Unë nuk kam miq, çfarë mund të bëj?

nje foto miqsh

Miqtë janë familja e zgjedhur, ne kalojmë shumë kohë me ta dhe miqësia e tyre na bën të ndihemi më të lumtur dhe pozitivisht. Të kesh miq është shumë e rëndësishme në jetën e njerëzve dhe kur nuk i kanë ata, mbase diçka nuk është në rregull. Njerëzit janë qenie shoqërore dhe kur nuk kemi miq ndjenja e vetmisë së thellë rritet duke krijuar një agoni të caktuar në zemër.

Nuk duhen shumë miq që të jenë të lumtur, në fakt, në lidhje me miqësitë, cilësia është gjithmonë më e mirë se sasia. Pak miq, por të vërtetë mund të bëjnë një ndryshim në mirëqenien emocionale të çdokujt. Një mik i vërtetë do të jetë pranë jush kur keni nevojë për të. Edhe pse ka miq që mund të vijnë e të shkojnë në jetën tënde, gjithnjë do të ketë disa që do të qëndrojnë pranë teje, pavarësisht se çfarë.

Nëse nuk keni miq, mund të jetë faji juaj

Por çfarë ndodh kur nuk keni miq? Pse duket sikur askush nuk dëshiron të të ketë si mik? Mund të ketë shumë ose aspak arsye, por direkt ose indirekt realiteti është se nëse nuk keni miq, varet nga ju. Ky realitet është i ashpër, por duhet të jeni të vetëdijshëm për ta rregulluar atë sa më shpejt që të jetë e mundur.

miqtë që kanë diçka në një lokal

Ndoshta ju ngushëlloni veten duke menduar se janë të tjerët që nuk duan t'ju afrohen, Por në realitet, ju me siguri keni një mur të padukshëm prej betoni që nuk lejohet të ju qaset për çfarëdo arsye.

Ndoshta si fëmijë keni lëvizur shpesh dhe nuk keni pasur mundësinë të keni miq të vërtetë, sepse ju është dashur të përshtateni shpejt dhe më pas jeni larguar pa mundur të hidhni rrënjë askund. Në adoleshencë, besimi dhe besnikëria janë shumë të rëndësishme dhe është e vështirë të kesh miq kur sheh që jo të gjithë janë të lidhur me ty. Shtë më mirë të kesh pak miq dhe të vërtetë sesa të kesh mijëra miq në Facebook që nuk janë askush në jetën tënde.

Shtë e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për të gjitha këto në mënyrë që të dini arsyen e saktë pse nuk keni miq dhe të jetë në gjendje ta korrigjojë atë; A nuk flisni me të tjerët? Keni një personalitet tepër të ndrojtur? A mendoni se biseda me të tjerët është humbje kohe? Dëshironi vërtet miq apo jeni më mirë në vetminë tuaj?

Miqësitë ndryshojnë ndërsa plakeni. Nëse nuk keni miq dhe jeni në moshë mesatare, kjo është ndoshta për shkak se jeni shumë kritik ose negativ. Lërini njerëzit të ndjehen të lodhur ose keq për veten e tyre, por mos lejoni që të ndikojë shumë tek ju. Nëse jeni shumë kritik ose ankoheni për gjithçka, njerëzit nuk do të dëshirojnë të jenë pranë jush sepse ju do të transmetoni energji të keqe tek ata.

Njerëzve u pëlqen të jenë me të tjerët që i bëjnë ata të ndihen mirë, të cilët u kujtojnë atyre se janë të rëndësishëm dhe të veçantë. Nëse në një miqësi qëllimet e mira nuk janë reciproke, kjo miqësi thjesht zhduket.

selfie miqsh

Çfarë të bëni nëse doni të keni më shumë miq

Nëse dëshironi të keni miq dhe gjithashtu t'i mbani ata, rekomandohet që të mos jeni shumë kritik. Kritika është e padobishme sepse e vë personin tjetër në mbrojtje dhe ata nuk do të duan të heqin dorë nga rruga e tyre për të justifikuar veten e tyre. Kritika është e rrezikshme kur bëhet fjalë për miqësi, sepse dëmton krenarinë e njerëzve, dëmton ndjenjën e rëndësisë dhe ngjall pakënaqësi ... dhe e gjithë kjo është shumë larg për të arritur një miqësi të mirë.

