14 këshilla për të pasur sukses në jetë (dhe të jesh i lumtur)

Para se të shikoni këto 14 këshilla për të pasur sukses në jetë, më lejoni t'ju tregoj këtë video nga Luzu me titull "Mënyra me sukses". [Kohëzgjatja 5 minuta].

Kjo video ishte një bum i vërtetë në karrierën e Luzu si një youtuber. Ai bëri një video të thjeshtë në të cilën numëronte mënyra juaj për të arritur suksesin dhe u bë jashtëzakonisht virale:

Ju mund të interesoheni për «22 librat më të mirë të vetë-ndihmës dhe vetë-përmirësimit«

Të gjithë duam të jemi të suksesshëm në çdo aspekt të jetës sonë. Në këtë post ju tregoj se cilat janë ato 14 gjërat që ju duhen për të qenë të suksesshëm në jetë:

1) Lidhu me të tjerët në mënyrë efektive.

Kjo ka të bëjë shumë me të dish të lidhesh shoqërisht. Të dish të lidhesh në mënyrë efektive me të tjerët është një aftësi e nevojshme për të arritur gjithçka.

Kur studiova karrierën, kishte njerëz tipikë që ndiqnin mësime shumë rrallë, por kishin një shkëlqim Dhurata e njerëzve se ata më parë merrnin shënime ose çfarëdo që kishin nevojë. Çuditërisht, këta njerëz morën një punë më të mirë se shumë njerëz të tjerë që ndoqën klasën me disiplinë, por nuk kishin aq shumë inteligjencë sociale.

2) Lexoni.

Leximi është një aktivitet që unë citoj shpesh, por njohuritë dhe aftësitë që sjellin librat nuk paguhen me para. Marrja e një libri të mirë dhe fillimi i leximit nuk kërkon përpjekje.

3) Zgjidhni mirë miqtë tuaj.

Ky tip është një tjetër klasik në recursosdeautoayuda.com
Rrethohuni me njerëz interesantë, por mbi të gjitha, jini pozitivë dhe ndoshta keni të njëjtat interesa si ju. Nga ana tjetër, ikni nga njerëzit negativë.

4) Përkushtohuni asaj që ju pëlqen dhe bëni mirë.

Ideali është të gjesh një punë që të pëlqen shumë dhe në të cilën je i mirë. Në këtë mënyrë ju mund të dalloni nga të tjerët dhe të përpiqeni të bëheni më të mirët.

5) Mësohuni të dilni nga zona juaj e rehatisë.

Shumica dërrmuese e njerëzve dëshirojnë të qëndrojnë në zonën e tyre të rehatisë.

Ju nuk mund të prisni që magjia të shfaqet kur gjithmonë bëni të njëjtat gjëra pa pushim. Ju duhet të rritni hapin dhe të filloni të bëni gjëra të reja.

Frika nga dështimi është zakonisht arsyeja që njerëzit qëndrojnë në zonën e tyre të rehatisë.

6) Konsistenca është çelësi i suksesit.

Në çdo aktivitet të jetës, këmbëngulja është e nevojshme nëse doni të dalloni nga njerëzit e tjerë.

7) Kujdesuni për shëndetin tuaj.

Ushtroni, hani dhe flini mirë.

Sa më mirë ta trajtoni trupin tuaj, aq më mirë do të ndiheni dhe rezultatet më të mira do të keni në çdo fushë të jetës. Njerëzit e suksesshëm kanë kohë për të përgatitur ushqime të shëndetshme dhe për të ushtruar të paktën 30 minuta në ditë.

Të mos kesh kohë për të ushtruar ose për të ngrënë shëndetshëm është marrëzi. Nëse keni kohë të shikoni TV ose të kontrolloni Facebook, keni gjithashtu kohë të kujdeseni për trupin tuaj.

8) Mos u dekurajoni nga dështimet.

Dështimet janë të pashmangshme në jetë. Unë nuk njoh njeri që nuk ka pasur një dështim në asnjë fushë të jetës së tij. Dallimi midis njerëzve të suksesshëm dhe pjesës tjetër është në mënyrën se si ata trajtojnë dështime të tilla. Nëse përdorni dështimet tuaja si një mundësi për të përmirësuar dhe rifilluar aktivitetet tuaja me më shumë guxim, do të jeni të sigurt për sukses në atë që po bëni.

