Pse i harroj gjërat

harresa para kompjuterit

Pse po i harroj gjërat? Ju ndoshta e keni pyetur veten këtë diku në jetën tuaj (ose shumë herë). A jeni përpjekur të mbani mend diçka dhe papritmas kur keni dashur të merrni informacionin, keni kuptuar se nuk ju kujtohet si keni menduar? Fjalëkalimi për telefonin tuaj celular ose llogarinë tuaj bankare, emrin e një personi nga e kaluara jonë, një fjalë që ju e dinit dhe që dëshironi të përdorni por 'nuk del', ditëlindja e një shoku ... informacion?

Kjo ndodh shumë më shpesh sesa mendojmë, Kjo është arsyeja pse është e nevojshme të jeni të vetëdijshëm se pse ndodh dhe të keni strategjitë e duhura në mënyrë që të mos ju ndodhë, të paktën aq herë sa ju ndodh deri më tani. Ka disa arsye që ju bëjnë të harroni gjërat, më poshtë mund t’i njihni ato dhe të mësoni të bëni gjëra në lidhje me to.

Teoria e kalbjes në harresë

Nëse e keni ndjerë ndonjëherë se ka informacion në mendjen tuaj që duket se është zhdukur, është se keni pasur një dështim për ta marrë atë. Ju mund ta dini që informacioni është në mendjen tuaj, por nuk jeni në gjendje ta gjeni pa marrë parasysh sa mendoni dhe përpiqeni të mbani mend. Pamundësia për të rikujtuar dhe rikujtuar është shkaku më i zakonshëm i harresës.

pasojat e harresës

Harresa mund të ndodhë për shkak të teorisë së kalbjes. Në këtë teori, krijohet një shteg i kujtesës sa herë që formohet një teori e re. Me teorinë e kalbjes ai sugjeron që me kalimin e kohës, këto gjurmë kujtese fillojnë të zbehen dhe të zhduken. Nëse informacioni nuk rikuperohet përmes provës ose provës, ai do të humbasë.

Megjithëse ka hulumtime që e bëjnë të qartë se ka kujtime që, megjithëse nuk përsëriten ose përsëriten, mund të qëndrojnë të ruajtura në kujtesën afatgjatë, veçanërisht kur ato kanë një ngarkesë të fortë emocionale.

Teoria e ndërhyrjes

Në teorinë e ndërhyrjes sugjerohet se ka disa kujtime që konkurrojnë dhe ndërhyjnë me kujtimet e tjera. Kur informacioni është i ngjashëm me një tjetër që është ruajtur tashmë në kujtesë, ndërhyrja ka më shumë të ngjarë të ndodhë. Ekzistojnë dy lloje të ndërhyrjeve që ia vlen të nënvizohen:

 • Ndërhyrja proaktive: Ndodh kur një kujtesë e vjetër e bën më të vështirë ose të pamundur për të kujtuar një kujtim të ri.
 • Ndërhyrja retroaktive: Ndodh kur informacioni i ri ndërhyn në aftësinë tuaj për të kujtuar informacionin e mësuar më parë.

Harroj vajze

Dështimet e kodimit

Ndonjëherë kur informacioni nuk mund të merret, nuk ka të bëjë shumë me harrimin dhe më shumë me faktin se ai informacion nuk kaloi kurrë në kujtesën afatgjatë. Këto defekte të kodimit nganjëherë parandalojnë hyrjen e informacionit në kujtesën afatgjatë.

Bëni eksperimentin e mëposhtëm për ta kuptuar më mirë: përpiquni të vizualizoni një monedhë në kujtesën tuaj dhe pastaj krahasoni rezultatet me një monedhë të vërtetë. Si doli për ju? Shanset janë, ju keni qenë në gjendje të mbani mend formën dhe ngjyrën, por keni harruar detajet e vogla. Kjo ndodh sepse detajet e nevojshme për të dalluar monedhat janë koduar në kujtesën afatgjatë, dhe pjesa tjetër është harruar.

