PSE është kaq e vështirë të harrosh një person që e do dhe që të ka lënë? Shkenca përgjigjet

Disa vjet më parë u krye një eksperiment me studentë të pakënaqur të përpiqen të zbulojnë se çfarë po ndodhte në trurin e tyre dhe pse nuk mund ta harronin personin që e donin.

Secili student i ngacmuar ishte i lidhur me një imazhe rezonancë magnetike funksionale (FIRM) dhe kërkuan të shikonin një foto të ish-it të tyre. Pasi panë fotot, atyre u kërkua të numërojnë mbrapsht për 7 sekonda nga numri 8211 për të parë më vonë foton e një personi tjetër që njihnin, por nuk ishin të dashuruar me të; atëherë ata u bënë që të numërojnë përsëri prapa. I gjithë ky proces atyre iu desh ta bënin edhe për 5 herë të tjera.

Lucy Brown, një profesor i neuroshkencës dhe neurologjisë në Kolegjin e Mjekësisë Albert Einstein, pranon se nuk ishte një detyrë e lehtë. "Ne po i kërkonim ata të shikonin foton e personit që ata e duan më shumë dhe nga ana tjetër nuk i lamë të mendojnë për të ose atë," tha ai, duke iu referuar detyrës së numërimit, e cila ishte një teknikë shpërqendrimi e krijuar në mënyrë që truri i fëmijëve Nxënësit të mos përqendrohen në kujtimet e të dashurit.

Ndërkohë, shkencëtarët monitoruan aktivitetin e trurit të pjesëmarrësve ndërsa shikonin foto të ngarkuara emocionalisht të ish-ve të tyre. Zonat e trurit të shoqëruara me dhimbjen e refuzimit romantik ishin të njëjtat me zonat e përfshira në dhimbje fizike, dëshirë dhe varësi. (Për shembull, të njëjtat rajone që aktivizohen në trurin e të varurve nga kokaina ndriçohen.)

Ky eksperiment ndihmoi në shpjegimin pse janë kaq të ndjeshme shqetësimet vështirë për tu kapërcyer dhe kontrolluar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.