Abstraksioni lirik si një rilindje bashkëkohore

Abstraksioni lirik njihet si një trend që ekziston brenda pikturës abstrakte, dhe që u zhvillua në 1910, i cili është viti që merret si referencë për të shënuar fillimin e pikturës abstrakte.

Në të njëjtin vit, piktori rus Vasili Kandinsky krijoi pikturën që do të shënonte fillimet e pikturës abstrakte, dhe që ai e pa të arsyeshme t'i emërtonte saktësisht "akuareli i parë abstrakt". Ishte vepra e parë avangardë e krijuar në këtë lëvizje dhe e para që e bëri Kandinsky babanë e abstraksionit.

Kjo prirje u karakterizua nga mos kërkimi për të krijuar forma të përbashkëta për të përfaqësuar realitetin, duke i bërë kështu njerëzit të marrin përshtypjet e tyre për piktura të tilla.

Interesi i tij kryesor ishte të krijonte forma të reja që shprehin emocione duke filluar nga e para, dhe se për publikun ata nuk përfaqësonin asgjë, sepse në atë mënyrë ata mund të binin në kontakt më të madh me emocionet e artistit, duke humbur plotësisht kontekstin real.

Teknika e preferuar e piktorëve të kësaj prirjeje të re ishte akuareli, dhe ata pikturuan skica dhe shënime të vogla në të njëjtën mënyrë; megjithatë, disa prej tyre pikturuan piktura të mëdha me vaj që ishin të mbushura me emocione dhe pasion. Në këtë trend, ajo që mbizotëronte ishte ngjyra mbi formën, me nuancat e ndryshme të ngjyrave që ishin një mënyrë për të përfaqësuar secilin emocion që kalonte në mendjen e artistit.

fillim

Gjatë viteve 1910, shumë artistë nga lëvizje të ndryshme "eksperimentonin" me trendin e abstraksionit, i cili në atë kohë nuk ishte quajtur si i tillë, dhe secili nga këndvështrimi i tyre unik.

Për të përmendur një shembull, artistët kubistë dhe futuristë punuan me imazhe të realitetit, të cilat ata i ndryshuan me vetëdije për të shprehur ide dhe forma abstrakte. Supremacistët dhe Konstruktivistët përdorën forma reale dhe të njohura në artin e tyre, por ata u dhanë atyre një kuptim simbolik që nuk kërkonte të përfaqësonte atë që mund të shihej, dhe që ishin të paqarta. Sidoqoftë, një grup tjetër artistësh iu afruan abstraksionit në një mënyrë shumë të ndryshme sesa pjesa tjetër e tyre.

I udhëhequr nga Vasili Kandinski, ky grup u mbjell në trendin e abstraksionit nga perspektiva e mosnjohjes së kuptimit që mund të fshihej brenda asaj që po pikturonin.

Ata e prisnin atë vetëm pikturë në formë të lirë, dhe pa përdorur ndonjë kontekst ose formë të njohur ata mund t'i tregojnë botës në pikturat e tyre kuptimin e diçkaje të re dhe të panjohur. Kandinsky, për shembull, i bazoi pikturat e tij në kompozime muzikore, me të cilat ai komunikonte emocione në një mënyrë krejtësisht abstrakte.

Pikturat e tij në këtë fushë ishin pasionante, subjektive, emocionale, imagjinare dhe ekspresive. Me fjalë të tjera: lirika.

Abstraksion lirik pas luftës

Abstraksioni lirik i Kandinski ishte në kontrast me shumë nga tendencat e tjera artistike që mbizotëruan gjatë viteve 1920 dhe 1930. Arti i tij nuk ishte i lidhur në mënyrë specifike me fenë, por në një farë mënyre kishte një pykë gjithnjë të pranishme të spiritualitetit në punën e tij.

Artistët e lidhur me shkollat ​​e tjera të artit, të tilla si Art Betoni dhe Surrealizmi, kërkuan me pikturat e tyre të bënin art që ishte, megjithëse laik dhe avangardë, aq i thjeshtë sa audienca të njihte dhe shpjegonte.

Kandinsky Po kërkoja një formë arti që nuk mund të shpjegohet ose përcaktohet plotësisht; secili person që e shihte do të gjente një përkufizim personal për t'i udhëhequr brenda shpirtit të tyre. Ai e shprehu lidhjen e tij me misteret e universit në një mënyrë shumë të hapur. Ishte sikur ai të kishte shpikur një lloj ekzistencializmi shpirtëror.

Ekzistencializmi ishte një filozofi që fitoi shumë pasues pas Luftës së Dytë Botërore; kur njerëzit kërkonin të kuptonin se çfarë për ata ishte e parëndësishme e jetës. Mendimtarët kritikë nuk ishin në gjendje të imagjinonin një fuqi më të madhe që do të lejonte sasinë e shkatërrimit që kishin parë.

Por në vend të shikoni punën e tyre të manipuluar nga mungesa e dukshme e Zotit, artistët ekzistencialistë u kthyen për të portretizuar parëndësinë e vetë jetës dhe ishte kërkimi i ekzistencializmit që bëri që abstraksioni lirik të shfaqej pas Luftës së Dytë Botërore.

