Si të bëni yoga në shtëpi dhe të shijoni përvojën

praktikoni yoga në shtëpi dhe ndjehuni më mirë

Praktikimi i yogas është një mënyrë e shkëlqyeshme për të forcuar butësisht trupin dhe mendjen tuaj dhe për tu lidhur me unin tuaj të brendshëm. Gjithnjë e më shumë njerëz janë duke shijuar përfitimet e yogës dhe duke kuptuar se sa i mirë ka ky sport për shëndetin e tyre fizik dhe mendor. Ka njerëz që heqin dorë nga praktika e yogës sepse nuk kanë kohë të shkojnë në palestër ose klasa ku japin këtë disiplinë.

Në të vërtetë, nuk keni nevojë të shkoni më larg nga shtëpia juaj. Yoga mund të praktikohet në shtëpinë tuaj, pa nxitim dhe organizim të vetes ashtu siç ju përshtatet më së miri. Për t'u bërë një dashamirës i yogas, do të duhet ta praktikoni çdo ditë dhe kështu, do të bëhet më e lehtë dhe më e lehtë dhe do të shijoni më shumë nga të gjitha avantazhet e saj. Do të gjeni pak nga pak, një paqe të thellë. Nëse mendoni se cFillimi i praktikimit të yogës mund të jetë i vështirë për ju, prandaj ndiqni këto këshilla dhe filloni rrugën tuaj.

Gjeni një vend të rehatshëm në shtëpinë tuaj

Nëse keni një dhomë në shtëpinë tuaj që nuk dini si ta përdorni, do t’ju ​​vijë në ndihmë ... Por nëse nuk keni një hapësirë ​​shtesë, mos u shqetësoni sepse mund të jeni fleksibël kur bëhet fjalë për duke krijuar hapësirën ku dëshironi të praktikoni yoga. Mundohuni të gjeni një vend në shtëpinë tuaj që të jetë i qetë dhe i qetë dhe që të keni sa më shumë hapësirë ​​rreth jush. Nëse është pranë murit, aq më mirë. Muri do të jetë një mbështetje e mirë për disa poza.

ide për praktikimin e yogës në shtëpi

Ju mund të krijoni një atmosferë më të këndshme duke shtuar qirinj përreth jush dhe madje duke ndezur temjan. Këto pajisje janë vetëm shtesa për mjedisin, nuk janë në asnjë mënyrë të nevojshme për të qenë në gjendje ta praktikoni atë. Ju mund të bëni yoga kudo, për aq kohë sa keni hapësirë ​​të mjaftueshme përreth jush, pa rrezikuar të shkelni tavolina, karrige, etj.

Merrni aksesorët tuaj të yogas

Për të kryer yoga ju duhet një rrogoz kushtuar këtij qëllimi dhe nëse nuk është e rrëshqitshme, shumë më mirë. Në tregun e sotëm mund të gjeni shumë dyshekë dhe dyshekë për të bërë yoga. Vlen të paguani pak më shumë dhe të blini një cilësi të mirë dhe që i përshtatet nevojave tuaja, në mënyrë që ato gjithashtu të zgjasin shumë.

Mund të përdorni edhe jastëk dhe batanije. Ai që përdorni pak a shumë pajisje do të varet nga ushtrimet që po bëni. Por në realitet, gjëja më thelbësore është dysheku ose rrogozi që nuk rrëshqet.

Shmangni lëndimet

Siguria është gjëja më e rëndësishme në të gjitha rastet. Ju gjithmonë do të duhet të shikoni kufijtë tuaj dhe të jeni të vetëdijshëm për zonat e prekshme të trupit tuaj. Zonat veçanërisht të prekshme në yoga janë gjunjët, ijet, shpina dhe qafa. Nëse gjatë ushtrimit të yogës vëreni ndjesi të dhimbshme, do t'ju duhet të ndaloni, të zbusni lëvizjen dhe të largoheni nga ajo qëndrim nëse është ajo që ju nevojitet. Asnjëherë mos e detyroni trupin tuaj ose mos bëni lëvizje me të cilat ndiheni të pakëndshme.

qëndrime të ndryshme për të praktikuar yoga në shtëpi

Para se të bëni yoga do të duhet të ngrohni trupin tuaj dhe mbi të gjitha, para se të filloni të bëni qëndrime më të përparuara. Gjithmonë duhet të kontrolloni që sjellja është e përshtatshme për ju. Jini veçanërisht të kujdesshëm kur kaloni midis pozave ose kur lëvizni nga brenda ose nga jashtë në poza; ekziston një rrezik i mundshëm i dëmtimit në këto kohë dhe zakonisht më pak vëmendje i kushtohet kur duhet të jetë më shumë.

