Çfarë është enneagrami?

eneagram

Eneagrami është një metodë që bazohet në një test personaliteti dhe fitojnë njohuri më të mëdha për personin në fjalë. Falë enneagramit, marrëdhëniet shoqërore përmirësohen dhe njerëzit mund të mësojnë për frikërat e tyre të ndryshme.

Në artikullin e mëposhtëm do t'ju flasim më në detaje për enneagramin dhe të testeve të ndryshme të personalitetit që ekzistojnë.

Për çfarë shërben enneagrami?

Eneagrami nuk është gjë tjetër veçse një test personaliteti që është mjaft i dobishëm për të mësuar më shumë për personin në fjalë dhe bëjeni atë të ketë një rritje personale. Eneagrami përfaqësohet nga një yll që ka nëntë pika, secila pikë përfaqëson llojin e personalitetit ose enneatipin. Në qendër paraqitet një trekëndësh me llojet e karaktereve:

 • Personazhet instiktive Ato janë në tipin 8, 9 dhe 1.
 • personazhe emocionale Ato janë në tipin 2, 3 dhe 4.
 • Personazhet mendore Ato janë në tipin 5, 6 dhe 7.

Me fjalë të tjera, ky trekëndësh shpjegon se ka njerëz që mund të lëvizin nga emocionet, nga mendja ose nga instinktet tuaja.

Kuptimi i enneagramit

Eneagrami ndikon në punën e brendshme të një personi për të arritur një rritje të rëndësishme në nivel personal. Eneagrami i lejon personit të marrë vendime të mençura dhe racionale dhe për të vepruar në mënyrë optimale dhe të përshtatshme. Kjo ju lejon të arrini një ekuilibër midis tre elementëve të rëndësishëm dhe thelbësorë: çfarë ndjeni, çfarë mendoni dhe si veproni.

Në thelb, ajo e ndihmon personin të kuptohemi, të kuptohemi dhe të pranojmë njëri-tjetrin. Kjo gjithashtu ju lejon të kuptoni njerëzit e tjerë shumë më mirë. Krahas gjithë kësaj, e bën njeriun shumë më objektiv dhe më kuptues në jetën e përditshme, diçka që nxit dhembshurinë dhe dhembshurinë për veten.

Eneagrami do të na lejojë të analizojmë shtresat e ndryshme të personalitetit dhe mënyrën se si ato formohen pak nga pak. nga faza e fëmijërisë.

eneagram

Shërbimet Enneagram

Ka disa pika për t'u theksuar në lidhje me enneagramin:

 • Nga njëra anë, enneagrami ofron një mjet shumë të dobishëm, kur bëhet fjalë për të kuptuar plotësisht personalitetin e vet.
 • Kuptoni dhe kuptoni llojin ose klasën e personalitetit Kjo ju lejon të punoni në rritje në një nivel personal.
 • Eneagrami është i përsosur kur bëhet fjalë për përmirësim marrëdhëniet shoqërore me të tjerët.
 • Në nivel profesional, Eneagrami përdoret për të zhvilluar lidershipin.
 • Kjo është një kohë madhështore për të zgjidhur konfliktet ose problemet. Njohja e sjelljeve të personave të përfshirë në konfliktin në fjalë na lejon të gjejmë zgjidhjet më të mira të mundshme.
 • Në një nivel biznesi, enneagrami përdoret për të përmirësuar dinamika e grupeve të ndryshme të punës. Njohja e llojeve të personalitetit ndihmon për të përfituar sa më shumë nga pikat e forta të fuqisë punëtore dhe për të nxitur një bashkëpunim shumë më efektiv në të gjitha aspektet.
 • Ai i ndihmon njerëzit të marrin vendimet më të mira në lidhje me karrierën e tyre. Identifikoni vlerat dhe identifikoni interesat Është thelbësore që njerëzit të jenë në gjendje të kenë karrierën më të mirë të mundshme në nivel profesional.

9 enneatypes

Siç e kemi parë më lart, 9 enneatypes do të përfaqësohen në enneagram krejtësisht të ndryshme me karakteristikat e tyre. Secili prej enneatypeve do të diferencohet sipas emocioneve dhe sjelljeve të sjelljes që kishte personi:

Enneatipi numër 1: reformatori

Njerëz të këtij lloji enneatipi Ata janë mjaft perfeksionistë dhe i shohin gjërat si të zeza apo të bardha. Ata janë njerëz shumë të organizuar, mjaft të përpiktë dhe e konceptojnë botën si diçka reale.

Enneatype numër 2: ndihmësi

Këta janë njerëz që kanë një nevojë të madhe për të ndjerë se të tjerët kanë nevojë për ta. Ata janë lajkatarë të mëdhenj dhe ata nuk janë në gjendje të kujdesen për veten e tyre. Nga ana tjetër, duhet thënë se janë njerëz altruistë, miq të miqve dhe të sinqertë.

Enneatype numër 3: fituesi

Këta janë njerëz që janë mjaft të sigurt në vetvete dhe të suksesshëm në jetë. Ambicia është e pranishme në çdo kohë dhe vetëvlerësimi është mjaft i lartë. Ata janë njerëz që shqetësohen vazhdimisht për imazhin e tyre dhe janë të shqetësuar për atë që mund të mendojnë të tjerët. Ata janë mjaft konkurrues dhe duan të jenë më të mirët.

Enneatipi numër 4: individualisti

Janë njerëz të rezervuar dhe mjaft të qetë. Megjithatë, ata arrijnë të empatizohen me të tjerët dhe mund të bëhen mjaft krijues me atë që bëjnë.

enneagram-fëmijët

Enneatipi numër 5: studiuesi

Ata janë njerëz mjaft kureshtarë, të pavarur dhe zakonisht kanë probleme serioze. kur lidhen me të tjerët.

Enneatype numër 6: besnik

Ata janë njerëz shumë punëtorë dhe të përgjegjshëm. Ata gjithashtu mund të vuajnë probleme serioze të sigurisë dhe besimit.

Enneatype numër 7: entuziast

Njerëzit optimistë, praktikë dhe produktivë bien në këtë enneatype. Ata duan të mbulojnë shumë gjëra, diçka që i bën ata të bëhen shumë të çorganizuar. Pavarësisht se janë njerëz mjaft impulsivë, Ata janë shumë mirënjohës në çdo mënyrë.

Enneatype numër 8: sfiduesi

Ata janë njerëz shumë të sigurt në vetvete, mbrojtës dhe krenarë.. Ata përpiqen ta bëjnë jetën më të mirë për njerëzit që janë pjesë e mjedisit të tyre të afërt.

Enneatipi numër 9: paqebërësi

Ky enneatyp përfshin njerëz të përulur dhe konformistë. Ata duan t'i japin fund problemeve dhe ata kanë një kapacitet të caktuar kur bëhet fjalë për të bashkuar njerëzit. Ata ikin nga konfliktet, kështu që është e vështirë të debatosh me këta njerëz.

Patjetër, eneagrami është një mjet terapeutik gjë që ndihmon për të kuptuar dhe deshifruar llojet e ndryshme të personalitetit që kanë qeniet njerëzore. Falë enneagramit, është e mundur të përcaktohen dhe të njihen faktorët që formojnë personalitetin dhe modelet shkatërruese që mund ta shpërbëjnë atë.

Eneagrami u ofron njerëzve aftësinë për t'u rritur në një nivel personal dhe për të përmirësuar marrëdhëniet shoqërore me të tjerët. Mos harroni se enneagrami është i sajuar nga 9 eneatipe që korrespondojnë me llojet e personalitetit që një person mund të ketë.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.