Si është strukturuar diskutimi në panel? Cilësitë kryesore

Qenia njerëzore dallohet nga moshatarët e tij në mënyrën e të menduarit dhe të të ndjerit. Ajo që është magjepsëse për këtë fakt është se përkundër faktit që në teori të gjithë kemi të njëjtën konfigurim strukturor, ne reagojmë ndryshe ndaj stimujve, duke zhvilluar perceptim dhe mendim të ndryshëm.

Ka qenë objekt i shqyrtimit filozofik, disertacioni se si të bëhet dallimi midis larmisë së pikëpamjeve, në lidhje me një temë, cila prej tyre është ajo "e saktë". Kjo është arsyeja pse ato janë zhvilluar teknika të shumta për të debatuar në lidhje me një temë specifike, dhe dalloni midis të gjitha mundësive se cila është më e përshtatshme. Në këtë artikull do të merremi posaçërisht me diskutimin në panel.

Rëndësia e teknikave të debatit

Më parë, kur u paraqit një ndryshim për një çështje, u zhvillua një mosmarrëveshje midis palëve të përfshira, e cila varionte nga diskutime të nxehta në luftime të mëdha, në të cilat mbizotëronte pikëpamja e më të fortit.

Kjo ishte mbase një mënyrë e egër procedimi, por nëse shikojmë zhvillimin e historisë së botës, mund të kuptojmë se shumë prej luftërave të mëdha që transformuan çdo epokë e kanë zanafillën e tyre në një ndryshim mendimesh në lidhje me një çështje, në të cilën palët nuk mund të arrinin marrëveshje përmes dialogut.

Prandaj rëndësia e zbatimi i teknikave të diskutimit. Ata na vendosin në duar mjetet për të ekspozuar, përmes një mekanizmi të përshtatshëm komunikimi, mendimet e ndryshme që mund të trajtohen në lidhje me një temë me interes të përgjithshëm.

Që teknika e zbatuar të kryhet me sukses, është e nevojshme plotësohen kushtet e mëposhtme:

 • Secili pjesëmarrës duhet të informohet dhe dokumentohet Lidhur me temën që do të diskutohet, kjo do t'ju lejojë të jepni kontribute të vlefshme në zgjidhjen e temës.
 • Nëse keni një këndvështrim të përcaktuar mirë për temën e diskutimit, pjesëmarrësi është në detyrë të ekspozojë qartë arsyet tuaja për të mbrojtur atë pozicion.
 • Miratoni një qëndrim respekti, mendime të ndryshme meritojnë të dëgjohen dhe vlerësohen. Në fund të ditës, ideja është të zhvillojmë një zgjidhje globale, në të cilën të gjithë janë pjesëmarrës.
 • Respektoni kornizën kohore të përcaktuar për çdo ndërhyrje. Në këtë lloj dinamike, pjesëmarrjet koncize zakonisht inkurajohen (shmangia duhet të shmanget).
 • Mos mbyllja e një këndvështrimi, rëndësia e debatit është zgjerimi i fushës së mirëkuptimit në lidhje me një temë.
 • Përdorni gjuhën dhe tonin e duhur të zërit.

Paneli i diskutimit

Paneli i diskutimit

Kjo teknikë përdoret zakonisht kur një grup specialistësh për një temë dëshirojnë të shtrijnë njohuritë e tyre në një publik të gjerë. Për këtë arsye ato janë rregulluar në një lloj paneli, duke u përballur me një grup njerëzish që duan të zgjerojnë kuptimin e tyre.

Zbatimi i panelit: Ky modalitet është i zakonshëm në realizimin e konferencave, ku specialistët do të përgatisin prezantimet e tyre, dhe më pas ata hapin publikun për të shprehur dyshime dhe mendime rreth të ekspozuarve. Në shumë raste inkurajohet një debat. Shembuj të paneleve: konferenca mjekësore, takime të organeve publike, etj.

Karakteristikat e përgjithshme

 • Shtë një teknikë e debatit dypalësh, pasi ekziston një shkëmbim informacioni, në të cilin bashkëveprojnë të dy palët (ajo që ekspozon dhe ajo që dëgjon).
 • Kërkohet prania e një figure neutrale për të ndërmjetësuar ndërmjet të dy palëve.
 • Mesazhi garantohet të përcillet qartë.
 • Specialistët e një fushe thirren për të luajtur rolin e panelistit.

