Si të motivoni punonjësit me këto 10 këshilla

Se është e nevojshme për të mbajtur të lartë motivimin e ekipit tonë të punës nuk është më një sekret. Çdo ndërmarrës që respekton vetveten e ka kuptuar se përmirëson kënaqësinë, kohezionin dhe produktivitetin dhe dëshirat bashkohuni në bandën e Motivimit.

Gjëja interesante në lidhje me aplikimin e motivimit është se ne mund të lexojmë qindra artikuj, të marrim pjesë në seminare dhe të lexojmë mijëra libra, por të dimë se çfarë i motivon punonjësit tanë do të jetë një punë individuale nga secila kompaniMeqenëse formula nuk mund të kopjohet nga një kompani në tjetrën, ajo që motivon punonjësit e Google nuk ka domosdoshmërisht të motivojë punonjësit e Mercadona. Me të cilin, motivimi zbatohet përmes vlerësimit, vëzhgimit dhe sondazheve të stafit të vet, përveç marrjes parasysh të variablave të tillë si mosha, seksi ...

10 këshillat tona themelore janë:

1) Shënoni objektivat.

Ju do të duhet të shënoni dy lloje: objektivat e përgjithshëm të kompanisë dhe objektivat individuale, për secilin punonjës.

Mos harroni, qëllimet duhet të jenë të qarta dhe ambicioze, dhe përgjegjësia juaj është që secili anëtar duhet t'i kuptojë ato dhe t'i ketë ato me shkrim.

Objektivat duhet të jenë ambicioze, por jo joreale. Nuk ka asgjë më demoralizuese sesa të ndjekim qëllime në të cilat nuk kemi qasje.

2)  Çfarë? Dhe për çfarë? Të gjithë anëtarët e ekipit duhet të dinë t'i përgjigjen këtyre pyetjeve.

Të gjithë punonjësit duhet të dinë cilat janë funksionet dhe përgjegjësitë e tyre, të cilat gjithashtu duhet të përcaktohen qartë me shkrim.

Dhe ata duhet të dinë se si t'i përgjigjen Cilave detyra dhe funksione duhet të bëj sot? dhe Si kontribuon puna ime sot në kompani?

Në një rast të caktuar, duke kryer një Auditim të një kompanie, ne iu afruam një grupi punëtorësh, biseda me njërin prej tyre ishte shumë kënaqës, shkoi diçka si kjo:

-          Mirëmëngjes, cili është pozicioni juaj?

-          Financiar Administrativ.

-          Dhe nga kush varet?

-          Nga D. Fulano, Drejtori i Departamentit të Financave.

-          A e dini cilat janë detyrat tuaja për sot?

-          Po sigurisht. Unë gjithashtu i kam këtu. (thotë ai ndërsa na sjell një dokument të shkruar me funksionet ditore dhe javore)

-          A e dini pse duhet ta bëni këtë sot?

-          Po, sot ne po telefonojmë klientët tanë delikuentë, të përpiqemi të zgjerojmë likuiditetin tonë për të arritur objektivat e fundvitit.

Falë kësaj organizate të detyrave dhe përgjegjësive, të gjithë anëtarët e një kompanie do të dinë se çfarë të bëjnë, dyfishimi, detyrat e zbuluara për shkak të mungesës së kohës do të eliminohen, dhe më thelbësisht, stresi dhe ankthi i një punonjësi që nuk e di saktësisht të zvogëlohet.Çfarë pritet prej tij.

3) Për aq sa është e mundur, ua bëni më të lehtë punonjësve të ofrojnë mendimin e tyre në lidhje me mënyrën se si ata i kryejnë funksionet dhe detyrat e tyre, duke promovuar kështu kontributin e ideve të reja për përmirësim. Mbi të gjitha sepse ata duhet të binden që metodologjia e punës është e përshtatshme, koherente dhe në përputhje me objektivat. Dhe nuk ka asgjë më të mirë për të bindur veten për diçka sesa të kesh qenë në gjendje të marrësh pjesë në prodhimin dhe zbatimin e saj.

4) informacion.

Essentialshtë thelbësore të zgjidhni një kanal komunikimi ku ofrohen lajmet për kompaninë, arritjet, të dhënat ... i bëni punonjësit të marrin pjesë në arritjet e kompanisë tuaj, në vendimet që merren.

Dhe një kanal të brendshëm komunikimi për secilin departament, për të qenë të vetëdijshëm për të rejat, problemet që janë duke pasur, vendimet që janë marrë për secilin projekt të brendshëm.

5) Besim.

Punonjësit duhet të kenë besim te kompania, projekti dhe ekipi drejtues i tij. Besimi është i dhënë dhe i merituar, është shumë e vështirë për ta fituar dhe shumë e lehtë për ta humbur.. Duke u ofruar punonjësve tanë mbështetje, ne lehtësojmë pjesëmarrjen e tyre, ne inkurajojmë kontributin e tyre për ide novatore dhe i lejojmë ata të bëjnë gabime pa qortim. Ne arrijmë një mjedis të besimit.

