45 fraza nga Robert Baden Powell

Robert Baden Pawell

A i mbani mend grupet "Scout" që ishin në qytete të ndryshme, ku një herë në javë djem dhe vajza takoheshin me vëzhguesit për të qenë në gjendje të kryenin aktivitete aventureske dhe mësimore? Ato ishin veprimtari të gjalla me vlera të caktuara në mënyrë që fëmijët të ndajnë interesa të përbashkëta. E gjithë kjo filloi falë Robert Baden Powell.

Robert Baden Powell lindi në 1857 dhe vdiq në 1941, ishte ai që themeloi lëvizjen e skautëve, por ai ishte gjithashtu: aktor, muzikant, ushtar, piktor, skulptor dhe shkrimtar. Ai ishte themeluesi i Lëvizjes Botërore të Skautëve dhe Shefi i parë i Skautëve të Shoqatës së Boy Scout. Ai ishte gjithashtu themeluesi i Girl Guides.

Fjalë të kota

Më tej duam që ju ta njihni më mirë këtë njeri falë trashëgimisë që la me disa fraza të tij, të marra nga librat dhe letrat e tij. Këto fjali përmbledhin idetë dhe mësimet e tij ... ku ai përqendrohet mbi të gjitha në mësimin dhe ndihmën ndaj të tjerëve.

