Nuk ka të bëjë me përpjekjen që ju bëni për të

përpjekje
Punoni shumë dhe do të shpërbleheni. Duket e thjeshtë.

Por ju kujtohet si ishte të studionit për një provim? Disa djem studionin vazhdimisht dhe po ecnin keq. Të tjerët mezi studiuan dhe morën nota më të mira.

Mund të kaloni përpjekje të jashtëzakonshme në mënyrë joefikase dhe të mos paguheni fare. Ose mund të bëni përpjekje të moderuara në mënyrë efikase dhe të shpërbleheni.

Qëllimi i asaj që bëni është të përparoni, jo vetëm ta lodhni veten.

SHEMBULL PRAKTIK

Dikur ekzistonte një biznes familjar i furrave. Kjo furrë buke e drejtuar nga familja kishte një klientelë të rregullt dhe kishte funksionuar me fitim për më shumë se katër dekada.

Në vitet 90, pronarët vendosën të zgjerohen, të ofrojnë ushqime të vogla dhe produkte të tjera dhe të hapin vende të reja me shumicë dhe pakicë.

Pronarët e furrave nuk kishin punuar kurrë aq shumë në jetën e tyre sa punuan pas zgjerimit. Dhe si rezultat i gjithë punës së tyre të vështirë, ata morën më pak para dhe kërcënimin e falimentimit sepse nuk mund t'i përballonin borxhet e shkaktuara për zgjerim.

Një ekzekutiv biznesi në pension, ai siguroi kapital për të vazhduar biznesin dhe më pas i bleu të gjitha. Ai i shikoi gjërat si një vëzhgues objektiv dhe zbuloi se furra e bukës ishte shumë joefikase: “Kisha shumë produkte. 90% e shitjeve erdhi nga 10% e produkteve. Ata po e humbnin punën duke bërë artikuj prodhimi dhe shitjeje me volum të ulët.”

Ekzekutivi thotë se kur mori përsipër kompaninë e dinte se "këta njerëz nuk mund të kishin punuar më shumë, por ata mund të kishin punuar më zgjuar".

Unë ju lë me një reklamë të shkëlqyeshme që reflekton në punë:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.