Fazat në adoleshencë

bandë adoleshente

Çdo prind që ka një adoleshent në shtëpi do ta dijë se është një kohë e vështirë dhe megjithëse duan të tregojnë identitetin ose pavarësinë e tyre, në të vërtetë ata janë akoma shumë të varur nga mësimet dhe udhëzimet e prindërve. Faza e adoleshencës fillon në pubertet, ku djemtë dhe vajzat fillojnë të zhvillohen me rritje trupore, më shumë flokë dhe aroma më të forta të trupit.

Fazat e adoleshencës janë plot ndryshime drastike fizike, psikologjike, emocionale dhe sociale. Adoleshentët mendojnë se janë në një garë ku linja fillestare është shumë e largët ... Ata duhet të shkojnë shumë dhe shumë shpejt. Megjithëse ka variacione individuale në afatin kohor për këtë rritje, Adoleshenca zakonisht mund të mendohet në faza ose faza të ndryshme.

Të gjitha fazat janë të rëndësishme sepse ato janë rruga që do t'i çojë në jetën e të rriturve. Ata po formojnë identitetin e tyre fizikisht dhe mendërisht ... është një proces maturimi që ata duhet të kalojnë në mënyrë që të bëhen të rritur të shëndetshëm.

Para-adoleshencë

Para-adoleshenca varion midis 8 dhe 11 vjet dhe është faza që kalon midis fëmijërisë dhe adoleshencës. Për disa ekspertë kjo fazë ende i përket fëmijërisë dhe për të tjerët i përket adoleshencës ... Por e sigurt është se kjo fazë përkon me pubertetin tek djemtë dhe vajzat.

adoleshentët që bëjnë një selfie

Ndryshimet fizike në këtë fazë janë të jashtëzakonshme. Kockat fillojnë të rriten dhe fëmijët e kanë të vështirë të koordinojnë mirë lëvizjet dhe madje mund të ndiejnë disa dhimbje në nyjet e tyre. Lidhur me ndryshimet psikologjike, ka progrese mendore pasi që ata janë në gjendje të mendojnë në mënyrë abstrakte me saktësi më të madhe. Ato mund të reflektojnë mbi situatat hipotetike ose mbi veprimet logjike dhe matematikore. Ata identifikohen sipas gjinisë së tyre. Kjo fazë nuk konsiderohet si fazë në disa raste dhe në të tjera, ata e kombinojnë atë me një tjetër, e cila do të ishte adoleshenca e hershme.

Adoleshenca e hershme

Për disa, adoleshenca e hershme fillon në 11 vjet dhe zgjat deri në 15, për të tjerët fillon në 10 dhe vazhdon deri në 13 ... megjithëse zakonisht është edhe më herët tek vajzat, sidomos me ardhjen e menstruacioneve të para. Këto ndryshime fizike përfshijnë pamjen e qimeve të trupit, zhvillimi i gjirit për vajzat dhe organet gjenitale më të mëdha për djemtë, dhe aromat më të forta të trupit.

Në fakt, kjo është periudha e rritjes më të shpejtë njerëzore jashtë fëmijërisë. Pra, shumë ndryshime në të njëjtën kohë i bëjnë ato të dukshme, diçka që shpesh i bën fëmijët të vetëdijësohen dhe të krahasojnë veten me moshatarët e tyre.

Sa i përket ndryshimeve fizike të dukshme në zë, trupi fillon të ketë një pamje më të rritur, ata kanë nevojë për më shumë gjumë. Aknet fillojnë të shfaqen në fytyrë. Lidhur me ndryshimet psikologjike, djemtë dhe vajzat fillojnë të kërkojnë referenca jashtë mjedisit familjar dhe ata fillojnë të ndërtojnë fort vetëvlerësimin dhe vetë-konceptin e tyre. Ata janë në kërkim të identitetit të tyre dhe vlerësojnë mendimin e të tjerëve.