Gjatë atyre kohërave, jeta artistike e qyteteve të mëdha si Parisi, ishte djegur praktikisht në themelet e saj nga pushtimi nazist, pasi arti avangardë nuk u lejua të ekspozohej, pasi që vetëm piktorët e mëdhenj gjermanë mund të ekspozonin artin e tyre, i cili ishte një pohim i ri i epërsisë ariane. Vetë Adolf Hitler do të thoshte për veprën e Kandinski:Duket si puna e ngathët e një tetë apo nëntë vjeçar pa talent".

Por pas çlirimit të Parisit në 1944, jeta artistike përsëri rifilloi fluturimin e saj, e shoqëruar nga artistët abstraktë që zemëruan aq shumë Fyhrer-in.

Lëvizja lirike në periudhën bashkëkohore

Në dekadat e para të shekullit të 60-të, artistë të tillë si Kandinski, Alberto Giacometti, Jean Fautrier dhe Paul Klee hodhën bazat për prirjet lirike në abstraksion. Shumë vite më vonë, artistë të tjerë si Georges Mathieu, Pierre Soulages dhe Joan Mitchell vazhduan t'i çonin përpara. Më vonë, në mesin e viteve 70 dhe XNUMX, artistë të tillë si Helen Frankenthaler, Jules Olitski dhe dhjetëra artistë të tjerë e rigjallëruan këtë trend me premisa të reja, dhe me të përhapën rëndësinë e pozitës.

Në vitin 2015, një nga zërat më të mëdhenj në lëvizjen e abstraksionit lirik, artisti spanjoll Laurent Jiménez-Balaguer, ndërroi jetë. Por e tyre konceptet, teknikat dhe teoritë janë akoma të pranishme në punën e shumë artistëve si Margaret Neill, kompozimet lirike instinktive të së cilës ftojnë shikuesin në një pjesëmarrje të vërtetë me vetë kuptimin e veprave të saj.

Ajo që mban, dhe do të mbajë së bashku këta shumë artistë lirikë, është dëshira për të shprehur diçka emocionale, subjektive dhe pasionante, dhe për ta bërë atë në një mënyrë poetike dhe abstrakte gjithashtu.

karakteristika të

Pavarësisht nga fakti se kjo është një lëvizje artistike që mund të klasifikohet lindja e saj brenda kanoneve të rebelimit dhe moskonformitetit, veprat që korrespondojnë me lëvizjen abstrakte lirike duhet të përmbajnë disa karakteristika që i bëjnë ata që të jenë.

 • Duhet të ketë përmbajtje emocionale, jo vetëm e lidhur me artistin, por edhe me shikuesin që do të shijojë pikturën e tij.
 • Ju duhet të keni një mesazh të rëndësishëm për t'i komunikuar botës.
 • Duhet te kete një bazë e orientimit shpirtëror të duhur për piktorin. Gjërat që ai i pëlqen dhe e bëjnë atë që është. Një mënyrë për tu lidhur gjithashtu me ata që admirojnë pikturën tuaj.
 • Ajo përfaqëson ngjyra të ndryshme, përbërja dhe elementet e dizajnit, në të cilën ngjyra përgjithësisht ka përparësi mbi formën.
 • Ai është i interesuar të eksplorojë idetë dhe kuptimin që mund t'i jepet pikturës në fjalë. Ai nuk është i interesuar për dogmat artistike boshe.

Artistët e lëvizjes

 • Wassily Kandinsky (1866-1944)
 • Henri Michaux (1899-1984)
 • Hans Hartung (1904-1989)
 • Georges Mathieu (1921-2012)
 • Helen Frankenthaler (1928-2011)

Lëvizja e abstraksionit lirik sot

Në kohën tonë moderne, arti abstrakt lirik qëndron akoma. Shumë artistë të rinj bashkëkohorë vazhdojnë të punojnë në gjurmët e paraardhësve të tyre në këtë degë të artit.

Marilyn Kirsch është një nga artistet më vizionare në këtë fushë, dhe gjithashtu një nga më të famshmet. Ajo paraqet një punë introspektive mbi gjendjen njerëzorePërveç kësaj për të kërkuar një mënyrë për t'i dhënë vetes atë që mund ta konsiderojmë si një vizion të së ardhmes.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Maria del Roble Luna Pérez dijo

  Kjo degë e artit abstrakt të pikturës më thotë se shkon përtej asaj që është realizëm, pasqyron emocionet e artistit dhe emocionet e tij më të thella kapen dhe kur ekspozon artin e tij do të lihet në interpretim për ata që mund të shohin përtej dhe ndoshta të zbulojnë se çfarë artisti ndjen ose projekton emocionet e tij në një pikturë abstrakte dhe ky do të vazhdojë të jetë Art.
  Kam një djalë që pikturon Artin Abstrakt, quhet Rodolfo, jam krenar për djalin tim si artist në këto kohë.
  Përshëndetje dhe bekime