Fëmijët me nevoja të veçanta arsimore (SEN)

klasë me foshnjë me nevoja të veçanta arsimore

Deri pak kohë më parë, djemtë dhe vajzat në shkolla duhej të ndiqnin qëllimet e vendosura nga të rriturit dhe kushdo që dilte jashtë normës thjesht kthehej mënjanë. Megjithëse kishte shkolla të arsimit special, ajo ishte vetëm për rastet më të rënda. Edhe më të vjetër madje nuk kishte as shkolla speciale për fëmijë me nevoja të veçanta arsimore (SHEN).

Për fat të mirë, kjo ndryshon me kalimin e kohës dhe në arsim merren parasysh nevojat individuale të secilit student, aftësi të kufizuara të mundshme dhe një arsim më të personalizuar për të rritur në këtë mënyrë kapacitetet reale të secilit student, pavarësisht nga nevojat që paraqesin. Shtë bërë një përpjekje për të krijuar burimet dhe materialet e nevojshme në shkolla dhe shtëpi në mënyrë që të mësuarit e studentit me ose pa SHEN të jetë i kënaqshëm.

Cilat janë nevojat e veçanta arsimore

Një fëmijë ka nevoja të veçanta arsimore nëse ka një aftësi të kufizuar në të mësuar ose paaftësi që e bën të vështirë për të mësuar dhe ato nuk zhvillohen në të njëjtën mënyrë si fëmijët e moshës së tyre.

Ata mund të kenë probleme me punën në shkollë, komunikimin ose sjelljen. Prindërit mund të marrin ndihmë dhe këshilla nga specialistë, mësues dhe organizata vullnetare.

foshnjë me nevoja të veçanta arsimore

Çfarë do të thotë "nevoja të veçanta arsimore"?

'Nevojat e veçanta arsimore' është një përkufizim ligjor dhe i referohet fëmijëve me aftësi të kufizuara në të mësuar ose me aftësi të kufizuara që e bëjnë më të vështirë për të mësuar sesa shumica e fëmijëve të së njëjtës moshë. Ata janë fëmijë që kërkojnë ndihma të veçanta dhe burime që fëmijët e tjerë nuk u kërkojnë në mënyrë që të rrisin aftësitë e tyre individuale.

Si Shkollat ​​Mund të Ndihmojnë Fëmijët me Nevoja të Veçanta Arsimore

Një shkollë zakonisht mund të ofrojë ndihmë dhe nganjëherë përdor specialistë. Nëse fëmija juaj ka nevoja të veçanta arsimore, ata mund të kenë nevojë për ndihmë shtesë me:

 • Puna shkollore
 • Lexoni, shkruani, punoni me numra ose kuptoni informacione
 • Shprehuni ose kuptoni se çfarë thonë të tjerët
 • Bëni miq ose ndërveproni me të rriturit
 • Organizata

Për më tepër, ata mund të kenë nevoja shqisore ose fizike që i prekin ata në shkollë.

klasë me fëmijë me nevoja të veçanta arsimore

Përparimi i fëmijës suaj

Fëmijët përparojnë me ritme të ndryshme dhe kanë mënyra të ndryshme për të mësuar më mirë, por burimet që përdoren në mësimin e tyre do të jenë të nevojshme për të qenë në gjendje të stimulojnë kapacitetet që ata mund të kenë në mjedis në maksimum. Kur planifikoni mësime, mësuesi i fëmijës suaj do ta marrë këtë parasysh duke vëzhguar me kujdes se si ata organizojnë mësimet, klasat, librat dhe materialet.

Mësuesi do të zgjedhë mënyra të përshtatshme për ta ndihmuar fëmijën tuaj të mësojë. Nëse fëmija juaj po përparon më ngadalë ose ka probleme të veçanta në një fushë, mund të jepen ndihmë shtesë ose mësime të ndryshme për ta ndihmuar atë.

Fakti që fëmija juaj po përparon më ngadalë se sa pritej ose që mësuesit ofrojnë mbështetje, ndihmë ose aktivitete të ndryshme në klasë, Kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht se fëmija juaj ka nevoja të veçanta arsimore.

