Arsyeja është më intuitive sesa mund ta imagjinoni

arsyeja dhe intuita shkojnë së bashku

Të gjithë apelojnë për arsyetim kur nga qeniet njerëzore kërkohet të mendojnë dhe të reflektojnë në mënyrë që të arrijnë në përfundime ose gjykime të ndryshme për një situatë të caktuar. Arsyeja është argumenti që një person duhet të jetë në gjendje të provojë diçka ose të bindë një person tjetër për argumentet e tij. Gjithkush dëshiron të ketë të drejtë në një mosmarrëveshje dhe ndonjëherë, nuk është gjithmonë kështu dhe ata janë të gabuar.

Arsyeja dhe krenaria gjithashtu shkojnë krah për krah. Në shumë raste kur njerëzit duan të kenë të drejtë me çdo kusht, krenaria nuk i lejon ata të shohin mundësi të tjera dhe ata mbyllen në bandë pa qenë në gjendje të shikojnë në perspektivë. Arsyeja mund të jetë gjithashtu shkaku përcaktues i një sjelljeje në një person. Në këtë rast do të flisnim për arsyetim dhe ai mund të jetë deduktiv (përfundimi përfshihet në premisa) ose induktiv (ka përfundime për diçka të veçantë).

Arsyeja

Kur një person i drejtohet arsyes, ai përdor parimet dhe supozon se ajo që ai beson është e vërtetë. Përdorni logjikën për të zbuluar rregullat e arsyes, të tilla si marrja parasysh e parimit të identitetit (një koncept është një koncept), parimi i jo-kontradiktës (i njëjti koncept mund të jetë dhe të mos jetë në të njëjtën kohë) ose parimi i e treta e përjashtuar (që midis qenies dhe mosqenies së një koncepti, nuk ka vend në mes). Në këtë kuptim, ajo që dëshiron arsyeja njerëzore është t'u japë koherencë gjërave përmes logjikës.

njerëz që duan të kenë të drejtë

Arsyetimi shpesh mendohet të jetë saktësisht e kundërta e intuitës. Një shembull tipik i intuitës është përshtypja e parë që krijojmë kur takojmë dikë të ri. Na vjen në mendje në mënyrë spontane dhe të shpejtë dhe, në shumë raste, nuk mund të përcaktojmë pse mendojmë se ky person është i mirë, ndërsa ky person ndoshta nuk është. Përkundrazi, kur njerëzit mendojnë për arsyetimin, ata mendojnë, për shembull, për zgjidhjen e problemeve të matematikës në klasë: një proces i ngadaltë, i mundimshëm dhe i vetëdijshëm. Njerëzit, të paktën perëndimorët, gjithashtu mendojnë se arsyetimi është zakonisht më efikas sesa intuita; Mbi të gjitha, pse të kalosh gjithë atë telashe për të arsyetuar nëse rezultati nuk është më i mirë se intuitat?

Intuitat janë miq të arsyes

Intuitë supozohet të jenë të shpejta, të palodhshme, të pavetëdijshme, me pak varësi nga kujtesa që punon dhe të prirur ndaj gabimeve dhe paragjykimeve. Arsyetimi supozohet të jetë i ngadaltë, me përpjekje dhe me vetëdije të plotë.

Ndërsa karakterizimi i intuitave është pak a shumë në vend, ai i arsyetimit bazohet në një përdorim tepër artificial të arsyetimit. Imagjinoni që duhet të karakterizoni kujtesën. Ju mund të mendoni për ushtrimin e ndërgjegjshëm dhe të zellshëm të përpjekjes për të kujtuar një seri të gjatë numrash të rastësishëm. Ose mund të mendoni për kujtesën automatike se si të shkoni në shtëpinë tuaj ose cili është emri juaj.

vajzë duke menduar se ka të drejtë

Shumica e intuitave mund të bëhen të kujdesshme, tendosëse dhe kërkuese për kujtesën që punon: lexoni nëse jeni duke u munduar të deshifroni shkrime shumë të dobëta, një kërkim vizual nëse jeni duke kërkuar një fytyrë të veçantë midis një numri të madh njerëzish, etj. Forma e intuitës është ajo në të cilën duhet të përqendrohemi. Shtë mekanizmi që bën të mundur versionin më kërkues. Në drejtësi ndaj arsyetimit, ne duhet të marrim parasysh edhe shprehjen e saj më të thjeshtë, hapin më të vogël që ende mund të cilësohet si arsyetim.

