Tropiku i Kancerit, një linjë me shumë histori për të treguar

Toka përbëhet nga linja imagjinare që e kufizojnë atë dhe përcaktojnë aspekte të caktuara të planetit, duke ndihmuar në krijimin e udhëzimeve të nevojshme për studimin e saj, siç është rasti i Tropikëve, të cilat ndodhen paralelisht me veriun dhe jugun e Ekuatorit, duke kujtuar se Ekuadori është ai që ndan Tokën në dy pjesë: Hemisferën Veriore dhe Hemisferën Jugore.

Tropikët mbulojnë 40% të sipërfaqes totale të tokës dhe karakterizohen nga ndryshimi i temperaturave, megjithëse janë rajone të ngrohta, ato priren të kenë shira të tepërta, të cilat ndryshojnë nga një deri në disa muaj të shirave të vazhdueshëm, gjë që bën që 80% e larmisë biologjike të jetë gjenden në këto zona, ajo gjithashtu strehon pjesën më të madhe të shumësia gjuhësore dhe kulturën e globit.

Ata festojnë Ditën Ndërkombëtare të Tropikëve

Me qëllim të njohjes së shumëllojshmërisë së gjerë që ekziston si dhe thellimin në sfidat dhe mundësitë me të cilat përballen popujt që e banojnë atë për t'i bërë ata të njohur dhe për të punuar në përputhje me rrethanat, më 14 qershor 2016, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara në rezolutën 70 / 267 vendos të caktojë 29 qershorin Dita Ndërkombëtare e TropikëveKjo hap mundësinë për të vlerësuar progresin e bërë, si dhe për të ndarë histori dhe përvoja të zonave tropikale, në mënyrë që të njohim diversitetin dhe, nga ana tjetër, të rrisim potencialin e rajonit.

Solsticin e Verës

"Tropicos" vjen nga greqishtja "Trepomai", e cila i referohet kthimit, sepse në solsticin e verës ose dimrit dielli duket se kthehet, kjo ndodh në mesditë të paktën dy herë në vit, Tropiku i Kancerit është në Veri dhe përcakton solsticin veror, meqenëse Dielli ndikon drejtpërdrejt në paralelen që ndodhet në 23,5 °, kjo ndodh midis 20 dhe 22 qershorit të çdo viti, është kur Dielli është pikërisht në zenit, duke qenë kështu pika më veriore e Tokës.

Në atë kohë, sipas ekspertëve, Dielli u shfaq në një konstelacion zodiakal, më parë ishte Kanceri dhe prej andej emri u mor. Sidoqoftë, emërtimi u bë afërsisht 2.000 vjet, por aktualisht, për shkak të ndryshimit gradual në drejtimin e boshtit të rrotullimit të Tokës, Dielli nuk është më në atë konstelacion në atë kohë të vitit.

Aktualisht në solsticin e qershorit, Dielli është në Dem shumë afër Binjakëve, ditën kur ndodh solstici (ende diell), lartësia e Diellit në mesditë dhe kohëzgjatja e ditës, janë maksimale, ndërsa nata është më e shkurtër e vitit (në solsticin e verës), e kundërta ndodh në solsticin e dimrit ku ato janë minimale, kjo në krahasim me ndonjë ditë tjetër të vitit.

3 kontinente shtrihen në Tropikun e Kancerit

Tropiku i Kancerit kalon nëpër tre kontinente, duke mbuluar rreth 16 vende dhe 6 trupa uji, duke filluar me Amerikën, Afrikën dhe Azinë. Vendet janë: Meksika, Bahamas, India, Bangladeshi, Birmania, Kina, Tajvani, Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Sahara Perëndimore, Mali, Algjeria, Libia, Egjipti dhe Mauritania.

Në disa prej këtyre vendeve janë ngritur monumente për të përcaktuar vendi i saktë nëpër të cilin kalon TropikuSidoqoftë, duke kuptuar që Toka është në lëvizje të vazhdueshme, ashtu si lëvizin Tropikët, duhet të kuptohet gjithashtu që me kalimin e kohës këto vende pushojnë gjithashtu të jenë pika ku Dielli lind vetëm në zenit.

Disa nga më të rëndësishmet janë: Monumenti për Tropikun e Kancerit në autostradën Miguel Hidalgo Vanegas në Meksikë. Deri në vitin 2013 ishte tashmë 5 km larg pozicionit origjinal; Në Al Kufran, një rreth i Libisë, një formacion shkëmbi është vërejtur si në Liqenin Nasser, një liqen artificial i krijuar nga kalimi i lumit Nil, megjithatë, është në Kinë, në qytete të ndryshme nëpër të cilat kalon Tropiku i Kancerit, ku ka skulptura të ndryshme që i referohen këtij elementi, i cili më shumë sesa të jetë një linjë për qëllime gjeografike, bëhet një element identiteti për njerëzit që jetojnë në vendet e afërta.

