Pjesë të një eseje Mësoni si ta bëni atë në mënyrë korrekte!

Ese konsiderohen pjesë e zhanrit letrar (të tilla si rrëfimi, poezia dhe drama), në të cilën ajo lejon autorin zhvilloni një temë lirisht dhe personalisht. Me fjalë të tjera, është një lloj teksti në prozë që ju lejon të shprehni ide ose një pozicion specifik në lidhje me një temë të veçantë.

Ndër karakteristikat e këtij zhanri letrar, është e mundur të gjesh sa vijon: është e ngjashme me ligjërimin, qasja e saj synon një numër më të madh njerëzish, zhvillimi i tij bazohet në argumente, në disa situata është e mundur të shtoni referenca që vërtetoni idetë, tema është falas dhe mënyra e të shkruarit ka një stil të këndshëm ose miqësor.

Cilat janë pjesët e një eseje?

Eseja përbëhet nga disa pjesë, të cilat zakonisht kërkohen nga shumë njerëz në internet kur duhet të bëjnë një; kështu që ne kemi zgjedhur idenë e krijimit të një hyrje që specifikon se si ta bëjmë atë pjesë-pjesë.

Struktura themelore që përmban është prezantimi, zhvillimi dhe përfundimi. Sidoqoftë, është e mundur të gjesh pjesë më komplekse ose struktura të ndryshme në varësi të nevojës së autorit; kështu që mund të jetë ndryshe në varësi të situatës. Për më tepër, konsiderohet se është fleksibël për shkak të aftësisë së tij për të shprehur një pikëpamje bindëse, kështu që pjesët e një eseje janë vetëm informacion për të drejtuar ata që nuk dinë ta bëjnë një.

Pjesë ose etapa

paraqitje

Hyrja është fillimi në të cilin përcaktohet cilat janë temat që do të diskutohen dhe qëllimi ose qëllimi që do të ketë realizimi i tekstit në fjalë. Në të mund të kapni se cila është situata që na bën të përdorim idetë, njohuritë dhe argumentet tona; kështu që gjatë gjithë tij duhet të japim një shpjegim në lidhje me këtë problem dhe të ofrojmë zgjidhjet më të përshtatshme sipas këndvështrimit tonë.

Në varësi të llojit të testit të kryer, hyrja mund të pësojë një modifikim të lehtë. Për shembull:

 • La prezantimi i argumentues Ai ka për qëllim të bëjë një prezantim të punës që do të kryhet, ku ekspozohet teza ose hipoteza; e cila i referohet idesë që kemi për temën dhe të cilën do ta mbrojmë ndërsa zhvillohet.
 • Nga ana tjetër, në shkencëtar kërkohet që hyrja të jetë paraqitja e hipotezës dhe pse e kemi gjetur, domethënë arsyeja pse kemi paraqitur atë teori në lidhje me temën.

Shkurtimisht, në mesin e pjesëve të një ese, ne gjithmonë gjejmë fillimisht hyrjen, e cila mund të shkruhet në mënyra të ndryshme në varësi të llojit dhe temës që do të trajtohet.

Zhvillim

Pasi të keni paraqitur temën, teorinë ose hipotezën në lidhje me të dhe pasi të keni shpjeguar motivet ose qëllimin e esesë, është koha të filloni zhvillimin e temës; në të cilën kryhet një analizë e së njëjtës dhe idetë personale të autorit ekspozohen me ndihmën e referencave që mund t'i japin vlefshmëri argumenteve të shprehura.

Zhvillimi është pjesa më e gjerë dhe në të është e mundur të gjesh një nënndarje të sintezës, përmbledhjes dhe komenteve. Duke qenë në të njëjtin rend, 50%, 15% dhe 10% e tij. Diçka që ne mund ta shpjegojmë në detaje kur japim mësim Si të bëni një ese në mënyrë korrekte.

Siç e përmendëm, pjesët e një eseje mund të ndryshojnë për shkak të fleksibilitetit të saj; por në të gjithë ata do të gjejmë strukturën themelore dhe zhvillimi nuk përjashtohet prej saj; meqenëse kjo lejon mbajtjen e tezës, thellimin e përmbajtjes dhe në disa raste, provokon një reflektim te lexuesi.

Përfundim

Për t'i dhënë fund përmbajtja e esesë, është e nevojshme të shtohet përfundimi; në të cilën kërkon të shprehë idetë personale të autorit, zgjidhjet e problemit të paraqitur, paraqesin mundësinë e analizimit të temës në thellësi më të madhe, ndër të tjera.

Në të njëjtën mënyrë si hyrja, kjo pjesë duhet të jetë e shkurtër dhe të ofrojë qartë atë që u përmend në paragrafin e mëparshëm; kështu që mund të thuhet se kjo pjesë e përmbajtjes nuk është asgjë tjetër veçse një riafirmim i ideve të paraqitura në të.

Si të bëni një ese në mënyrë korrekte?

Kryesisht është e nevojshme të dimë përmbajtjen e saj, domethënë, pjesët që ne tashmë i kemi shpjeguar në detaje; në atë mënyrë mund të kemi një ide se çfarë të bëjmë në secilën prej tyre. Sidoqoftë, nëse nuk keni përvojë në realizimin e kësaj gjinie letrare, këto rekomandime mund të jenë shumë të dobishme.

 • Mos harroni se pjesët e ekspozuara të një eseje janë pjesë e strukturës së saj themelore, që do të thotë që ju duhet ta respektoni atë: hyrja, zhvillimi dhe përfundimi duhet të jenë të pranishëm, pa pasur nevojë të përmendni ato.
 • Tema për të zgjedhur duhet të jetë me interes ose rëndësi, Ata zakonisht janë tema aktuale dhe duhet të shkruhen duke marrë parasysh audiencën që do ta lexojë atë.
 • Kjo zhanër letrar kërkon të përqendrohet në diçka më konkrete; që do të thotë se nuk duhet të kërkoni secilën nga pikat që mund të gjeni në temë, pasi që këto zakonisht janë të shkurtra dhe precize.
 • Për të siguruar që lexuesi të ruajë interesin për tekstin, rekomandohet të shkruani fjali të shkurtra që i lejojnë atij të vazhdojë të ketë vëmendje për të dhe të mos mërzitet.
 • Në fund, ftoni reflektim ose bëjeni atë në mënyrë të pavetëdijshme në mënyrë që lexuesi të mendojë nga këndvështrimi juaj dhe ndoshta ju mund të ndryshoni perspektivën e tyre.

Në thelb, duke ditur pjesët ose përmbajtjen e esesë, ju tashmë duhet të dini se si ta bëni atë; por në të njëjtën mënyrë, ne donim të këshillonim për pikat kryesore që duhet të merren parasysh gjatë kryerjes së tij.


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Andrea Herrera Cespedes dijo

  Përshëndetje, njerëz të bukur, unë dua që ju të më mësoni se çfarë është një ese letrare, dhe si ta shkruaj, atte, faleminderit.