i njohur në letërsinë në të gjithë botën dhe nuk është çudi. Ai kishte një dhuratë për të shkruar dhe ishte një poet i madh. Ai lindi më 12 korrik 1904 në Parral (Kili) dhe vdiq më 23 shtator 1973, megjithëse nuk dihet mirë se cila ishte arsyeja e saktë e vdekjes së tij ... besohet se ai ishte helmuar, megjithëse nuk ka asgjë konfirmuar. Në të vërtetë emri i tij ishte Ricardo Eliécer Neftalí Reyes Basoalto dhe ai ishte Kili. Ai mori Çmimin Nobel për Letërsi të vitit 1971 dhe gjithashtu mori një Doktoratë Nderi nga Universiteti i Oksfordit.

Sikur të mos mjaftonte kjo, përveç se ishte poet, ai ishte gjithashtu një aktivist politik, një senator, ishte anëtar i Komitetit Qendror të Partisë Komuniste dhe madje u bë një kandidat paraprak për presidencën e Kilit dhe ambasador në Franca ... Edhe pse pavarësisht se kishte një jetë kaq aktive, ai gjithmonë spikati në fushën letrare.

Ai ishte një nga autorët më të shquar të letërsisë së shekullit XNUMX… Më poshtë do të zbuloni disa nga arsyet pse ai u njoh kaq shumë në jetën e tij dhe pas vdekjes së tij falë fjalëve që shkroi. Ai kishte një ndjeshmëri të madhe që i bën fjalët e tij të arrijnë drejtpërdrejt në zemrën tuaj. Puna e tij filloi në moshën 13 vjeç sepse pa dyshim, ai kishte një dhuratë të veçantë që bëri një ndryshim në poezitë e tij.