grup adoleshentësh në shkollë

Ata ende kanë mendim egocentrik edhe pse duan të kuptojnë këndvështrimin e njerëzve të tjerë. Kjo nuk është një e metë karakteri; ndërsa ata janë të aftë për të menduar abstrakt, lëvoret e tyre ballore janë ende në zhvillim. Sidoqoftë, kjo mund t'i bëjë ata më të ndjeshëm ndaj ndikimeve të këqija. Adoleshentët e rinj nuk janë të mirë në detyrat që kërkojnë planifikim afatgjatë dhe kanë tendencë të kryejnë sjellje impulsive. Ata janë më pak të interesuar të bëjnë gjëra me prindërit e tyre dhe mund të fillojnë të qortojnë në një mënyrë të keqe. Grupet e miqve bëhen më të rëndësishëm dhe sasia shpesh e shkel cilësinë kur bëhet fjalë për miqësitë ...

Adoleshenca e mesme

Ndryshimet fizike vazhdojnë në adoleshencën e mesme, ose afërsisht 14-16 vjeç. Përbërja e trupit dhe masa skeletore fillojnë të ndryshojnë, me masë të dobët trupore që rritet tek djemtë dhe zvogëlohet tek vajzat.

Rëndësia e grupeve të miqve që fillon në adoleshencën e hershme rritet, gjë e cila hidhëron shumë prindërit. Konfliktet me prindërit dhe kujdestarët janë më të shpeshta dhe adoleshentët po kalojnë gjithnjë e më shumë kohë me miqtë e tyre. Ndërveprimet shoqërore zgjerohen për të përfshirë marrëdhëniet romantike dhe mund të çojnë në eksperimente seksuale dhe aktivitet seksual aktiv.

Kjo mund të jetë një kohë e vështirë për prindërit dhe fëmijët, sepse megjithëse adoleshentët e moshës së mesme mund të ndiejnë keqardhje, të mendojnë dhe të planifikojnë më abstrakte sesa fëmijët më të vegjël, ata ende kanë iluzionin e prishjes së fëmijës. Kjo periudhë karakterizohet gjithashtu nga ndjenja të plotfuqisë dhe pavdekësisë, duke çuar në rritje të rrezikut. Ata shpërblehen për stimujt shoqërorë të lidhur me grupet e bashkëmoshatarëve dhe duke ndërmarrë rreziqe emocionuese, Dhe këto shpërblime kanë tendencë të tejkalojnë të menduarit logjik ose kënaqësinë e vonuar.

Adoleshencë e vonë

Adoleshenca e vonë mund të shtrihet nga 17 në 21 vjeç, deri në moshën e rritur, veçanërisht tek burrat. Fizikisht, shumë fëmijë do të duken të pjekur, por truri i tyre ende po zhvillon shenjat dalluese të moshës madhore: aftësitë për të planifikuar përpara, vononi kënaqësinë dhe angazhimin.

adoleshentë të rinj që bëjnë një fotografi

Maturimi i plotë njohës vazhdon edhe në moshën e rritur. Korteksi prefrontal nuk zhvillohet deri në mesin e viteve XNUMX. Meqenëse kjo fazë përkon me ardhjen e moshës, adoleshentët kanë krijuar pavarësinë e tyre. Çuditërisht, kjo i bën ata më të prirë të kërkojnë këshilla nga prindërit.

Grupet e kolegëve bëhen më pak të rëndësishme si një mënyrë për të përcaktuar identitetin e tyre. Kjo mund të jetë një ngushëllim për prindërit që kanë parë fëmijët e tyre të ndahen gjatë adoleshencës, në rrugën e rritjes. Ironshtë një ironi e hidhur që rritja e një të rrituri të suksesshëm do të thotë të humbasësh varësinë e fëmijërisë.

Në këtë fazë, vështirë se ka ndonjë gjurmë të egocentrizmit evolucionar dhe ai ka më shumë vetëdije shoqërore. Ata fillojnë të mendojnë gjatë dhe mendojnë për imazhin dhe personalitetin e tyre si identitetin e tyre. Ata janë më të interesuar për proceset shoqërore në përgjithësi, gjithashtu për ato që janë përtej qarqeve të tyre shoqërore.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.