Unë e urrej Krishtlindjen: pse ju ndodh dhe çfarë të bëni në lidhje me të

mace e zemëruar në Krishtlindje

Mos e konsideroni veten Grinch për urrejtjen e Krishtlindjeve. Megjithëse shihni kaq shumë drita dhe ngjyra kudo dhe mijëra njerëz që blejnë dhurata çdo fundjavë, në realitet ka gjithnjë e më shumë njerëz që i urrejnë këto festa, kështu që nëse jeni një prej tyre, nuk jeni i vetmi që ndodh. Ndërsa është e vërtetë që ju keni të drejtë ta urreni atë, urrejtja nuk është kurrë një gjë e mirë kështu që mund t'ju bëjë të ndiheni shumë keq.

Idealja është të kuptoni pse Krishtlindja ju dëshpëron që, pasi ta pranoni, të dini se çfarë të bëni për ta zgjidhur dhe edhe nëse akoma nuk është qesharake, që të paktën të mund të jetoni me këto ditë të rrethuar nga njerëz të gëzuar dhe të lumtur dhe që bëni të mos ndihen të zhvendosur emocionalisht shumë nga e gjithë kjo.

Urrejtja ndaj Krishtlindjeve

Krishtlindja supozohet të jetë një datë festimi dhe dhuratash, ku ju hani dhe njerëzit mblidhen së bashku për të kaluar ca kohë në tavolinë së bashku duke qeshur, edhe pse gjatë vitit ... ata nuk mund ta durojnë njëri-tjetrin. Realiteti është se ka shumë njerëz që nuk i durojnë dot Krishtlindjet, mund të ketë shumë arsye pse mund ta urrejnë, a ju ndodh edhe juve? Ju akoma ndiheni të identifikuar ...

 • Ju nuk ju pëlqen gënjeshtra te njerëzit. Possibleshtë e mundur që bashkimet familjare që ju duhet të takoni ose darkat e ndërmarrjes ... ju e kuptoni se si ka njerëz që duket se shkojnë mirë por në realitet ata nuk mund të qëndrojnë njëri-tjetrin çdo ditë. Ju nuk ju pëlqen të jeni të rremë dhe nëse nuk e pëlqeni dikë, nuk e pëlqeni atë tani dhe në Krishtlindje.

topa për t’i vendosur në pemë

 • Ju nuk jeni një besimtar. Ndoshta ju nuk jeni një besimtar dhe ju shqetëson që njerëzit festojnë një festë që është fetare edhe pse shumë prej tyre nuk janë as besimtarë. Në të vërtetë, kjo bazohet vetëm në respekt dhe tolerancë, që nuk ju pëlqen kjo sezon festiv nuk do të thotë se nuk mund ta shijoni atë ...
 • Partitë sipërfaqësore. Duke ndjekur dy pikat e mëparshme, ju mund të mendoni se ato janë parti tepër sipërfaqësore dhe materialiste. Duket se ajo që ka vërtet rëndësi është vetëm krahasimi i dhuratave dhe ngrënia dhe pirja pa masë. Në realitet, nuk ka pse të jetë kështu, ju mund të blini detaje vetëm nga njerëzit që doni dhe të mos lini pas dore shëndetin tuaj ... edhe nëse të tjerët hanë atë që duan.
 • Keni probleme financiare. Kur të mbërrijnë pushimet, ju ndoshta do të shihni se si të gjithë fillojnë të shpenzojnë pa mëshirë, madje edhe paratë që nuk i kanë ... Nëse keni probleme financiare që ju ndalojnë të festoni Krishtlindjet ashtu siç vërtet dëshironi ta bëni, kjo mund t'ju bëjë që të urreni Krishtlindjen edhe përkohësisht, domethënë, derisa të mund të keni aftësi paguese të mjaftueshme financiare.
 • Ato janë festa që ju trishtojnë. Ndoshta ju shikoni prapa në jetën tuaj dhe jeni nostalgjik për festat që keni festuar me familjen tuaj dhe që nuk mund t'i festoni më. Ndoshta jo të gjithë njerëzit janë në tryezë sepse disa prej tyre kanë ndërruar jetë dhe ju ende jeni duke pikëlluar. Të shohësh familje së bashku kur të mungojnë të dashurit e tu mund të jetë një pije e vështirë për tu bërë. Ky trishtim në kujtesë mund t'ju bëjë të ndiheni keq, por mos harroni se në familje mund të vijnë edhe persona të rinj që mund ta rikuperojnë iluzionin tuaj, edhe nëse është pjesë e saj.
 • Ndiheni sikur ju detyrojnë. Ju mund të ndiheni sikur jeni të detyruar të festoni Krishtlindjen, por nëse ndiheni të detyruar, mund ta refuzoni për të. Nëse festoni Krishtlindjen është sepse ju doni ta bëni atë dhe jo sepse jeni të detyruar ta bëni këtë. Shtë më mirë ta bësh atë me dëshirë për të shmangur mbrojtjen.