9) Mos u vendosni në pasivitet.

Shtrati dhe divani janë vrasësit e jetës. Shtrati është i mirë për një pushim një natë (dhe gjëra të tjera 😉 por jo për të shtrirë në të duke bredhur ose duke qarë. Çohuni dhe dilni për një shëtitje. Mendoni për udhëzime të reja që mund t'i jepni jetës suaj që mund t'ju ndihmojnë të arrini atë që dëshironi ju dëshironi.

10) Pranoni ato gjëra që nuk mund t'i ndryshojmë.

Ekziston një thënie ose lutje që thotë: Më jep qetësi Zot, të pranoj gjërat që nuk mund t'i ndryshoj ", qetësi për t'i pranuar, por gjithashtu më jep guxim, guxim, shtytje dhe entuziazëm për të qenë në gjendje të ndryshoj ato që mund t'i ndryshoj dhe më jep mençurinë që duhet t'i dalloj midis asaj që mundem dhe asaj që nuk mundem.

Mos e humbni kohën dhe energjinë tuaj në ato gjëra që nuk varen nga ju. Përqendrohuni në ato gjëra që vërtet mund t’i përmirësoni.

11) Merrni kohë çdo ditë për të motivuar veten.

Të gjithë duhet të kujtojmë pse harxhojmë kaq shumë kohë në atë aktivitet në të cilin duam të shkëlqejmë. Ndoshta doni të merrni më shumë para, famë, njohje, ... Cilado qoftë shkaku, duhet të mbani mend pse e bëni atë dhe të vizualizoni në mendjen tuaj momentin kur do të arrini qëllimin tuaj.

12) Entuziazëm.

Kjo këshillë e fundit ka të bëjë me # 4. Nëse vendosni të bëni diçka që ju pëlqen, sigurisht që do ta bëni me entuziazëm dhe pasion. Këto qëndrime do t'ju çojnë drejt suksesit në kompaninë tuaj.

13) Përqendrohuni në të qenit produktiv (që ndryshon shumë nga të qenit i zënë).

Merrni zakon të eleminoni frazën "Unë jam i zënë" nga fjalori juaj, përkundrazi thoni "Unë nuk mund ta bëj atë sepse nuk është një përparësi për mua".

Të gjithë njerëzit kanë 24 orë në ditë. Ju jeni ata që duhet të caktoni ato detyra përparësore për ju.

Kur të zgjoheni, përkushtohuni duke bërë një detyrë të vetme që bën një ndryshim në jetën tuaj. Do të jetë detyra juaj kryesore. Vendosni një detyrë kryesore çdo ditë dhe bëjeni atë.

14) Shto vlerën

Ju duhet të jepni diçka me vlerë, pavarësisht profesionit tuaj. TSuksesi juaj do të përcaktohet nga sa vlera jeni në gjendje të kontribuoni për të tjerët.

Me siguri në punën tuaj keni konkurrentë që ofrojnë të njëjtën gjë si ju. Nëse jeni në gjendje të shtoni më shumë vlerë se konkurrentët tuaj, ju do ta vendosni veten mbi ta.

Unë do të doja të di mendimin tuaj për gjithë këtë kemi biseduar. Çfarë është, sipas mendimit tuaj, ajo që përcakton vërtet suksesin e një personi?

Nëse e pëlqeni këtë artikull, merrni parasysh ta ndani atë me ata që janë afër jush. Ju falënderoj shumë për mbështetjen. më shumë informacion


34 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Daniel Riçi dijo

  Shumë mirë

 2.   Alfredo Jose Vega Fragozo dijo

  duhet ta zbatoni në praktikë

 3.   Iokito Packk dijo

  Shumë mirë t0d00 ...

  Ky ziperr chiillleroo ...

