Legjendat më të njohura të tmerrit në të gjithë botën

Meqenëse legjendat janë pjesë e folklorit të qindra ose mijëra kulturave, ekziston një larmi e madhe e tyre. Sidoqoftë, për shkak të popullaritetit të tyre, ata kanë arritur të kalojnë kufijtë dhe të arrijnë njerëz nga rajone të tjera, duke u përhapur në të gjithë një kontinent apo planet në përgjithësi.

Isshtë gjithashtu e mundur që t’i gjeni me zhanre të ndryshme, por kësaj here kemi bërë një përmbledhje të legjendave të tmerrit, si për kënaqësinë e dashamirëve të kësaj zhanri, ashtu edhe për pasurimin e kulturës së përgjithshme për të gjithë lexuesit.

Më poshtë është një listë e disa detajeve që ju lejojnë të keni një ide rreth secilës legjendë, në mënyrë që çdokush të mund të hetojë rreth më së shumti që ka tërhequr vëmendjen tuaj.

Lista e legjendave të njohura të tmerrit

Mes shumëllojshmërisë së madhe, ne kemi përpiluar klasike si La llorona dhe të tjera më "moderne" siç është Polybius. Përveç çupakabrës mitike, goblinëve të butë dhe makabër, piktura e frikshme e fëmijës që qan dhe një sërë legjendash fantazmash që janë shfaqur në pjesë të ndryshme të planetit.

Lojë video me Arcade Polybius

La Legjenda e Polibit Bëhet fjalë për një lojë arcade video që, sipas asaj që thonë ata, u lançua në 1981, ku makineritë u shpërndanë në zona të ndryshme të Shteteve të Bashkuara. Sidoqoftë, ekzistenca e tij nuk u verifikua kurrë dhe prandaj ka qenë vetëm një legjendë.

Kjo përbëhet nga historia e lojës video në fjalë, e cila shkaktoi kërdi në të gjithë njerëzit që e luajtën atë për shkak të varësisë që shkaktoi. Nga atje, filloi një simptomatologji disi e veçantë, në të cilën u vunë re shenja fizike dhe psikologjike. Përveç kësaj, sipas dëshmitarëve, makinat Polybius kontrolloheshin gjithmonë nga burra të veshur me të zeza, të cilët ishin të lidhur me qeverinë amerikane.

Përrallë ose histori e gruas që qan

Ndër legjendat më të njohura të tmerrit në të gjithë botën, është historia e la lloronaMegjithëse origjina është ende e panjohur, dihet se është pjesë e folklorit të Amerikës Latine. Sidoqoftë, në vendet e tjera jashtë kontinentit, siç është Spanja, ekziston një version praktikisht identik i quajtur La llorona de Barcelona.

Legjenda flet për një grua, e cila për ndonjë arsye specifike vrau fëmijët e saj dhe trauma e bëri atë të harronte një akt të tillë. Sipas disa variacioneve, ajo bëri vetëvrasje ose u vra. Banshee e tij gjithmonë bën turne gjatë natës, ku vërehet një grua me flokë të gjatë, fytyra e së cilës është e vështirë të shihet dhe gjithmonë qan ose bërtet. Kushdo që i afrohet, ka tendencë t'i trembë ata.

Historitë fantazmë

Ashtu si gruaja që qan, ka shumë legjenda dhe histori fantazme që njihen në rajone të ndryshme të qindra vendeve ekzistuese. Këto normalisht shfaqen sepse ata janë shpirtra në dhembje, domethënë ata kishin ndonjë mision ose objektiv për të përmbushur dhe kur vdiqën, shpirti i tyre u la përhumbur në kërkim të mundësisë për ta përfunduar atë.

Ndër legjendat më të famshme gjejmë The Silbón, The Flying Dutchman, El Caleuche, Kennedy's Blonde, Banshee, The Ghost of Ana Bolena, The Ghost of Catherine Howard, The Ghost of William Shakespeare, The Ghost of Lincoln, The Headless kalorës dhe Fantazma e Operës.

Legjendat e goblins

Ka dhjetëra, qindra ose mijëra dëshmi për ekzistencën e goblins, prandaj ata kanë pasur filmat e tyre horror, pasi ata mund të jenë vërtet të frikshëm. Këto janë njohur që prej vitesh, por ekzistenca e asnjë nuk është provuar kurrë. Megjithatë, ka një larmi të gjerë të legjendat dhe historitë e goblins.

Ndër legjendat e tmerrit për goblins, më të njohurat janë ato ku ata synojnë të sulmojnë fëmijët, pasi ata janë më të pambrojtur dhe të lehtë për tu mashtruar. Për ta bërë këtë, ata përdorin mënyra të ndryshme për t'i tërhequr ata që t'i zhdukin dhe të jenë në gjendje të bëjnë gjithçka që duan me ta; Në varësi të historisë ose legjendës, ata mund të fyejnë, t'i fshijnë plotësisht nga harta ose t'i vrasin.

Chupacabra portreti

La historia e chupacabra Ai gjithashtu ka arritur në mijëra vende në të gjithë botën, pavarësisht nga gjuha dhe kultura; si pamjet e së njëjtës. Përkundër faktit se komuniteti shkencor ia ka atribuar ekzistencën e tij imagjinatës së fermerëve të cilët kanë raportuar se u ka ngrënë bagëtinë, shumë prej tyre ende besojnë se është e vërtetë.

Sipas legjendës, chupacabra është një krijesë me një morfologji të ndryshme nga ajo e çdo kafshe, edhe pse sipas raporteve, ajo është e ngjashme me specie të ndryshme. E cila ushqehet kryesisht përmes gjakut të dhive, por gjithashtu mund të sulmojë bagëtinë në përgjithësi dhe madje edhe njerëzit, sipas besimit.

Djali që qan duke pikturuar

Më në fund gjejmë pikturën e fëmijës që qan, e cila është një legjendë portreti e Spanjës, ku sipas tregimit, a piktori i pasuksesshëm bëri një pakt me djallin për t’i bërë të famshme veprat e tij. Pasi të përfundojë, ai filloi të bënte piktura të ndryshme, të cilat arriti t'i shiste me sukses dhe kështu të fitonte famën që dëshironte aq shumë.

Sidoqoftë, një nga pikturat e tij për një djalë që po qante ishte bërë nga piktori në një jetimore. Disa kohë më vonë, jetimorja u dogj dhe fëmija u dogj brenda saj, kështu që thuhet se shpirti i tij mbeti në pikturën e piktorit. Çuditërisht, kjo pikturë ishte një nga më të famshmet, të shitura dhe të replikuara, por edhe i dyshuari kryesor për shumë zjarre në shtëpi ku ishte varur dhe ku piktura ishte elementi i vetëm që nuk ishte djegur.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.