urrej stolitë e Krishtlindjeve

Cfare mund te besh

Nëse sa herë që vjen Krishtlindja keni një kohë të keqe, nuk keni pse të ndjeni Grinch ... ju mund të respektoni që të tjerët t'i festojnë edhe nëse jo. Të jetosh në harmoni me njerëzit e tjerë është sekreti për të qenë mirë në këto data. Edhe nëse dëgjoni këngët e Krishtlindjes dhe nuk ju pëlqejnë ose dritat që shihni në të gjitha rrugët ju bezdisin ... mos harroni se nuk është e nevojshme që të mbylleni në shtëpinë tuaj për më shumë se një muaj që të 'zhdukeni' nga Krishtlindja.

Në këto data nëse nuk ju pëlqen Krishtlindja është e rëndësishme që të shmangni qendrat tregtare dhe rrugët tregtare të qytetit tuaj. Nëse duhet të bëni blerje është më mirë që ta bëni me kohë për të shmangur turmat tipike të këtyre datave.

Nëse nuk doni të festoni Krishtlindjen do t'ju duhet t'i tregoni familjes dhe miqve tuaj se ata nuk ju duan për ato festa dhe festime, sepse ju nuk doni të merrni pjesë në to. Mos e përsërisni sepse ato vetëm ju bëjnë të mos ndiheni rehat. Nëse ata vërtet ju duan, ata do të kuptojnë dhe do të bëjnë më të mirën që ju të mos ndiheni rehat. Edhe pse nëse mendoni se nuk dëshironi të festoni Krishtlindjen sepse ndiheni të trishtuar apo edhe nëse keni ndonjë depresion, atëherë ideja më e mirë është që të shkoni te një profesionist për t'ju ndihmuar të kuptoni dhe pranoni emocionet tuaja. Ju do të jeni në gjendje të kërkoni zgjidhjet e nevojshme për të pasur një ekuilibër më të mirë dhe shëndet emocional.

pemë e paqartë gjatë natës

Ju gjithashtu mund të mendoni të bëni gjëra të tjera në këto data, të tilla si bërja e një udhëtimi për të ndryshuar vende dhe për të zbuluar vende më të mira. Kur udhëtoni dhe zbuloni vende të reja, mund të ndiheni më mirë në këto data edhe nëse janë edhe në datat e Krishtlindjeve. Zbulimi i vendeve të reja dhe takimi me njerëz të tjerë mund t'ju bëjë të kuptoni perspektivat e tyre për Krishtlindje.

Një ikje rurale, bëni plane me miqtë dhe familjen tuaj edhe nëse nuk janë Krishtlindje, bëni maratonë filmash ose serialesh ... lexoni libra që ju pëlqen. Ka shumë gjëra që mund të bësh në këto data edhe nëse nuk kanë asnjë lidhje me Krishtlindjet. Bëni gjëra në kohën tuaj të lirë që ju ngopin dhe që ju kënaqin, që ju zënë kohën dhe që ju bëjnë të ndiheni mirë. Në këtë mënyrë, do të jetë më se e mundshme që ju të mund të shijoni këto data edhe nëse dritat janë plot me dritë, ngjyra dhe muzikë të Krishtlindjeve.

A e dini tashmë se si do t’i festoni këto festa edhe nëse është mënyra juaj?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.