6) njohje.

Essentialshtë thelbësore të jesh i vetëdijshëm për pjesëmarrjet dhe rezultatet e mira, kur ato të arrihen. Gjithashtu, duhet të jemi të vëmendshëm ndaj përpjekjeve dhe përkushtimit. Dhe kur këto variabla shfaqen tek një punonjës, ju duhet të dini si t'i njihni dhe shpërbleni ata. Në shumë raste, shfaqjet e mëdha nuk janë të nevojshme, thjesht drejtojuni atij personi me emër dhe përgëzojeni, vetëm ose nëse është e mundur në publik, ndani vlerësimin tuaj me të gjithë.

Mendoni se kur të një sjellje ndiqet nga një pasojë e këndshme, ju po rritni gjasat që sjellja të përsëritet. A mund të të jap një shembull? "Urime Pedro, më pëlqen që gjithnjë të arrish i pari dhe në kohë për takimet".

Padyshim, një punëtor duhet të jetë i përpiktë, të japë raporte në kohë, etj. Por në motivim duhet të shkojmë një hap përpara. Synimi ynë është të motivojmë një punëtor të jetë i kënaqur me kompaninë e tij dhe për këtë arsye, ne duhet të gjenerojmë emocione pozitive në baza ditore, nuk mund të presim vetëm deri në fund të vitit kur të arrihen objektivat. Mendoni se detajet e vogla bëjnë diferencën.

 7) "Letra me gjak nuk hyn".

Dorëzohet dhe mëson më shumë në një ambient me humor. Mundohuni të keni një ambient të relaksuar pune, promovojnë një humor të mirë, pjesëmarrja, mirësia. Ne nuk mund të jemi në një kompani ku shfaqet shefi dhe trupi ynë tensionon. Aty ku kemi frikë të japim një mendim, në rast se mendimi ynë nuk përkon me atë të shefit tonë.  

8) La shpërblim. Shpërblimi është një mjet shumë i popullarizuar. Por duhet të keni kujdes se si e shpërbleni veten dhe me çfarë shpërbleni.

Në një shkollë mësuesi u thotë fëmijëve. "Kush ngrihet nga tryeza gjatë vaktit nuk do të shijojë ëmbëlsirën." Për të cilën një fëmijë e pyeti: "Çfarë ka për ëmbëlsirë, zonjushë?"; "Puding me rrush të thatë". Djali e urrente atë ëmbëlsirë, e dini çfarë bëri, apo jo?

Para se të zgjidhni shpërblimin, bëni një studim të vogël të punonjësve tuaj.

9) Kërkoni angazhimin e punonjësve.

Ekziston një teknikë për të siguruar përmirësime përmes pjesëmarrjes kolektive dhe ideve. Punonjësve u kërkohet të mendojnë se si të përmirësojnë një zonë, për shembull: kursimin e energjisë elektrike. Dhe kushdo që dëshiron mund të japë ide se si do ta përmirësonte atë. Idetë më të mira do të shpërblehen dhe zbatohen. Në këtë mënyrë ne rrisim perceptimin e bashkëpunimit dhe ofrojmë një mundësi për të kontribuar ide për kompaninë nga vetë punonjësit, ata do të perceptojnë se ata janë duke u dëgjuar, se ata bashkëpunojnë me zhvillimin e kompanisë dhe angazhimi i tyre do të rritet.

10) Inkurajoni pajtimi midis familjes dhe jetës personale.

Sa më shumë që të jetë e mundur, ju duhet të jeni kreativ dhe të zbatoni disa masa në mënyrë që punëtorët tuaj të kujdesen për familjet e tyre, pa humbur konkurrencën në punën e tyre. Një shembull është kujdesi ditor në vendin e punës, orët fleksibël, etj. Këto masa duhet t'i përshtatni me karakteristikat e ndërmarrjes suaj, për shembull, duke lënë dy orë para punës në ditëlindjen e fëmijëve. Aktualisht dhe me përfshirjen e grave në vendin e punës, kompanitë që ofrojnë një program pajtimi vlerësohen më shumë dhe punëtorët e tyre janë më të kënaqur.

 

Unë ju inkurajoj që të zbatoni këto këshilla çdo ditë dhe me durim, t'i kushtoni kohë dhe burime ruajtjes së një klime të përshtatshme në kompaninë tuaj dhe të shihni nga dora e parë se si përmirësohet efikasiteti, cilësia dhe rezultatet.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ricardo dijo

  Tema shumë të mira

 2.   sandra dijo

  ka informacion shume te mire

  1.    sandra dijo

   dhe tema shumë të mira studimore

  2.    Jasmine murga dijo

   Faleminderit Sandra!