Studimi i vetëdijshëm: A ka jetë pas vdekjes?

Përgjigja për këtë pyetje do të ishte fundi i një prej çështjeve që shqetësojnë më shumë dhe i ka shqetësuar qeniet njerëzore gjatë gjithë ekzistencës së tyre. Nuk e di nëse do ta dimë ndonjëherë përgjigjen, por unë e di atë shkenca po përpiqet të zbulojë se çfarë i ndodh ndërgjegjes përtej vdekjes.

Jeta pas vdekjes

Konkretisht, është Studim i vetëdijshëm (Ndërgjegjësimi gjatë reanimacionit, "Ndërgjegja gjatë reanimacionit"). Ky studim është i pari i nisur nga Fondacioni Horizonti i Kërkimit, një bamirësi e pavarur që synon të sigurojë mbështetje kërkimore shkencore për të kuptuar mbi gjendjen e mendjes njerëzore në fund të jetës.

Studimi është rezultat i një bashkëpunimi multidisiplinar të shkencëtarëve dhe mjekëve ndërkombëtarë që kanë bashkuar forcat për të studiuar marrëdhënia midis mendjes dhe trurit gjatë vdekjes klinike, dhe drejtohet nga Dr. Sam Parnia, një ekspert i njohur botërisht në studimin e mendjes dhe vetëdijes njerëzore gjatë vdekjes klinike. Ekipi punon në bashkëpunim me më shumë se 25 qendra të mëdha mjekësore në të gjithë Evropën, Kanadanë dhe Shtetet e Bashkuara.

Megjithëse studimi i vdekjes tradicionalisht është konsideruar një temë teologjike ose filozofike, përparimet e fundit në mjekësi më në fund kanë lejuar një qasje shkencore për të kuptuar misterin përfundimtar me të cilin përballet njerëzimi. "Në kundërshtim me perceptimin popullor,"shpjegon Dr. Parnia, «Vdekja nuk është një moment specifik. Në fakt është një proces që fillon kur zemra pushon së rrahuri, mushkëritë pushojnë së punuari dhe truri pushon së punuari. Një gjendje mjekësore e quajtur arrest kardiak, i cili nga pikëpamja biologjike është sinonim i vdekjes klinike ”.

“Gjatë arrestit kardiak, të tre kriteret për vdekjen janë të pranishme. Më pas, ka një periudhë kohe, duke filluar nga disa sekonda në një orë ose më shumë, në të cilën përpjekjet mjekësore të urgjencës mund të jenë të suksesshme në rifillimin e zemrës dhe kthimin e procesit të vdekjes. Ajo që njerëzit përjetojnë në këtë periudhë të arrestit kardiak ofron një dritare unike të depërtimit në procesin e vdekjes. "

Një seri studimesh të fundit shkencore nga studiues të pavarur kanë treguar se midis 10 dhe 20 përqind e njerëzve që kalojnë arrest kardiak (dhe në kushtet e vdekjes klinike) raportojnë procese të kthjellëta të të menduarit, përfshirë kujtesën, mirë ata kujtojnë me hollësi ngjarjet që kanë ndodhur pas vdekjes.

"Ngjarja kryesore e këtyre përvojave", sipas Dr. Parnia, 'A është kjo ndërsa studimet e trurit gjatë arrestit kardiak kanë treguar se nuk ka asnjë aktivitet të matshëm të trurit, këto dëshmi kanë raportuar njohuri të hollësishme për të kundërtën, domethënë, një nivel i lartë i vetëdijes në mungesë të aktivitetit të zbulueshëm të trurit. Nëse këto pretendime mund të verifikohen objektivisht, rezultatet mund të kenë implikime të thella jo vetëm për komunitetin shkencor, por për mënyrën se si ne e kuptojmë jetën dhe vdekjen ".

Gjatë studimit AWARE, mjekët përdorin teknologjitë më të fundit për të studiuar trurin dhe vetëdijen gjatë arrestit kardiak. Në të njëjtën kohë, vlefshmëria e përvojave jashtë trupit, të tilla si të qenit në gjendje për të parë dhe dëgjuar gjatë arrestit kardiak, testohet gjithashtu përmes përdorimi i mesazheve të fshehura që nuk janë të dukshme nga toka. Në fakt, 25 spitale në SH.B.A. dhe Evropë kanë mesazhe vizuale të vendosura strategjikisht afër tavaneve të sallave të operacionit. Këto mesazhe janë të dukshme vetëm kur lexohen nga lart.

Studimi AWARE, i cili filloi në vitin 2008, është një projekt afatgjatë dhe aktualisht nuk ka mbaruar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.