Si të merrni ndihmë për fëmijën tuaj

Vitet e para të fëmijës suaj janë një kohë shumë e rëndësishme për zhvillimin e tyre fizik, emocional, intelektual dhe shoqëror. Kur mjeku ose vizitori i shëndetit kryen një kontroll rutinë, ata mund të sugjerojnë se mund të ketë një problem. Nëse keni shqetësimet tuaja, duhet të kërkoni këshilla menjëherë.

Ju duhet të pyesni mësuesin e klasës së fëmijës suaj, personin në shkollë përgjegjës për të ndihmuar fëmijët me nevoja të veçanta arsimore, ose drejtorin. Mund t'i pyesni nëse:

 • Shkolla mendon se fëmija juaj është në telashe
 • Fëmija juaj mund të punojë në të njëjtin nivel me të tjerët në të njëjtën moshë
 • Fëmija juaj tashmë po merr ndihmë shtesë
 • A mund ta ndihmoni djalin tuaj

Nëse shkolla pranon që fëmija juaj ka nevoja të veçanta në disa zona, ata do të përdorin protokollin për kujdes të mirë. Identifikimi dhe koordinimi me profesionistë të tjerë është thelbësor për të qenë në gjendje të përcaktojmë nëse një fëmijë me të vërtetë ka SHEN.

vogëlushe me sindromën down

Flisni me shkollën e fëmijës suaj

Ka disa parime themelore që të gjithë ata që janë të përfshirë në edukimin e fëmijëve tuaj në shkollë do të marrin në konsideratë:

 • Nëse fëmija juaj ka nevoja të veçanta, ata duhet të plotësohen dhe të marrin një edukim gjithëpërfshirës, ​​të ekuilibruar dhe përkatës.
 • Pikëpamjet tuaja duhet të merren gjithmonë parasysh dhe dëshirat e fëmijës suaj duhet të dëgjohen.
 • Nevojat e fëmijës suaj zakonisht plotësohen në një shkollë konvencionale, ndonjëherë me ndihmën e specialistëve të jashtëm.
 • Ju duhet të këshilloheni për të gjitha vendimet që prekin fëmijën tuaj.
 • Ju keni një rol jetësor për të luajtur edukimi i fëmijës suaj.

Prindërit do të duhet të kenë sa më shumë informacion në mënyrë që ata të mund të kuptojnë se çfarë po ndodh saktësisht me fëmijën e tyre dhe si mund ta ndihmojnë atë të ketë një jetë shumë më të ekuilibruar në përputhje me aftësitë e tij. Necessaryshtë e nevojshme të mbani mend se studentët me NEN duhet të mësojnë të jetojnë në një shoqëri që nuk është gjithnjë përfshirëse, megjithëse ideali është që shoqëria të lehtësojë përfshirjen për njerëzit që kërkojnë një lloj tjetër të të mësuarit për shkak të nevojave të tyre dhe karakteristikave personale.

Kujdesi shkollor

Fëmijët mësojnë në mënyra të ndryshme dhe mund të kenë nivele të ndryshme të nevojës. Një shkollë mund ta konsiderojë të nevojshme të sjellë ekspertë të specializuar për të ndihmuar në problemet që një fëmijë mund të ketë. Kjo qasje është vendosur në protokollin e shkollës. Një shkollë duhet të dijë të ju tregojë nëse fëmija juaj mund të ketë ndihmën që i nevojitet në çdo kohë.

Kujdesi shkollor mund të jetë me:

 • Një mënyrë tjetër për të mësuar disa gjëra
 • Ndihmë shtesë nga një i rritur
 • Përdorimi i pajisjeve të tilla si një kompjuter ose tryezë e veçantë

Fëmija juaj mund të ketë nevojë për ndihmë për një kohë të shkurtër ose për shumë vite. Ju duhet të kontrolloni me shkollën burimet e disponueshme dhe cilat do të jenë metodologjitë e punës, si dhe cilët profesionistë do t'ju ndjekin në çdo kohë, në përputhje me nevojat tuaja të veçanta arsimore.

Në disa raste është gjithashtu e nevojshme të realizohet një plan i individualizuar në kurrikulën e shkollës me objektiva specifikë dhe i hartuar ekskluzivisht për studentët që paraqesin SHEN. Këto objektiva duhet të punohen gjithashtu nga shtëpia dhe nuk do të jenë të njëjtat objektiva me pjesën tjetër të grupit të klasës, që do të ketë objektiva standardë sipas një zhvillimi normal evolucionar.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.