Duhet të jesh i sinqertë që të kesh miq, por Të them të drejtën do të duhet ta bësh me diplomaci, këmbëngulje dhe shumë ndjeshmëri. Nëse personi tjetër ndihet mirë kur flisni me të, edhe nëse ajo që thoni nuk ju pëlqen plotësisht, ai mund ta vlerësojë ndershmërinë tuaj. Në të vërtetë, nëse jeni një person që besoni se e vërteta duhet të vijë gjithmonë e para, atëherë numëroni miqtë që keni ... Ndonjëherë, për të ruajtur miqësitë duhet të jesh i sinqertë dhe të bësh pak realitet. Nëse sulmoni njerëz të tjerë do të prishni drejtpërdrejt miqësinë.

Miqësitë gjithashtu kërkojnë këmbëngulje dhe punë për t'i ruajtur ato. Isshtë si një bimë për të cilën po kujdeseni që të jetë e bukur: nëse nuk e ujitni, asgjë nuk do të vdesë dhe nëse e ujitni shumë, ajo gjithashtu do të vdesë. Ju duhet të gjeni një mënyrë për ta ujitur atë në mënyrë që të rritet i shëndetshëm dhe i fortë. Miqësitë janë të njëjta, ju duhet të gjeni ekuilibrin në mënyrë që miqësia të rritet.

miqtë që shikojnë TV

Shtë e rëndësishme të pyesni miqtë se si janë, me të vërtetë të dëgjojnë dhe flasin, të interesohen për atë që bëjnë ose mendojnë, të kujtojnë data të rëndësishme si ditëlindjet, të jenë pranë tyre në kohë të vështira ose probleme që mund të kenë ... Dhe sigurisht, ky bashkëveprim duhet të jetë i dyanshëm nuk ka kuptim nëse kujdeseni për një person që nuk tregon interes për ju.

Ndonjëherë, ka njerëz që nuk kanë miq, sepse nuk lexojnë mirë sinjale joverbale, gjuha e trupit ka një rëndësi të madhe për sa i përket miqësisë së njerëzve. Ndoshta keni menduar ndonjëherë që njerëzit e tjerë nuk ju pëlqejnë thjesht sepse nuk ju buzëqeshin dhe pa e kuptuar ju i urreni ata edhe para se të keni shkëmbyer një fjalë me atë person. Buzëqeshja me një person tjetër është hapi i parë për një miqësi të bukur, sepse një buzëqeshje i afron të tjerët dhe i bën ata të ndjehen të ngrohtë pranë jush.

miq së bashku

Si të gjeni miq

Për të gjetur miq, mund t'i kërkoni në vendet ku frekuentoni, por pa i detyruar situatat. Askush nuk i dëshiron miqtë me forcë, duhet të jesh i natyrshëm gjatë gjithë kohës. Mund të jetë në punën tuaj, në një park, në vendin tuaj të studimit ... në krijoni një miqësi të vërtetë do të duhet të mendoni për gjërat që keni të përbashkët të jetë në gjendje të fillojë një bisedë dhe të mos bjerë në tema shumë të parëndësishme të bisedës. Komunikimi është thelbësor për të ndërtuar një miqësi.

Për të folur me të tjerët do të duhet të jeni i këndshëm, empatik, këmbëngulës dhe të mos jeni person i rremë. Mos u mundoni të kënaqni të tjerët duke qenë ajo që nuk jeni sepse atëherë nuk do të pëlqeni askënd. Ju duhet të jeni autentik.

Miqësia është për ata që nuk kanë frikë të buzëqeshin së pari, të zgjasë dorën me ata që kanë nevojë për të pa kërkuar asgjë në këmbim, për ata njerëz që thonë mirëmëngjes me entuziazëm në mëngjes dhe që kujdesen për ty pasdite. Një miqësi nuk lind brenda natës, është çështje kohe, respekti dhe besimi, përveç që ke ca kimi me personin tjetër ... Pa kimi, nuk ka asgjë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Hektori ZABALA RUIZ dijo

  I vlerësoj komentet tuaja, sepse për momentin e konsideroj veten se nuk kam miq, nuk e di nëse është për shkakun tim apo sepse kam qenë e mbyllur për miqësi. Por këto komente që lexova sot më kanë hapur një rrugë të re. Faleminderit

 2.   Rachel Manrique Flores dijo

  Unë ndaj me gjithçka që kam lexuar në këtë faqe në lidhje me miqësinë, e di që pasi familja jonë të kesh miq është shumë e shëndetshme, por të kesh miq nuk është shumë e lehtë, duhet t'i kërkosh me shumë kujdes
  Dhe të dish të jesh mik është gjithashtu e rëndësishme, kjo miqësi është shumë delikate, por nëse është e nevojshme.