Shpjegim shkencor se pse njerëzit punojnë më mirë pasi marrin një kompliment

Shkencëtarët japonezë kanë gjetur prova shkencore se njerëzit punojnë më mirë kur dikush tjetër i bën komplimente.

Ekipi më parë kishte zbuluar se ekziston një zonë e trurit, striatum, i cili aktivizohet kur një person shpërblehet me një kompliment ose para në dorë. Hulumtimi juaj i fundit mund të sugjerojë që kur striatumi aktivizohet duket se e inkurajon personin të performojë më mirë gjatë kryerjes së një pune.

Punë Studimi përfshiu 48 të rritur që u kërkua të performonin një ushtrim shtypës sa më shpejtë të jetë e mundur. Ushtrimi konsistonte në shtypjen e tastave në një sekuencë të veçantë. Ata kishin 30 sekonda për të kryer këtë model në tastierë dhe ata duhet ta bënin atë sa më shpejt që të ishte e mundur.

48 të rriturit u ndanë në 3 grupe:

1) Një grup përfshinte një person i cili i vlerësonte ata individualisht.

2) Një grup tjetër përfshiu një vlerësues i cili i dha një kompliment ose lavdërim secilit anëtar të grupit.

3) Grupi i tretë vlerësoi performancën e tyre në një grafik.

Pjesëmarrësve iu kërkua të përsërisnin ushtrimin të nesërmen. Grupi i pjesëmarrësve të cilët morën vlerësime të drejtpërdrejta nga një vlerësues performuan më mirë sesa pjesëmarrësit nga grupet e tjera. Kjo tregon që marrja e një komplimenti pasi keni bërë një ushtrim inkurajon individin ta bëjë më mirë më vonë.

Sipas një prej studiuesve:

“Për trurin, marrja e një komplimenti është sa një shpërblim social aq edhe një shpërblim monetar. Ne kemi qenë në gjendje të gjejmë prova shkencore se një person sillet më mirë kur merr një shpërblim social pas përfundimit të një ushtrimi. Komplimentimi i dikujt mund të bëhet një strategji e lehtë dhe efektive për t'u përdorur në klasë, në punë ose gjatë rehabilitimit.”

Burim


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.