Rëndësia e lëvizjes Tropike në ndryshimin e klimës

Sipas studimeve të kryera, kjo lëvizje e ndryshueshme e tropikëve drejt ekuatorit dhe qarqeve polare drejt polit të tyre përkatës është afërsisht 14.4 milion në vit, e cila është e barabartë me katër (4) centimetra çdo ditë, duke treguar se zhvendosja që gjenerohet është një nga faktorët që ndikojnë në ndryshimin e klimës që planeti po përjeton në planin afatgjatë. Kryesisht sepse në një mënyrë ose në një tjetër modifikon përqindjet që janë marrë si korresponduese me atë të zonave tropikale, të buta dhe akullnajore.

Meksika rruga e vendeve të bukura

Linja Tropic of Cancer përshkon disa qytete në Meksikë, dhe për disa ka shënuar një moment historik pasi që duke folur turistikisht rrit vendet me peisazhe të bukura në të gjithë territorin. Ato janë shtetet në të cilat dallon një larmi të florës, fauna, me klimë që ndryshon në pyjet sub-tropikale, savanat, stepat, pyjet e butë, shkretëtirat dhe kullotat. Kjo ndodh në shtetet e BCS, Sinaloa, Durango, Zacatecas, SLP, Nuevo León dhe Tamaulipas.

Por, për ata njohës të përfitimeve që shkakton, është Sinaloa ai që shquhet për bimësinë e tij të bollshme, përveç që është i pasur për nga prodhimi bujqësor. Për vendasit e këtij qyteti, aromat e ushqimit të prodhuar atje nuk janë aspak të ngjashme me ato të korrura në shtetet e tjera të vendit, e njëjta gjë ndodh me prodhimin e peshkimit, i cili rritet në kohë të vitit, duke arritur eksportin e këto produkte në vende të tilla si Japonia dhe të tjerët në kontinentin Evropian.

Në Indi Tropiku i Kancerit ushtron vlerë

Ne shkojmë në ekstremin tjetër dhe kjo është se Tropiku i Kancerit ka një vlerë të caktuar në Indi, në parim sepse kalon nëpër tetë shtete, duke e ndarë vendin në gjysmë, duke shënuar zonat veriore dhe jugore, rruga shkon nga Guajarat në bregu perëndimor dhe vazhdon përmes Rajasthan, Madhya Pradesh, Chhatisgarh, Jharkhand, West Bengal, Tripura dhe Mizoram për të vazhduar rrugën e tij përmes Myanmar (Burma).

Në Mahidpur, një qytet në shtetin Madhya, është tempulli i Shiva, i cili ndodhet saktësisht në Tropik në këmbë si një fakt i rëndësishëm astronomik për t’u konsideruar një tempull i rëndësishëm në zhvillimin fetar të asaj kulture. Një tempull që është bërë nga paraardhësit dhe është në pozicionimin e përsosur, sipas një studimi të rreth 12 viteve më parë.

Pak astrologji

Në astrologji, shkenca që studion yjet, drejtohet nga yjet, shenjat dhe yjësitë, të cilat përcaktojnë dhe ndikojnë te qeniet njerëzore sipas kohës dhe ditës së lindjes; konstelacioni Kanceri është më i errët nga të gjithë dhe është ndër yjësitë e Binjakëve dhe Luanit, nga ana tjetër, këto konstelacione sjellin me vete një histori dhe në këtë rast ne do të flasim për kulturën egjiptiane ku konstelacioni i kancerit përfaqësohej nga skarabi, një simbol i shenjtë i pavdekësisë.

Nga ana e tyre, babilonasit gjithashtu u shoqëruan konstelacioni Kanceri me një kuptim ezoterik që lidhej me jetën pas vdekjes ose jetën e përtejme, por në mitologjinë greke, konstelacioni Kanceri përfaqësonte gaforren kolosale Karkinos të dërguar nga Hera, gruaja e Zeusit, për të penguar Herkulin të mbaronte sekondën e dymbëdhjetë provave ose punëve të tij që ai kishte të kalojë për të shpenguar veten pasi kishte vrarë familjen e tij. Ishte një gaforre gjigante që jetonte në lagunën e Lernës.

Dhe pavarësisht se nuk e arriti misionin e saj për të paralizuar Herkulin e ri, Hera vlerësoi përpjekjen e gaforres duke e dërguar atë në qiell, ku ai formoi konstelacionin e Kancerit pranë Leo, i cili nga rruga përfaqëson luanin e madh që u mund nga Herkuli në testet e para.

Më në fund mund të theksojmë se vlera që ajo përfaqëson, përtej konotacionit shkencor dhe vlerës ekonomike që mund të përfaqësojë për shkak të aspektit klimatologjik që është përmendur gjithashtu në këtë artikull, i referohet një rëndësie vlera filozofike meqenëse shumë ndjekës të kësaj tendence kryejnë ceremoni që shkojnë në nivelet mistike, kjo është një praktikë që paraardhësit e kryenin sipas disa kulturave.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.