Elementet që përbëjnë një panel diskutimi

Ekzistojnë teknika të shumta të debatit dhe ndryshimet që dallohen ndërmjet secilës prej tyre lidhen me objektivin që ndjekin. Në rastin e diskutimit në panel, ai objektiv është duke i dhënë mundësinë një auditori, i cili dëshiron të specializohet në një temë, për të bashkëvepruar dhe shkëmbyer mendime me ata që e konsiderojnë veten ekspertë të fushës. Prandaj, struktura e panelit përcaktohet si më poshtë:

Paneli i specialistëve

Përbëhet nga ata njerëz që konsiderohen ekspertë të një teme. Konsiderohet se numri i "panelistëve" nuk duhet të kalojë 10, në fakt numri që konsiderohet ideal për strukturimin që të jetë funksional zvogëlohet në 5.

Çfarë pritet nga një panelist?

Një fjalim informues, koherent dhe praktik. Personi duhet të përgatisë prezantimin e tij, në mënyrë të tillë që të shmangë rënien në teprica, të cilat shkaktojnë humbjen e interesit publik.

Anëtarët e një panel diskutimi, ata duhet ta ndajnë temën midis anëtarëve, duke qenë shumë i kujdesshëm për të mos prekur temën e një panelisti tjetër, pasi kjo mund të gjenerojë tepricë dhe mërzi. Përveç kësaj, gjatë raundit të bashkëveprimit me publikun, duhet t'i kushtoni vëmendje dyshimeve dhe t'i përgjigjeni atyre me mirësi.

 • Publik: Advisshtë e këshillueshme që njerëzit që do të marrin pjesë nga këndvështrimi i një spektatori të mësojnë rreth temës, pasi ata do të asimilojnë më mirë idetë e shprehura nga panelistët, nëse kanë njohuri paraprake, dhe ata do të dinë si të përfitoni nga raundi i ndërveprimit duke bërë pyetje interesante
 • ndërmjetës: Në diskutimin në panel, një personi me një pozicion neutral kërkohet të paraqesë çështjet para publikut (duke bërë një parathënie për secilin panelist). Edhe ky person do të jetë i ngarkuar me mbajtjen e kohësose të ndërhyrjeve të të dy panelistëve dhe në raundin e pyetjeve. Ju duhet të moderoni tonin e pjesëmarrësve, duke nxitur një atmosferë të përzemërt dhe të respektueshme në zhvillimin e kësaj teknike. Prania e tij duhet të urdhërojë respekt, ai duhet të shprehet si duhet dhe të përdorë gjuhë të qartë, pasi ai do të jetë përgjegjës për ndërmjetësimin midis panelistëve dhe publikut, si dhe prezantimin e një përmbledhjeje mbi temat e rëndësishme që u prekën.

Drejtimi i bordit të diskutimit

 • Në radhë të parë el moderator bën hapjen duke bërë një prezantim të shkurtër të temës që do të diskutohet, pasuar nga një prezantim i secilit prej panelistëve, duke treguar specialitetin e secilit, dhe punën dhe hulumtimet e kryera në zonë (nëse ato janë bërë).
 • Më pas, anëtarët e panelit të specialistëveAta do të bëjnë prezantimin e tyre, në një interval kohor të rënë dakord më parë. Gjatë kësaj faze, anëtarët e publik ata i kushtojnë vëmendje në heshtje, duke vërejtur pyetjet që duan të sqarohen kur të vijë raundi i ndërveprimit.
 • Sapo të mbarojnë prezantimet, el moderator Bën pyetje të përgjithshme panelistëve, për çështje të rëndësishme që duhet të diskutohen gjatë shqyrtimit të tyre, ose për ato çështje që mund të çojnë në konfuzion. Kjo është bërë me qëllim të riafirmimit të informacionit.
 • Pasi të jenë sqaruar të gjitha çështjet, raundi i konkluzioneve, në të cilën el moderator fton panelistët për të bërë një përmbledhje të pikës që ata thanë, dhe së fundi, ai do të jetë i ngarkuar me leximin e konkluzioneve të tyre në lidhje me të.
 • Më në fund, raundi i pyetjeve fillon, duke qenë el moderator ai përgjegjës për vendosjen e rregullave të pjesëmarrjes, si dhe dhënien e kthesave dhe matjen e kohës së secilit. Në çdo kohë, duhet të jeni të vetëdijshëm se formulimi i pyetjeve është në një ton respekti, dhe në rast të shkeljes së rregullave, pjesëmarrja në censurë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Armando Casas Augusto dijo

  faleminderit kam një 10 xd