Robert Baden Pawell

 1. Nëse jeta do të ishte gjithmonë e lehtë, do të ishte pa shije.
 2. Një numër i madh djemsh, deri në një mijë në të njëjtën kohë, mund të udhëzohen thjesht duke zotëruar një zë që lulëzon dhe një metodë të këndshme disiplinimi. Por kjo nuk është trajnim, aq më pak arsimim.
 3. Goodshtë mirë të jesh i kursyer, por është gjithashtu mirë të shpenzosh kur është e nevojshme; në fakt kjo është një nga objektivat e kursimit.
 4. Bërja e parave shkon dorë për dore me burrërinë, punën e palodhshme dhe maturinë.
 5. Kampi është deri tani shkolla më e mirë për t'u dhënë djemve cilësitë e karakterit.
 6. Një Scout duhet të bëjë një vepër të mirë nga mirësjellja dhe vullneti i mirë, pa pranuar një shpërblim.
 7. Një skaut nuk habitet kurrë; di saktësisht se çfarë të bëjë kur diçka e papritur ndodh.
 8. Besimi duhet të jetë themeli i gjithë trainimit tonë moral.
 9. Planifikoni punën tuaj dhe pastaj punoni në planin tuaj.
 10. Njeriu nuk është asgjë më shumë se një projekt dhe jeta është një lloj anijeje që secila prej tyre ka për ta realizuar.
 11. Jini gjithnjë të dobishëm dhe bujar në përmbushjen e detyrave tuaja ndaj të tjerëve dhe jini mirënjohës për favorizimet që merrni, gjithnjë duke u kujdesur të tregoni mirënjohjen tuaj.
 12. Ambicia për të bërë mirë është ambicia e vetme që vlen dhe ndihmon për të marrë lumturinë.
 13. Një nga gjërat që shkakton luftëra është fakti që njerëzit nga vende të ndryshme dinë kaq pak për njëri-tjetrin në një mënyrë personale, sepse ata e dinë vetëm atë që qeveritë e tyre u thonë: se ata duhet të luftojnë. Robert Baden Pawell
 14. Shkëndija hyjnore e dashurisë, e cila ekziston tek çdo njeri, nëse nuk ushtrohet, shkon dëm dhe vdes; por nëse vihet në praktikë rritet gjithnjë e më shumë, bëhet më e fortë dhe më e egër çdo ditë.
 15. Importantshtë e rëndësishme të jesh i mirë, por më e rëndësishme është të bësh mirë.
 16. Lëreni më mirë sesa si e gjetët.
 17. Një palë sy të trajnuar mirë është aq i mirë sa një duzinë sysh pa përvojë.
 18. Një javë jetë në vend vlen më shumë se gjashtë muaj mësimdhënie teorike në sallën e takimeve.
 19. Një njeri i pasur nuk është domosdoshmërisht një njeri me një tenxhere të tërë plot para, por një njeri që është shumë i lumtur. Dhe une jam.
 20. Alpinizmi inkurajon solidaritetin dhe shpirtin ekipor, duke e lejuar njeriun të gjejë veten.
 21. Ju duhet të silleni si një burrë, duhet të luani me ndershmëri dhe ndershmëri me vajzën e zgjedhur, duke menduar për fëmijët e ardhshëm ndaj të cilëve, më vonë, duhet të jeni përgjegjës.
 22. Lejoni që veprimet dhe mendimet tuaja të drejtohen nga Dashuria.
 23. Vetë-shprehja e mirë është një virtyt dhe një virtyt i më të lartit.
 24. Njerëzit që përfitojnë nga njohuritë shkollore për të arsimuar veten janë ata që kanë sukses.
 25. Ka humbje dembele dhe mendore po aq sa ka humbje fizike, njerëz që drejtohen nga gazeta skandale, folës bindës, letërsi dhe filma të lirë.
 26. Sa më i vjetër dhe më i zgjuar të bëhet, aq më budalla heq dhe aq më shumë dëshiron të mësosh.
 27. Mos u mjaftoni me çfarë, mësoni pse dhe si.
 28. Buzëqeshja është çelësi sekret që hap shumë zemra.
 29. Me pijen humbet kontrolli i vullnetit dhe energjisë që janë dy shtyllat e karakterit.
 30. Një vështirësi pushon së qeni sa më shpejt që të qeshni me të dhe të filloni të punoni.
 31. Duke shkelur rrokjen im në fjalën e pamundur, çdokush do të jetë i sigurt për të marrë përpara. Robert Baden Pawell
 32. Sa më shumë përgjegjësi që Scoutmaster u jep Udhëheqësve të tij të Patrullës, aq më shumë ata do të përgjigjen.
 33. Riskshtë e rrezikshme të urdhërosh një fëmijë të mos bëjë diçka; aventura për ta bërë atë menjëherë i hapet.
 34. Ndalimi nuk është i nevojshëm në një vend, burrat e të cilit kanë karakter.
 35. Sapo të fitohet zakoni i pirjes, ose më keq, i drogës, njeriu është zhdukur mundësia për të qenë i lumtur në këtë botë.
 36. Vlen të jesh i mirë; por është shumë më mirë të bësh mirë.
 37. Qytetar i keq është ai që sheh vetëm dobinë e tij; qytetari i mirë është ai që është i gatshëm t'i drejtohet komunitetit në çdo kohë.
 38. Besimi duhet të jetë themeli i të gjithë edukimit moral.
 39. Asnjëherë mos jini të kënaqur me detyrën, por përpiquni të dini pse dhe si.
 40. Evolucioni i vërtetë është një çështje me shumë rëndësi që prek të gjitha degët e jetës publike dhe private dhe që kërkon studim dhe trajtim të kujdesshëm nga burra të painteresuar, nëse do të ishte një bekim dhe jo një mallkim për publikun e gjerë.
 41. Unë nuk di asgjë më të këndshme dhe më të shëndetshme sesa një ekskursion i mirë gjatë fundjavës.
 42. Një njeri që nuk bëri kurrë gabime, kurrë nuk bëri asgjë.
 43. Feja është një gjë shumë e thjeshtë: së pari, të duash dhe t'i shërbesh Zotit, së dyti të duash dhe t'u shërbesh të tjerëve.
 44. Skautmasteri e drejton djalin në frymën e një vëllai më të madh… Ai thjesht duhet të jetë një burrë-djalë, i cili është: 1- Ai duhet të ketë shpirtin e një djali dhe duhet të jetë në gjendje të marrë anën e tij. 2- Ju duhet të realizoni nevojat, perspektivat dhe dëshirat e moshave të ndryshme të jetës së djalit. 3- Duhet të merret me fëmijën individual sesa me masën. 4- Tjetra, është e nevojshme të promovohet shpirti sipërmarrës midis individëve për të marrë rezultatet më të mira.
 45. Qëllimi i Lëvizjes Udhëzuese për Boy Scout dhe Girl është të ndërtojë burra dhe gra si qytetarë të talentuar me tre H: shëndet, lumturi dhe ndihmë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.