Përmbledhje e poezive të njohura dadaiste

Poezitë dadaiste janë shprehje artistike të letërsisë, të dhëna në një lëvizje të quajtur "Dadaism" që u shfaq në fillim të shekullit XNUMX, falë Hugo Ball, një nga pararendësit e tij, së bashku me Tristan Tzara.

Këto poezi karakterizohen nga shtyllat që rregullojnë lëvizjen, pra ato elemente që e karakterizojnë atë nga shprehjet e të tjerëve; ndër të cilat gjejmë pozitivizmin, "talljen" e artistëve të borgjezisë, ndër të tjera. Nga ana tjetër, artistët gjithashtu kanë tendencë të përdorin imazhe që, megjithëse mund të duket se nuk kanë kuptim, në realitet në tërësi ata përmbushin objektivin e shprehjes së asaj që poeti dëshiron të përcjellë.

Poezitë më të mira të Dadaizmit

Ka shumë poetë të Dadaizmit, si p.sh. Hugo Ball, Tristan Tzara, André Breton, Jean Arp, Francis Picabia, Louis Aragon, Kurt Schwitters, Philippe Soupault, ndër të tjera. Ata që kanë shkruar poezi të mrekullueshme në atë kohë arrijnë famë dhe madje edhe sot ato janë akoma të njohura për dashamirët e lëvizjes; përveç që është objekt studimi i shprehjeve artistike të lashtësisë.

1. "Dielli" nga Hugo Ball

Karroca e një fëmije lëviz midis qepallave të mia.
Mes qepallave të mia është një njeri me një qen qimedredhur.
Një grup pemësh shndërrohet në një tufë gjarpërinjsh dhe fërshëllen nëpër qiell.
Një gur mban një fjalim. Pemë në zjarr të gjelbër. Ishujt lundrues.
Shkundja dhe cingërima e predhave dhe kokat e peshqve si në fund të detit.

Këmbët më shtrihen në horizont. Cërgon një noton
Shumë larg. Çizmet e mia ngrihen mbi horizont si kulla
I një qyteti që po fundoset. Unë jam Goliati gjigand. Tret djathin e dhisë.
Unë jam një viç mamuth. Gocat e gjelbërta më nuhasin.
Bari përhap barkat dhe urat dhe ylberët e gjelbërt nëpër barkun tim.

Veshët e mi janë predha gjigande rozë, të hapura gjerësisht. Trupi më fryhet
Me zhurmat që ishin burgosur brenda.
I dëgjoj batutat
Unë dëgjoj muzikën e kuqe të diellit. Ai qëndron lart
Në të majtë. Vermilion lotët e tyre bien drejt natës së botës.
Kur zbret shkatërron qytetin dhe kullat e kishës
Dhe të gjitha kopshtet plot me krokuse dhe zymbylë, dhe do të ketë një tingull të tillë
deri në marrëzira që u bien borive të fëmijëve.

Por ka në ajër një tufë vjollce, të verdhë veze të verdhë
dhe shishja jeshile. Lëkundje, të cilën një grusht portokalli e kap në fijet e gjata,
dhe një këngë qafe shpendësh që fluturojnë nëpër degë.
Një skela shumë e butë e flamujve të fëmijëve.

Nesër dielli do të ngarkohet në një automjet me rrota të mëdha
Dhe i shtyrë në galerinë e artit Caspari. Koka e një demi të zi
Me një qafë të fryrë, një hundë të sheshtë dhe një ecje të gjerë, ai do të mbajë pesëdhjetë
Gomarë të bardhë me gaz, duke tërhequr karrocën në ndërtimin e piramidave.
Shumë vende me ngjyra të gjakut do të grumbullohen.
Nannies dhe infermierë të lagur,
Të sëmurë në ashensorë, një vinç mbi shtiza, dy valltarë të San Vito.
Një burrë me një hark mëndafshi dhe një mbrojtës të kuq të aromave.

Nuk mund ta mbaj veten: Jam plot lumturi. Kornizat e dritareve
Ata ia plasën. Varni një kujdestare fëmijësh nga një dritare deri në kërthizë.
Nuk mund ta ndihmoj veten: kupola po shpërthen nga rrjedhjet e organeve. unë dua
krijoni një diell të ri. Unë dua t'i përplas të dy me njëri-tjetrin
të cilat cimbale dhe arrijnë dorën e zonjës sime. Ne do të zbehemi
Në një kosh me vjollcë në çatitë e qytetit tonë të verdhë
si ekranet e letrave prej indi në stuhi.

2. "Uji i egër" nga Tristan Tzara

dhëmbët e uritur të syrit
mëndafshi i blozës
e hapur ndaj shiut
gjithe vitin
ujë i zhveshur
errëson djersën nga balli i natës
syri është i mbyllur në një trekëndësh
trekëndëshi mbështet një trekëndësh tjetër

syri me shpejtësi të zvogëluar
përtyp fragmente të gjumit
përtyp dhëmbë dielli dhëmbë të ngarkuar me gjumë

zhurma e rregullt në periferinë e shkëlqimit
eshte nje engjell
që shërben si një bllokim për sigurinë e këngës
një tub që pihet në dhomën e pirjes së duhanit
në mishin e tij britmat filtrohen nëpër nerva
që udhëheqin shiun dhe vizatimet e tij
gratë e mbajnë atë si një gjerdan
dhe zgjon gëzimin e astronomëve

Të gjithë e marrin atë për një sërë palosjesh detare
kadifeje nga nxehtësia dhe pagjumësia që e ngjyros atë

syri i tij hapet vetëm tek imi
nuk ka njeri përveç meje që ka frikë kur e shikon
dhe më lë në një gjendje vuajtjeje të respektueshme
atje ku muskujt e barkut dhe këmbët e tij jo fleksibël
gjenden në një fryrje kafshësh me frymëmarrje të kripur
Unë në mënyrë modeste i hedh poshtë formacionet e reve dhe qëllimin e tyre
mish i pashkelur që djeg dhe zbut ujërat më delikate.