Përfshini yoga në jetën tuaj

Për ta përfshirë yogën në jetën tuaj, do t'ju duhet ta vendosni atë si një pronë në shkallët e punëve tuaja të përditshme. Nëse nuk e bëni atë një përparësi, do të ketë ditë kur thjesht nuk i jepni rëndësinë që ka dhe e lini mënjanë. Shkruani në ditarin tuaj çdo ditë kohën kur do të filloni të bëni yoga dhe pastaj thjesht bëjeni atë!

Mos harroni se sa më shumë të praktikoni yoga aq më shumë do të duhet të bëni dhe aq më shumë do të mësoni të njihni atë që i duhet trupit dhe mendjes tuaj në kohë të ndryshme. Kur të shihni klasat në internet, mos harroni se nuk ka një orë të përsosur, përsosja e sesionit duhet të bëhet nga ju, duke përshtatur gjithçka me trupin tuaj, me nevojat tuaja.

Shtë e rëndësishme që ju të zgjidhni një mësues dhe kohëzgjatjen e orës që i përshtatet më mirë nevojave dhe rutinave tuaja. Praktikoni të keni kujdes për lëvizjet tuaja dhe mos harroni se nëse ka ndonjë pjesë që nuk ju pëlqen, vëzhgoni reagimet e trupit tuaj. Mënyra se si reagoni ndaj rrogozit është mënyra se si reagoni në jetën e përditshme, ndaj çfarëdo fatkeqësie që ju del përpara. Në jetën e përditshme, edhe ju do të hasni situata që nuk ju pëlqejnë dhe do të duhet të zgjidhni të ndryshoni dhe të ecni përpara ose të qëndroni të ngujuar atje ku jeni.

Me kohën dhe praktikën ju do të mësoni të ndaloni së rezistuari dhe do të jeni në gjendje të ndryshoni gjërat. Zbatoni këtë perspektivë në jetën tuaj jashtë mat. Paqja që vjen nga të qenit në gjendje të pranosh gjërat dhe të dish që nëse dëshiron, mund të përmirësosh ... të ndryshon nga brenda në shumë aspekte.

Bëni rregullisht

Nëse nuk keni kohë mund ta bëni një herë në javë, ta bëni tre në javë është më mirë dhe ta bëni çdo ditë, është e mrekullueshme! Në të vërtetë, ju duhet të gjeni mënyrën që funksionon vërtet për ju. Ju duhet të mësoni të arrini qëllimet dhe të vendosni një qëllim për të praktikuar tre herë në javë, për shembull.

Pozë e komplikuar e yogës për të bërë në shtëpi

Kur e bëni atë, ju mund të ndjeheni krenarë dhe mund të vendosni një qëllim tjetër për ta bërë atë 5 ditë në javë, për shembull. Nëse jo, do të ndiheni keq, dhe nëse po, kjo është për shkak se është shumë për disponueshmërinë tuaj dhe do të duhet ta zvogëloni atë. Një praktikë 10 minutëshe e jogës është akoma një praktikë e shkëlqyeshme dhe padyshim që ka vlerë ... 10 minuta në ditë ia vlen të bësh sesa të mos bësh asgjë!

Shijoni praktikën e yogas

Nëse nuk ju pëlqen të praktikoni yoga, nuk do ta bëni kurrë. Yoga është diçka që duhet të dëshironi ta bëni, kurrë nuk e hiqni dorë nga detyrimi ose ta bëni me dikë që e do atë. Nëse nuk ju pëlqen, thjesht lëreni të jetë derisa të jeni vërtet gati të kaloni me të. Këtu është një video në YouTube që ju të filloni të bëni seancat tuaja yoga në komoditetin e shtëpisë tuaj dhe le të kuptojë ... të gjitha të mirat që ka për ju!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.