Harresa e provokuar

Ka raste kur gjërat mund të harrohen me vetëdije, domethënë, duke punuar në mënyrë aktive për të harruar kujtimet, veçanërisht ato përvoja që kanë qenë traumatike. Dy format themelore të kësaj harrese të provokuar ose të motivuar janë zakonisht shtypja (mënyra e vetëdijshme e harrimit) dhe shtypja (një mënyrë e pavetëdijshme e harrimit).

Ky lloj i kujtesës së ndrydhur mund të ketë probleme të tilla si se kujtimet e ndrydhura janë të vështira për t'u studiuar ose për të ditur nëse janë shtypur me të vërtetë apo jo. Duhet gjithashtu të theksohet se aktivitetet mendore të tilla si prova dhe rikujtimi janë mënyra të rëndësishme për të forcuar një kujtim dhe se kujtimet e ngjarjeve të dhimbshme ose traumatike të jetës kanë më pak të ngjarë të kujtohen, diskutohen ose provohen.

shkruaj gjërat për të mos harruar

Si të përmirësojmë kujtimet

Edhe pse ka raste kur harresa është e pashmangshme, ka gjëra që mund të bësh për të luftuar harresën tënde. Nëse dëshironi të përmirësoni kapacitetin tuaj të kujtesës, atëherë mos harroni këto sugjerime që mund t'ju ndihmojnë.

 • Shkruaj një listë të gjërave për të bërë çdo ditë dhe ju shihni se si kryqëzoni atë që po bëni. Shkruani listën e detyrave duke i dhënë përparësi në krye ato më të rëndësishmet dhe në fund ato që mund të presin nëse nuk keni kohë për t'i bërë ato.
 • Përfitoni nga aplikacionet në celularin tuaj me kalendarë ose funksione të tjera për të shkruar gjërat që ju duken të rëndësishme. Ju gjithashtu mund të keni një fletore për këtë qëllim dhe të shkruani gjërat me dorë.
 • Harrojeni të qenit multitasking, përqendrohuni vetëm në një detyrë në të njëjtën kohë. Në këtë mënyrë ju do të bëni një punë më efikase dhe më të shpejtë sesa nëse e bëni atë në 'modalitetin e shumë detyrave'.
 • Bëni fotografi mendore. Nëse shpesh harroni ku i mbani çelësat ose nëse keni kyçur derën e makinës, kur bëni këto aktivitete rutinë, bëni një fotografi mendore dhe shikoni elementin që dëshironi të mbani mend dhe elementët që e rrethojnë atë. Identifikoni detaje të tilla si ngjyra e sipërfaqes, kështu që nëse më vonë nuk e dini se ku ndodhen çelësat, do të kujtoni më lehtë se ku i keni lënë, do të jetë më e lehtë për ju të merrni atë informacion.
 • Përsëritni informacionin që ju japin, Kjo shërben gjithashtu për ta njoftuar personin tjetër që po i dëgjoni, për të ruajtur më mirë informacionin.
 • Shikoni detajet e vogla, Kjo do t'ju ndihmojë të mësoni përmendësh gjërat dhe t'ju lejojë të kuptoni më mirë informacionin që merrni.
 • Mbani mend mirë, jetën tuaj dhe gjërat tuaja të organizuara mirë. Ndajini shënimet, keni dokumentet në rregull, keni një zbukurim koherent në shtëpi, një organizim të mirë në dollap ... gjithçka është e rëndësishme që duke pasur jetën tuaj të organizuar, të keni edhe mendjen tuaj të organizuar dhe t’i mbani mend gjërat më mirë.
 • Gjithmonë keni me vete një fletore për të shkruar gjërat që ju vijnë në mendje dhe që doni ta mbani mend më vonë. Në fillim mund të duket e rëndë por së shpejti do ta merrni si zakon.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.