3. "Drejt natës" nga Philippe Soupault

Është vonë
në hije dhe në erë
një britmë ngrihet me natën
Nuk pres askënd
askujt
madje as për një kujtim
Ora ka kaluar shumë kohë
por ajo klithma që mbart era
dhe shtyj përpara
vjen nga një vend që është përtej
sipër ëndrrës
Nuk pres askënd
por ja nata
kurorëzohet nga zjarri
nga sytë e të gjithë të vdekurve
i heshtur
Dhe gjithçka që duhej të zhdukej
gjithçka humbi
duhet ta gjesh përsëri
sipër ëndrrës
drejt natës.

4. "Silueta e kashtës" nga André Breton

Më jep ca xhevahire që mbyten
Dy fole
Një bisht dhe një kokë manekine
Me fal me vone
Nuk kam kohë të marr frymë
Unë jam një magji
Ndërtimi diellor më ka mbajtur këtu
Tani thjesht duhet të lejoj që të vritem
Rendit tryezën
Shpejt grushta e shtrënguar mbi kokën time që fillon të më bjerë
Një gotë ku një sy i verdhë është i hapur
Ndjenja gjithashtu hapet
Por princeshat kapen pas ajrit të pastër
Kam nevojë për krenari
Dhe disa pika pa shije
Për të ngrohur përsëri tenxheren me lule të mykur
Në këmbët e shkallëve
Mendim hyjnor në sheshin e konsteuar të qiellit blu
Shprehja e banjës është vdekja e ujkut
Më merr për një mik
Shoku i zjarreve dhe ferreve
Të shikon thellë
Lëmojini hidhërimet
Vozia ime palisandër i bën flokët të këndojnë
Një tingull i prekshëm i shërben plazhit
E zezë nga tërbimi i sepjes
Dhe e kuqe për shenjën

5. "Nga mishi dhe gjaku" nga Jean Arp

Një lavjerrës prej mishi dhe gjaku
luaj alfabetin.
Retë marrin frymë në sirtarë.
Një shkallë ngjitet një shkallë
dora mbahet dhe mbahet në shpinë
te gruaja shkallë.

Hapësira vihet re.
Ai nuk fle më si qumështi.
Lëkundjet në gjuhë
të një kujtese të devotshme.
Hapësira është larë mirë.
Lakuriqësia e një kryqi
përshkrimi i një loti
përshkrimi i një pikë gjaku
në një shpellë prej mishi dhe gjaku.

Në planin e zhurmshëm të shekullit tonë
një varg i humbur
ai fillon të na tregojë
që ju shërbeu për të kërcyer
piramidat e mishit dhe të gjakut
në kulmet e saj
si majat tjerrëse.

Ma jep malet e tua,
ju keni më shumë se një mijë.
Unë do të të jap në këmbim
era dhe kina e erës.
Unë do t'ju jap pemë të gjymtuar
me duar në maje.

Unë do të të jap një kurorë prej mishi dhe gjaku
dhe një kapelë të madhe plot mjaltë.
Unë gjithashtu do t'ju jap
një nga kopshtarët e mi
që më loton ditë e natë.

6. "Carlitos mistik" nga Louis Aragon

Ashensori gjithmonë zbriste derisa humba frymën
dhe shkalla gjithmonë ngrihej
Kjo zonjë nuk e kupton se çfarë thuhet
eshte fallco
Unë tashmë kam ëndërruar të flas me të për dashurinë
O nëpunës
aq komik me mustaqet dhe vetullat e tij
artificial
Bërtita kur i tërhoqa
Kjo është e çuditshme
Çfarë shoh? Ai i huaj fisnik
Zot nuk jam një grua e lehtë
Uh e shëmtuara
Për fat të mirë ne
kemi valixhe lekure derri
i pagabueshëm
Është
Njëzet dollarë
Dhe përmban një mijë
Gjithmonë i njëjti sistem
As masë
as logjika
teme e keqe

7. “Kënga funebrikulare” – Wieland Herfelde

  1. Dua një sasi të dëshirës

 

Aty është ulur tezja ime

 

Meqenëse Efraimi gëlltiti derrkucin

 

Ai endet - ayayay -

 

Aty jashtë dhe mos paguaj asnjë taksë.

 

Wirt e lagur nga djersa i bën masazh gomarit

 

Me aplikim!

 

Safte vita rati rota sqa momofantieja,

 

Çfarë po qan, tezja plakë?

 

Oelisante ka vdekur! Oelisante ka vdekur!

 

Qiej, mirësi, kryqëzimi im, sakramente, mjerim ekstrem!

 

Akoma më kishte borxh pesëmbëdhjetë e pesëdhjetë euro

8. "Kundër xhamit shiu godet" nga Emmy Hennings

Një lule shkëlqen e kuqe.
Ajri i ftohtë fryn kundër meje.
Jam zgjuar apo i vdekur?

Një botë është larg, shumë larg
Një orë godet katër ngadalë.
Dhe nuk e di për sa kohë
Unë bie në krahët e tu

Shpresojmë që këto poezi te dadaizmit kanë qenë për pëlqimin tuaj, pasi ne kemi përpiluar disa nga më të mirat për lexuesit tanë dhe vizitorët e rinj. Nëse doni të lini mendimin tuaj ose një poezi të kësaj lëvizjeje që ne nuk e kemi vendosur, jeni të lirë ta bëni këtë përmes një komenti.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Pablo rivero dijo

    Përshëndetje Përshëndetje