 4.   Iver Andres Vides Poma dijo

  ne do të shohim nëse kjo funksionon ato janë këshilla shumë të mira nga rruga

 5.   Admirues i JZ dijo

  Epo kjo është ajo që unë dua kur të rritem unë dua të jetoj me miqtë e mi dhe të kem gjithçka dhe një punë të mirë

 6.   leonardo dijo

  Goodshtë mirë që më pëlqen pozitivja

 7.   Sandro dijo

  Postim shumë i mirë. E vërteta është se gjithçka varet nga mënyra se si e shohim jetën. Dhe përpiquni të ndihmoni sa më shumë të tjerët që jetojnë me një qëndrim negativ. Tani pyetja ime është: a mund të jetojmë me një qëndrim neutral ???? (Nëse ka një qëndrim negativ dhe pozitiv, do të ketë neutral ????).

  1.    Rupay.WJ dijo

   Nuk mund ta bëj sepse nuk është një përparësi për mua »faleminderit ...

 8.   Lovera Cristian Lazaro dijo

  Shume interesante =)

 9.   fitues franko dijo

  Nuk e dija që dështimi ishte i mirë ... umm më jep shumë për të menduar lol nëse do të numëroja sa dështime kam pasur uff është e pabesueshme dhe u ndjeva keq për këtë? Por tani duke lexuar shoh që ftacating është pjesë e biznesi i jetës dhe kështu bëhemi më të fortë dhe nuk bëjmë më të njëjtat gabime ... Faleminderit për këshillën tuaj shoku ummm isha shumë keq tani mund të buzëqesh sepse e di që dështimi i bo është i keq ... Dua të them që mund të mbaj duke u përpjekur dhe nëse dështoj nuk ka rëndësi mund të vazhdoj! ...

 10.   gs i vogël dijo

  kjo është shumë e vërtetë në jetë nëse dikush vendos ta bëjë këtë, gjithçka do të dalë ashtu siç dëshiron

 11.   hwct dijo

  Këshilla shumë të mira kam qenë lart dhe e di pse më ndodh

 12.   wuillan dijo

  Keshille shume e mire. shpresojmë se ato do të jenë të dobishme për shumë njerëz

 13.   me lehtësi dijo

  Nëse vërtet shumë prej nesh kanë frikë nga dështimi dhe mirë se çfarë thoni sa më shumë përpjekje të pasuksesshme aq më shumë i bëj suksesit në mënyrë që të mos kthehem të kem frikë të provoni.

 14.   sekuenca ronny dijo

  Adviceshtë një këshillë e mirë për ata prej nesh që dëshirojnë të ecin përpara me sukses

 15.   anonim dijo

  Më duket se të gjitha këto këshilla janë jashtëzakonisht të mira, unë do të marr secilën me vlerën e tyre, kjo sigurisht që do të më ndihmojë shumë. Kjo eshte e mire..

 16.   Garrigue Merino dijo

  wauuu, mbresëlënëse shpresoj të funksionojë me mua, por mbi të gjitha unë vë përpjekjen dhe këmbënguljen time

 17.   Igor dijo

  Hej, shumë mirë në pjesën që thotë se duhet të kujdesemi për veten dhe të ushqehemi mirë.

 18.   alfred David dijo

  E vërteta është që unë e lexova këtë dhe më bëri shumë mirë, pasi nuk po kaloj mirë në jetën time dhe nuk dija si të dilja jashtë, shpresoj ta bëj këtë në praktikë dhe të më ndihmojë të dal nga pusi ku jam, faleminderit ...

  1.    alfred David dijo

   me fal po e korrigjoj eshte moment i keq i jetes time

 19.   Aleksandër david dijo

  LEXO KJO SHOQENDTUES T COM KOMENTIT: Jam i sigurt që do të arrij sukses në jetën time. Të jesh pozitiv dhe të godasësh gjithçka. Nëse dëshironi të jeni të suksesshëm, kujdesuni për trupin tuaj, lexoni studimin, mbani mend, nuk ka justifikime. Beethoven mund ta justifikonte veten në shurdhësinë e tij për moskompozimin e muzikës. Milton mund të justifikojë veten në verbërinë e tij për të shkruar poezi ose Bolívar mund të justifikojë veten në 17 humbjet e tij të para sepse nuk aspironte të ishte Çliruesi i Amerikës. Ka edhe miliona njerëz që arritën sukses dhe e arritën atë sepse besuan se suksesi ishte i vërtetë.

