Çfarë është Reiki

Nëse jeni një person i ndjeshëm, ka të ngjarë të keni qenë ndonjëherë i interesuar në Reiki dhe energjitë që ekzistojnë në univers. Çdo gjë që bëni gjatë ditës është e ngarkuar me energji, ju jeni vazhdimisht i rrethuar nga një fushë force me dridhje të padukshme që, nëse dini si t'i përdorni ato në mënyrë korrekte, mund të përmirësojnë mirëqenien tuaj personale. Reiki ka të bëjë me këtë, për të mësuar se si t'i përdorësh këto energji për të përmirësuar jetën tënde dhe të të tjerëve.

Çfarë është dhe si funksionon

Reiki është një teknikë japoneze që përdoret për të shëruar problemet fizike dhe mendore, për të mbështetur qartësinë mendore dhe mirëqenien shpirtërore. Në japonisht, fjala "rei" do të thotë një inteligjencë më e lartë që përshkon të gjitha entitetet e gjalla dhe jo të gjalla dhe drejton funksionimin e natyrshëm të universit. Fjala "ki" ka të bëjë me energjinë jofizike që rrjedh nëpër çdo gjë që është e gjallë, duke përfshirë bimët, kafshët dhe qeniet njerëzore.

Për këtë arsye, ki quhet gjithashtu energji e forcës së jetës dhe njihet si qi ose chi nga prejardhjet e tjera. Kombinimi i këtyre dy fjalëve është ai që përcakton reiki si "Energjia e forcës së jetës së udhëhequr shpirtërisht."

Kur një person kryen Reiki, ata do të duhet të kanalizojnë energjinë e forcës së jetës përmes duarve të tyre dhe ta transportojnë atë tek një person tjetër. Udhëzimi shpirtëror thuhet se lejon Reiki të rrjedhë nëpër pjesët e prekura të fushës së energjisë së personit dhe i ngarkon me energji pozitive.

Çakrat Reiki

Kjo rrit ndërgjegjësimin brenda dhe rreth trupit fizik, ku gjenden mendimet dhe ndjenjat negative. Këto mendime dhe ndjenja negative prodhojnë energji negative dhe shkaktojnë stres, ankth, dhimbje fizike, konfuzion, pashpresë, etj. Personi që kryen Reiki do të sqarojë rrugët e energjisë në mënyrë që këto sëmundje të shërohen pak nga pak.

Si të bëni terapi Reiki

Gjatë një seance terapie Reiki, pacienti zakonisht shtrihet në një tryezë masazhi. Mjeku Reiki vendos duart mbi (ose drejtpërdrejt mbi) trupin e pacientit në pozicione të ndryshme, duke filluar nga kurora e kokës.

Energjia Reiki rrjedh përmes praktikuesit, nga duart e tyre te personi i shtrirë në tryezë. Sidoqoftë, mekanizmi i saktë me të cilin energjia Reiki supozohet se rrjedh nga një person te tjetri është i panjohur, thjesht ndodh. Disa mjeshtër të Reikit pohojnë se ata mund të trajtojnë pacientët pa qenë afër tyre, pra praktikimi i Reikit nga larg, një praktikë e njohur si "shërimi i largët".

Askush nuk e di saktësisht se si funksionon Reiki, Por ajo që është e qartë është se energjitë rrjedhin midis disa njerëzve dhe të tjerëve dhe kjo mund të ndikojë pozitivisht ose negativisht tek personi që merr këtë lloj energjie. Possibleshtë e mundur që Reiki të ketë lidhje me energjinë elektromagnetike dhe se ai ndërvepron me fushën elektromagnetike të një personi.

Reiki në kokë

Një teori tjetër është se Reiki promovon relaksimin, i cili nga ana e tij ul reagimin e stresit të pacientit dhe inkurajon shërimin. Sidoqoftë, efikasiteti i përgjithshëm i Reiki nuk është i bazuar mirë në literaturën shkencore.

Seanca e Reiki zakonisht zgjat midis 45 dhe 90 minuta dhe pacienti, përveç se do të jetë në barelë, do të duhet të jetë zbathur, por i veshur. Muzika e butë dhe aromat duhet të luhen në sfond për të rritur relaksimin (aromaterapinë).

Duart vendosen në zona të ndryshme të trupit (chakras) dhe rrjedhat e energjisë Reiki. Pacienti do të ndiejë relaks të madh dhe një ndjenjë paqeje. Ka edhe nga ata që bien në gjumë në mes të një seance por ky nuk është problem për të arritur një rezultat të mirë përfundimtar. Ndonjëherë pacientët mund të ndjehen të errët ose të nxehtë dhe të ftohtë ndërsa energjia rrjedh nëpër pjesë të ndryshme të trupit të tyre. Ata madje mund të ndjehen sikur po notojnë.

Çfarë shëron reiki

Reiki është një mjet që ndihmon në zvogëlimin e stresit dhe rritjen e relaksimit të pacientit. Shumë njerëz përdorin Reiki vetëm për të përmirësuar mirëqenien e përgjithshme. Necessaryshtë e nevojshme të përmendet se Reiki nuk kuron ndonjë sëmundje, thjesht mund të ndihmojë për të krijuar një mjedis më të mirë në trup dhe ndjenjat për të nxitur shërimin, por nuk kurojnë ndonjë sëmundje të diagnostikuar.

Reiki është një mjet për t’u përdorur si plotësues i mjekësisë tradicionale dhe praktikohet në qendrat e kujdesit shëndetësor, klinikat dhe madje edhe në disa spitale.

Pacientët që marrin Reiki përjetojnë ndryshime në trupin e tyre dhe mund të ndihen të pakëndshëm, Kjo është normale pas seancave të para pasi që me nxitjen e energjisë në trup personi mund të ndiejë të përziera, nervozizëm, ndjeshmëri ekstreme, etj. Kjo është arsyeja pse është e nevojshme të vazhdoni me pjesën tjetër të seancave që këshillon praktikuesi.

Energjia Reiki në duar

Çdo person mund t'i përgjigjet trajtimit në mënyra të ndryshme, për këtë arsye nuk duhet të krahasoni se si ndihet për ju një seancë Reiki me atë se si ndihet tek një person tjetër. Për më tepër, pas disa seancave duhet të vlerësoni nëse Reiki është një mundësi e mirë për ju apo jo. Sa më i gjatë të jetë trajtimi Reiki, aq më të mira janë rezultatet. dhe efektet e një trajtimi të tillë.

Muzikë për të bërë Reiki

Nëse dëshironi të mësoni se si të bëni Reiki ose thjesht dëshironi të dini se çfarë lloji të muzikës përdoret në seanca, më poshtë do të mund të gjeni disa video në mënyrë që t'i dëgjoni ato lirshëm. Siç mund ta shihni, ato janë këngë që çojnë në qetësi dhe mirëqenie të personit që e dëgjon atë. Rritni relaksimin dhe dëgjimin e qetë vetëm duke mbyllur sytë dhe nëse merrni pjesë edhe në një seancë Reiki edhe më mirë.

Nëse vëreni në secilën video, ato kanë një kohëzgjatje të gjatë për të qenë në gjendje të përdorin të njëjtën melodi muzikore gjatë gjithë sesionit të Reiki, në këtë mënyrë, nuk do të duhet të ndryshoni muzikën thjesht sepse pjesa audio ka mbaruar. Vendosni lojë dhe shijoni muzikën dhe gjithçka që mund t'ju sjellë në një seancë Reiki!

Video 1

Video 2

Video 3


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.