Për ta kuptuar më mirë

Lucia dhe Marcos nuk bien dakord për filmin që duhet të shohin sonte. Lucia thotë, "Ju zgjodhët filmin javën e kaluar, kështu që këtë javë është radha ime". Marcos përgjigjet: "Mjaft e drejtë, radha juaj për të zgjedhur". Ky shkëmbim është mjaft i parëndësishëm, por gjithsesi kërkon arsyetim. Lucia duhet të jetë në gjendje të gjejë një arsye pse duhet të jetë ajo që të vendosë se cilin film do të shikojë. Marcos duhet të jetë në gjendje të vlerësojë këtë arsye dhe vendos që ai është mjaft i mirë që ai të japë kthesën.

Duke parë këtë shfaqje minimale të arsyetimit, ne e kuptojmë se, në fakt, duket shumë si një intuitë. Ndodh shumë shpejt: as Lucía dhe as Marcos nuk kanë nevojë të ndalen për disa minuta për të reflektuar mbi forcën e "Ju zgjodhët filmin javën e kaluar, kështu që këtë javë është radha ime". Nuk duhet shumë përpjekje ose kujtesë pune për të bërë një diskutim të tillë, e lëre më ta vlerësojmë atë. E rëndësishmja, njerëzit me të vërtetë nuk e dinë pse ky argument është bindës. Ajo bazohet në intuitat e drejtësisë që nuk mund t'i shqiptojmë lehtë dhe që psikologët ende po përpiqen t'i kuptojnë. Edhe pse arsyeja përpunohet me vetëdije, mënyra se si përpunohet mbahet nën pa ndjenja.

njerëzit që mendojnë për arsyen

Përtej faktit se mund të jetë i shpejtë, i lehtë dhe pjesërisht i pavetëdijshëm, arsyetimi ndan një tipar tjetër thelbësor me intuitat: modelin e tij të performancës. Larg nga të qenit i pagabueshëm, arsyeja i nënshtrohet njëanshmërisë sistematike, më e rëndësishmja, paragjykimit të konfirmimit. Në fakt, arsyetimi i ngjan aq shumë intuitës sa është më e saktë të thuash se arsyetimi është kryesisht intuitiv. Ose, më saktë, se arsyetimi bazohet në një sërë intuitash: arsyetimi mbështetet në intuitë për atë që është një arsye e mirë për të pranuar një përfundim të dhënë. Ne kemi intuitën që nëse Marcos zgjodhi filmin javën e kaluar, Lucia mund ta përdorë atë si një arsye për zgjedhjen e filmit këtë javë.

Në çdo rast, arsyeja dhe intuita mund të jenë miq që mbajnë duart, pasi që të dy janë të nevojshëm për të qenë në gjendje t'i përgjigjen një argumenti ku llojet e ndryshme të mendimeve duhet të justifikohen përmes arsyetimit. Në marrëdhëniet ndërnjerëzore duhet të theksohet se të jesh gjithmonë i drejtë nuk është një ide e mirë, sepse nganjëherë, të jetosh në paqe dhe në harmoni me veten është shumë më e vlefshme sesa hyni në lojëra me fjalë për të gjetur se kush ka të drejtë për një çështje të caktuar.

Artikulli i lidhur:
Mësoni të kuptoni llojet e ndryshme të arsyetimit

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.