 20.   Giulia Schiaffino Gomez dijo

  Çfarë ndodh kur dështoni pas dështimit, por kjo është për shkak të rrethanave që nuk i besoni dhe nuk mund të përballoni, si gjërat e qeverisë, një grevë që nuk ju lejon të mbyllni një biznes, që kostot të rriten dhe ju duhet të rrisni çmimet por klientët tuaj janë Ata janë të frikësuar kur shohin se ajo që ata llogarisnin të paguanin është më e lartë tani dhe ata nuk e blejnë më produktin tuaj.
  Si të mbijetoni ato dështime që madje ju lënë pa para.

 21.   Jhonn Maicol dijo

  Shkëlqyeshëm Unë do të doja të merrja më shumë këshilla për suksesin personal dhe financiar në emailin tim

 22.   eustakia dijo

  falënderim

 23.   daniel geronimo madrid nunez dijo

  Unë me të vërtetë nuk jam i mirë në kontributin e një komenti. se nëse jam i sigurt, është se kam një qëllim për të përmbushur dhe që është të jem i suksesshëm në jetë që dua ta ndryshoj Dua të bëj më të mirën që bota ta dijë që çdo qenie njerëzore mund të ketë një mundësi të re dhe atë për sapo të dështoni, mos kini turp. vetëm kjo dhe faleminderit nuk e dija që zgjidhja ishte tek unë, e di vetëm nëse mund ta arrij nëse dua dhe jam e gatshme. Dhe nëse një ditë do të bie, shpresoj nuk është sepse them se nuk mundem.

 24.   Mari dijo

  Këshilla të shkëlqyera për pozitivizmin dhe dëshirën për të vazhduar përpara çdo situate apo demotivimi që keni ... në rastin tim unë veçanërisht kam një defekt, mendoj shumë për të bërë gjëra ose për të marrë vendime, është e vështirë për mua madje kur më së shumti e di që duhet ta bëj; se jam korrekt ose çfarë është më e mira për mua ...

 25.   Çfarë ishte ajo dijo

  Ndonjëherë dështimet na ndihmojnë të mos bëjmë përsëri të njëjtat gabime dhe kështu të arrijmë. SUKSESI

 26.   Alberto Nogales dijo

  arsyetim i shkëlqyeshëm,
  Por siç tha gjyshi im, nëse ke lindur të bësh çekiç nga parajsa, thonjtë do të bien mbi ty
  ju mund të punoni shumë, të mësoni nga dështimet, madje të jeni relativisht të suksesshëm,
  Epo, jeta është ajo që ju ndodh ndërsa përpiqeni të vini në lëvizje planet tuaja,
  Dhe në fund të gjithë kësaj përpjekjeje, rezulton se ju jeni një anëtar i një sistemi të mjerueshëm të prodhuar nga politikanë që thithin gjakun tuaj,, siç duket suksesi i vërtetë, është të jetosh në kurriz të një tjetri me përpjekjen minimale ,,,

 27.   Osvaldo dijo

  me duket perfekt

 28.   lita faride dijo

  Mësoj se dështimi është pjesë e jetës. të bën më të fortë, mëson nga çdo dështim është e vështirë por në fund të stuhisë vjen paqja, dashuro sisero pa inate

 29.   Daniela Sepulveda dijo

  Sukses për mua para se ta arrij atë, ne kalojmë nëpër pengesa, por pengesat janë ato që na bëjnë të rritemi dhe të bëhemi njerëz më të mirë çdo ditë dhe me Zotin gjithçka është e mundur përveç një vdekje të njoftuar.

 30.   isbe dijo

  Keshille shume e mire ...

 31.   lule pepe dijo

  Faleminderit shumë vëlla, ti sapo më shërove nga një depresion elefanti që kisha për 40 vjet. Ju jeni më i miri nga të gjithë, faleminderit dhe një mijë faleminderit të dua

 32.   Viviana dijo

  ajo këshillë e mirë që ndihmon për të motivuar, që çdo ditë të jesh një person më i mirë.