Origjina e magjisë: ku, kur dhe pse e kësaj mrekullie metafizike

Të gjithë kemi lexuar për magjinë në një moment. Herët ose vonë, një lexues e kupton se ekziston një botë e mrekullueshme në të cilën burrat mund të lëvizin objekte me mendjen e tyre, të ngrijnë lumenjtë me një goditje, ose të sjellin objekte nga ajri i hollë. Të gjithë ne ëndërrojmë për një botë ku, në një moment të jetës, mbërrin një ndrikull zanash dhe na jep fuqinë për të bërë gjithçka që duam me këputjen e gishtave.

Që nga fillimi i kohës qenia njerëzore ka dashur të marrë një majë të fuqisë magjike; madje flitet në biblën e magjistarëve. Kur magjistarët e Faraonit hodhën bastunët e tyre dhe ata u kthyen në gjarpërinj për të parë të gjithë. 

Çfarë është magjia

Magjia është një shkencë e fshehur, në vetvete është mënyra me të cilën një person, qoftë përmes ngacmimeve, një goditjeje shkopi, një amuleti magjik, një magji fjalësh ose diçka e tillë, është në gjendje të organizojë ligjet natyrore në mënyrën e tij. Përmbushni gjëra befasuese dhe të jashtëzakonshme si zhdukja dhe paraqitja e njerëzve ose e tij, fluturimi ose levitacioni. Mund të kuptohet gjithashtu si një spekulim, ku kryhen hile befasuese ose fetarisht në të cilat kryhen rituale të errëta në mënyrë që të tërheqin njerëzit nga vdekja.

Origjina e magjisë

Magjia e ka zanafillën në Egjiptianët, kur një rrotull u zbulua duke ilustruar një hile, ku një magjistar preu kokën e një pate, atëherë ai thoshte disa fjalë dhe pata kthehej në jetë dhe ecte sikur të mos kishte ndodhur asgjë. Më vonë u mor me kulturën kelte dhe grekët. Në fillim u përdor për të lëvizur masat dhe për të ruajtur pushtetin, duke gjeneruar frikë; gjithashtu për të mashtruar dhe mashtruar njerëzit.

Në kohët antike magjistarët ishin priftërinjtë, studentë të alkimisë dhe ata e përdorën atë në ceremoni për të bindur njerëzit për fuqinë mistike të perëndive në mënyrë që ata të ofronin haraç, të cilin ata qëndruan.

Në Mesjetë, magjistarët konsideroheshin shtriga që bënin marrëveshje me djallin. Prandaj ata u persekutuan dhe u dogjën në sheshe. Shekuj më vonë në Greqi dhe Romë u shfaq një lëvizje që tregoi një lloj të ri magjistari, magjistarët u shfaqën si personazhe tërheqës në një shfaqje. Dhe është në shekullin e shtatëmbëdhjetë kur një akt profesional magjik shfaqet për herë të parë në mes të argëtimit, me një shfaqje të hapur për publikun, por vetëm në shekullin pasardhës, kur ata filluan të merreshin seriozisht, duke u rimëkëmbur prestigjin e tyre si artistë dhe ata arritën të marrin fitime fitimprurëse nga prezantimet. Atshtë në këtë kohë që u formuan magjistarët e famshëm.

Magia

Magjia dhe shkenca

Meqenëse në shumë mënyra magjia është edhe shkencë, njihet si baza shkencore e magjisë. Alkimi, të cilën të ashtuquajturit magjistarë të dikurshëm e kanë punuar. Fillimisht daton nga mijëra vjet në të kaluarën. Shkollat ​​që u mësonin këtë shkencë studentëve të tyre ishin të njohura nga Egjipti i lashtë. Mjekët u udhëzuan në alkimi; gjithashtu magjistarët dhe, herë pas here, vetë faraonët.

Besimi i tij kryesor, ose kërkimi i tij më i madh, ishte të shndërronte metalet e ndryshme në ar. Dhe megjithëse ne e shohim atë si diçka krejt magjike, pasi që alkimia i përziu të dy degët, e vërteta është se ajo ka bazën e saj shkencore.

Për shembull: Plumbi ishte metali parësor për të punuar, pasi që gjatë kryerjes së llogaritjeve, ishte e nevojshme vetëm të nxirren tre nga 82 atomet e tij që ai të bëhet metali i çmuar.