Pablo Neruda duke menduar

37 citime nga Pablo Neruda për dashurinë, lumturinë dhe jetën

 1. Unë dua të bëj me ty atë që bën pranvera me pemët e qershisë.
 2. Në një puthje, ju do të dini gjithçka që kam heshtur.
 3. Për numrin tim të ardhshëm kam nevojë që të më puthësh dhe unë me magji do të bëj që fluturat të shfaqen në stomakun tënd.
 4. Dashuria është kaq e shkurtër dhe harresa është kaq e gjatë.
 5. Gjoksi yt është i mjaftueshëm për zemrën time, krahët e mi janë të mjaftueshëm për lirinë tënde.
 6. Ata do të jenë në gjendje të presin të gjitha lulet, por nuk do të jenë në gjendje të ndalojnë pranverën.
 7. Më pëlqen kur hesht sepse mungon dhe më dëgjon nga larg, dhe zëri im nuk të prek. Duket se sytë tuaj kanë fluturuar dhe duket se një puthje të mbylli gojën.
 8. Forbiddenshtë e ndaluar të mos u buzëqeshësh problemeve, të mos luftosh për atë që dëshiron, të braktisësh gjithçka nga frika, të mos bësh ëndrrat e tua të vërteta.
 9. Fëmija që nuk luan nuk është fëmijë, por njeriu që nuk luan humbi përgjithmonë fëmijën që jetoi në të dhe do t’i mungojë shumë.
 10. A vuan ai që gjithmonë pret më shumë sesa ai që nuk priti kurrë askënd?
 11. Po shikoj, dëgjoj, me gjysmën e shpirtit në det dhe gjysmën e shpirtit në tokë, dhe me dy gjysmat e shpirtit shikoj botën.
 12. Kush shmang një pasion vdes ngadalë. Dhe vorbulla e tij e emocioneve.
 13. Dashuria lind nga kujtesa, jeton me inteligjencë dhe vdes nga harresa. Pablo Neruda duke pirë një tub
 14. Lotët që nuk qajnë, a presin në liqene të vegjël? Apo do të jenë lumenj të padukshëm që drejtohen drejt trishtimit?
 15. Dreamndërr flutur, ti i ngjan shpirtit tim dhe i ngjan fjalës melankoli.
 16. Lumturia është brenda, jo jashtë; prandaj, nuk varet nga ajo që kemi, por nga ajo që jemi.
 17. Unë të dua pa e ditur se si, ose kur, apo nga ku, unë të dua drejtpërdrejt pa probleme ose krenari: kështu të dua sepse nuk di të dua ndryshe.
 18. Mos bëj me dashuri atë që bën një fëmijë me tullumbacen e tij i cili e shpërfill atë kur e ka dhe kur e humb atë qan.
 19. Dikur kudo, në çdo vend do ta gjesh veten në mënyrë të pashmangshme, dhe kjo, vetëm kaq, mund të jetë më e lumtura ose më e hidhura e orëve të tua.
 20. Pse e gjithë dashuria do të më vijë menjëherë kur të ndjehem i trishtuar, dhe ndjej që je larg.
 21. Dashuri, sa mënyra për të arritur një puthje, çfarë vetmie endacake për shoqërinë tuaj!
 22. Ata më pyesin se çfarë është profetike në mua, me melankolinë dhe një goditje të objekteve që thërrasin pa u përgjigjur ka, dhe një lëvizje pa pushim, dhe një emër të hutuar.
 23. Ankthi i një piloti, tërbimi i një zhytësi të verbër, dehja e vrenjtur e dashurisë, gjithçka në ju ishte mbytur anijes!
 24. Lakuriq jeni aq i thjeshtë sa një nga duart tuaja, i butë, tokësor, minimal, i rrumbullakët, transparent, keni linja hëne, shtigje molle.
 25. Unë i dua këmbët e tua, sepse ata ecën në tokë, në erë dhe në ujë, derisa më gjetën mua.
 26. Si për ta afruar, vështrimi im e kërkon. Zemra ime e kërkon dhe ajo nuk është me mua.
 27. Unë mund të shkruaj vargjet më të trishtueshme sonte; shkruani, për shembull: Nata është me yje, dhe yjet blu dridhen nga larg.
 28. Unë nuk të dua sikur të ishe trëndafil me kripë, topaz ose shigjetë me karafila që përhapin zjarr. Unë të dua pasi disa gjëra të errëta duhen dashur, fshehurazi, midis hijes dhe shpirtit.
 29. Fara kërcen nga kudo, të gjitha idetë janë ekzotike, ne presim ndryshime të mëdha çdo ditë, ne jetojmë me entuziazëm mutacionin e rendit njerëzor.
 30. Dashuria nuk shihet, ndihet, madje edhe më shumë kur ajo është pranë teje. Pablo Neruda në plazh
 31. Ai që nuk udhëton, që nuk lexon, që nuk dëgjon muzikë vdes ngadalë,
 32. i cili nuk gjen sharm te vetja. Ai që shkatërron dashurinë e tij për veten, i cili nuk lejon që të ndihmohet, vdes ngadalë.
 33. Papritmas ndërsa po shkonit me mua ju preka dhe jeta ime u ndal: para syve të mi ishit, duke mbretëruar dhe mbretëresha. Si një zjarr zjarri në pyll, zjarri është mbretëria juaj.
 34. Nuk ka asgjë më interesante se sytë. Ju tashmë shikoni në sytë e personit tjetër? Nga personi i dashur dhe i padashur. Të mikut dhe të njohurit. Shefi dhe bashkëpunëtori. Nga një fëmijë dhe një plak ...
 35. Unë jam rritur në këtë qytet, poezia ime lindi midis kodrës dhe lumit, mori zërin e shiut dhe si dru, zhyten në pyje.
 36. Nëse ata më pyesin se cila është poezia ime, unë duhet t'u them se nuk e di; por nëse e pyet poezinë time, ajo do të të tregojë kush jam
 37. Nëse asgjë nuk na shpëton nga vdekja, përveç nëse dashuria na shpëton nga jeta.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.