Zakon i preferuar i njerëzve shumë krijues

Për të qenë i hapur ndaj krijimtarisë, duhet të ketë aftësinë për të përdorur vetminë në mënyrë konstruktive. Ju duhet ta kapërceni frikën për të qenë vetëm ".~Rollo May

Kreativiteti është një subjekt i mjegullt, i paqartë dhe që më magjeps pa fund - si funksionon? Çfarë zakonesh kanë njerëzit krijues që i bën ata kaq të suksesshëm? Do ta shohim së shpejti por ju ftoj së pari të shikoni këtë video me titull "Sekretet e krijimtarisë".

Në këtë video Ken Robinson na shpjegon cilët janë faktorët kryesorë që njerëzit të jenë më krijues:

[Unë ju rekomandoj "12 mënyra për të inkurajuar krijimtarinë tuaj«]

Unë kam reflektuar në zakonet e mia krijuese, por vendosa që të shikoja zakonet e të tjerëve. Kam marrë një grusht krijuesish, pothuajse rastësisht. Ka kaq shumë sa që zgjedhja e më të mirëve do të ishte e pamundur, kështu që vura re disa nga njerëzit që admiroj, të cilët më erdhën në mendje kur mendova për fjalën "krijues".

Ky artikull do të ishte një listë e zakoneve tuaja krijuese ... por pasi shqyrtova listat tuaja dhe zakonet e mia, gjeta një që spikati. Dhe bie në sy nëse rishikoni zakonet dhe citimet e krijuesve të mëdhenj të historisë.

Zakon # 1 për të arritur kreativitetin

Habitshtë zakoni më i rëndësishëm kur bëhet fjalë për krijimtarinë. Me një fjalë: vetmia.

Kreativiteti lulëzon në vetmi. Me lehtësi mund të dëgjoni mendimet tuaja, mund të futeni thellë në vetvete, mund të përqendroheni.

Sigurisht, ka shumë mënyra për të gjetur këtë vetmi. Le të dëgjojmë nga disa nga njerëzit krijues me të cilët fola:

dita e feliciaDita e Felicisë - aktore e mrekullueshme.

Unë u entuziazmova kur ajo u përgjigj në emailin tim duke pyetur për zakonet e saj krijuese. Një nga gjërat që ajo tha: "krijimtaria vjen në mëngjes, para se të bësh diçka për botën e jashtme".

ali EdwardsAli Edwards - autor, dizajner dhe autoriteti kryesor në scrapbooking.

Unë gjithashtu isha i nderuar të marr një përgjigje nga Aliu. Një nga zakonet e tij nuk ishte pikërisht vetmia, por një që kishte lidhje: “Mos bëj asgjë. Koha e rimbushjes së jetës ku përgjegjësia ime e vetme është të jem vetëm nëna, gruaja dhe Unë. Të mos bësh asgjë është një mënyrë për të sintetizuar atë që është me të vërtetë e rëndësishme në jetën time dhe në punën time, dhe kjo më frymëzon. Kur të kthehem në punë, unë jam më i pajisur për të prerë materiale jo thelbësore dhe të përqendrohem në gjërat që dua të shpreh më shumë në mënyra krijuese ".

ndjekje jarvisNdjek jarvisin - një fotograf i vlerësuar me çmime.

Chase gjithashtu me mirësi u përgjigj me disa nga zakonet e tij kryesore për të qenë krijues - shih ato më të rëndësishmet në fund të këtij postimi. Por ja një që më pëlqente: «Gjeni qetësinë. Kreativiteti nganjëherë nuk shfaqet në momente të përqendrimit intensiv dhe çmendurisë së punës, por shpesh vjen kur kam kohë në orarin tim. Kam tendencën të organizoj tërheqje për veten time. Unë kam disa ide të mira dhe i rimbush bateritë gjatë pushimeve, ose në aeroplanë, por tërheqjet janë më të përqendruara në të menduarit për problemet krijuese. Kjo është arsyeja pse unë qëllimisht heq kohë. Me qëllim mund të bëj vend për krijimtari. Shembulli më i mirë i asaj që kuptoj duke u tërhequr është kalimi i një fundjave në kabinën e familjes time. Ka pak shpërqendrime. Thjesht një plazh shkëmbor dhe një kabinë me pllaka druri të viteve 60-të. Shëtitje, dremitje, lexim. Thelbësore është në heshtje. Le të ketë vend për kreativitet për të mbushur trurin tuaj ".

maciecjMaciej Ceg? Owski - Piktor, programues dhe shkrimtar i shkëlqyeshëm.

Maciej ka një nga blogjet e mia të preferuara, dhe ai u përgjigj në emailin tim me një përgjigje të shkurtër që mishëron një mënyrë të bukur për të gjetur vetminë.

A keni një zakon që ju ndihmon të jeni krijues?

Maciej u përgjigj: "Vrapo përpjetë!"

Leo Babuta: Epo, nuk do të flisja për veten time në këtë post, por mendova se duhet të ndaja disa nga idetë e mia të mëparshme.

Arti më i mirë është krijuar në vetmi, për një arsye të mirë: vetëm kur jemi vetëm mund të shohim brenda mendjes sonë dhe të gjejmë të vërtetën, bukurinë, shpirtin. Disa nga filozofët më të njohur bënin shëtitje të përditshme dhe pikërisht në ato shëtitje ata gjetën mendimet e tyre më të thella. Shkrimet e mia më të mira ishin të falsifikuara në vetmi.

Vetëm disa nga përfitimet që kam gjetur nga vetmia:

* koha për të menduar
* e njohim vetveten
* ne përballemi me demonët tanë
* hapësirë ​​për të krijuar
* hapësirë ​​për t'u çlodhur dhe për të gjetur paqen
* koha për të reflektuar në atë që kemi bërë
* izolimi nga ndikimet e të tjerëve na ndihmon të gjejmë zërin tonë
* na ndihmon të vlerësojmë gjërat më të vogla që humbin në zhurmë

Nga Leo Babauta


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Ishujt Yolanda Esther Luna dijo

    sa të drejtë kanë, momentet më krijuese ndodhin në vetmi dhe zgjidhjen e shumë problemeve të mëdha gjithashtu.