U kërkua gjithashtu për të gjetur krijimin e "Gurit të Filozofit" të njohur. Guri i kuq që lejonte jo vetëm kthimin e të gjithë metalit në ar, por edhe distilloni eliksirin e jetës së gjatë. Nga alkimistët më të famshëm, një nga më të mëdhenjtë ishte Nicolas Flamel, i cili meriton suksesin në bërjen e këtij guri, dhe kjo legjendë është ruajtur sepse, megjithëse ai vdiq rreth vitit 1400 pas Krishtit, kur hapi varrin e tij zbuluan se ishte krejt bosh.

Elementet në alkimi

 Ashtu si me magjinë, elementet gjithashtu kanë një rëndësi të madhe në artet alkimike. Ato janë të njëjtat që ne i kemi njohur përgjithmonë.

 • Ajri: I marrë nga vetë oksigjeni dhe i përdorur në reaksione të ndryshme kimike, ky element besohej se ishte i lidhur me aftësinë e dallimit dhe se ai mund të hapte dhe zgjeronte mendjen dhe shqisat tuaja në një mënyrë që do ta bënte më të lehtë për ju të arrinit ndriçimin.
 • Uji: Me këtë element u kryen të gjitha eksperimentet alkimike. Gjithashtu alkimistët kishin ujin e tyre për të punuar, i njohur si aguaviva, i cili ishte një lloj uji shumë më i pastër se ai i njohur, dhe të cilin ata e distiluan përmes njohurive të tyre. Ajo nxiti ndjeshmëri, ndjeshmëri dhe butësi; si dhe aftësinë për të pasur marrëdhënie harmonike emocionale.
 • Zjarri: Ishte forca e reagimit dhe ajo që lejoi të ndodhte gjithçka. Ishte e lidhur me vetë-perceptimin, entuziazmin dhe punën e palodhur.
 • tokë: Ajo përfaqësonte vullnetin, stabilitetin dhe besimin. Ato ishin minerale të përdorura në reaksione dhe që lejuan të trajtohen dhe të përdoren në eksperimentet e tij.
 • Eteri: Dihet gjithashtu si "shpirt" ajo përfaqësonte forcën jetësore të pranishme në univers. Ishte e lidhur me vetë thelbin e jetës.

Alkimistë të famshëm

 • Nicholas Flamel: Përmendur më lart, ishte alkimisti ai që meriton krijimin e gurit të filozofit, përveç që arriti, pra, të përfundojë studimin e transmutimit të metaleve.
 • Paracelsus: Një alkimist për të cilin thuhet gjithashtu se e ka shndërruar plumbin në ar. Shumë zbulime mjekësore i atribuohen atij. Ai ishte gjithashtu i pari që identifikoi sëmundjen e tepërt.
 • Isak Njuton: Edhe pse puna e tij alkimike është më pak e njohur për këtë shkencëtar, ai punoi shumë më shumë me alkiminë sesa bëri me fizikën. Edhe teoritë e tij në lidhje me ligjin e gravitetit, ai i krijoi ato falë punës së tij me alkiminë.

Magji

Magjia bashkëkohore

Kur flasim për magjinë bashkëkohore, nuk mund të mos përmendet Robert Houdin, një iluzionist francez, i cili konsiderohet babai i magjisë në fillim të kësaj epoke moderniste, ai mohoi sharlatanët që pretenduan të besonin veten e tyre perëndi dhe promovuan praktikën e iluzionizmit. në shfaqje në platforma, duke përdorur smoking të famshëm, i cili i dha një ajër të klasit dhe sofistikimit, pasi aktet u ofruan për shoqërinë e lartë.  

Një tjetër nga magjistarët e njohur, i cili është i njohur në të gjithë botën nga koha e tij deri në ditët e sotme është i famshmi Harry houdini, i cili mori emrin e tij artistik për nder të magjistarit të përmendur më lart. Ai e arriti famën e tij falë bëmave të tij të mëdha në marifet e arratisjes.

Për të mbuluar një fazë më aktuale, vlen të përmendet  David Blaine, iluzionist Amerikan, është i njohur për iluzionin dhe truket e tij të arratisjes.Magjia ka ekzistuar gjithmonë, parimet e saj ende zbatohen, si dhe bëmat e mëdha që janë arritur, nuk ka asnjë kufi, ky art do të durojë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.