Nuk mund ta besoja reagimin e këtij futbollisti. E nderon atë.

E shtuna në mbrëmje panë një moment të shkëlqyeshëm të lojës së ndershme në Bundesligën Gjermane. Kjo ndodhi në ndeshjen midis Nurnberg dhe Werder Bremen.

Werder Bremen kryesoi 2-0 në pjesën e dytë kur Aaron Hunt (lojtar i Werder Bremen) u fut në zonën e vizitorëve dhe u pengua. Arbitri Manuel Gräfe vuri në dukje një penallti kur kuptoi se kishte një prishje dhe kjo ishte ajo që ndodhi. Ishte minuta e 74-të e pjesës së dytë:

Nëse ju pëlqeu kjo video, ndani atë me miqtë tuaj!
[social4i size = »large» align = »align-left»]

Padyshim që nuk kishte qenë një penallti pasi nuk kishte pasur asnjë kontakt nga mbrojtësi i Nurnberg. Aaron Hunt reagoi menjëherë duke i thënë arbitrit se nuk kishte qenë penallti dhe gjyqtari e ktheu vendimin e tij.

Fatkeqësisht, kurrë nuk do ta dimë nëse reagimi i Aaron Hunt do të ishte i njëjtë nëse rezultati do të ishte 0-0.

Dhe kjo lojë u shënua që në fillim nga vullneti i shëndetshëm i të gjithë futbollistëve për të ndihmuar gjyqtarin. Tashmë në minutat e para të lojës japonezët Hiroshi Kiyotake i Nuremberg pranoi se ai ishte i fundit që preku topin kur gjyqtari hezitoi midis sinjalizimit të një goditjeje goli ose një këndi.

Në çdo rast, ky lojtar duhet të falenderohet për momentin e jashtëzakonshëm që pa në fushën e futbollit. Lojtarët e tjerë mund të vinin re dhe të ishin po aq të sinqertë sa ky. Futbolli do të fitonte.

Në një sport për mashtrues, në të cilin shumë lojtarë kanë hyrë në histori për 'pishinat e tyre të notit', Aaron Hunt dëshmoi se ka ende zotërinj në botën e futbollit.

Të jesh i sinqertë ndërsa bota shkon, është e barabartë me të qenit një njeri i zgjedhur midis dhjetë mijë ».

William Shakespeare (1564-1616) shkrimtar britanik.