Shkaqet që shkaktojnë agresivitet tek fëmijët

fëmijë me shumë agresivitet fëminor

Kur flasim për sjellje agresive ne po flasim për këtë për shkak të këtij lloji të veprimeve, njerëzit mund të shkaktojnë dëmtime fizike ose emocionale tek të tjerët. Mund të shkojë nga abuzimi verbal në fizik. Mund të përfshijë gjithashtu dëmtimin e pasurisë së të tjerëve. Sjellja agresive shkel kufijtë socialë midis njerëzve dhe mund të çojë në prishjen e marrëdhënieve. Mund të jetë dhunë delikate ose e paqartë.

Shpërthimet e rastit agresive janë të zakonshme dhe madje edhe normale në rrethanat e duhura. Sidoqoftë, do të duhet të flisni me mjekun tuaj nëse përjetoni sjellje agresive shpesh ose në modele. Kur një person ka sjellje agresive mund të ndjehet nervoz ose i shqetësuar, impulsiv, mund ta ketë të vështirë të kontrollojë veprimet e tyre.

Personi mund të mos e di se cilat sjellje janë shoqërore të përshtatshme. Në raste të tjera, ju mund të veproni në mënyrë agresive me qëllim. Për shembull, ju mund të përdorni sjellje agresive për t'u hakmarrë ose për të provokuar dikë. Ju gjithashtu mund të drejtoni sjellje agresive ndaj vetes. Të kuptuarit e shkaqeve të sjelljes agresive është e nevojshme që të përpiqemi ta adresojmë atë.

agresiviteti i fëmijëve

Pse fëmijët mund të jenë agresivë?

Sado që të duket e habitshme, agresiviteti është një pjesë normale e zhvillimit të fëmijës. Shumë fëmijë marrin lodra nga shokët e tyre të klasës, godasin, godasin, ose bërtasin në fytyrë herë pas here. Një fëmijë më i ri ende po mëson të gjitha llojet e aftësive të reja, nga përdorimi i gërshërëve te të folurit me fjali komplekse. Një fëmijë mund të zhgënjehet lehtë me gjithçka që po përpiqet të arrijë dhe të përfundojë duke goditur me shokun e lojës.

Nëse fëmija juaj ndjek një qendër arsimore, ai është mësuar të jetë larg shtëpisë, ai mund të ndiejë pak inat kur fëmijët e tjerë e ngacmojnë. Herë të tjera agresioni i fëmijës mund të jetë thjesht sepse ai është i lodhur ose i uritur, por nuk di se si të shprehë se si ndihet dhe Kjo është arsyeja pse ai e manifeston atë duke kafshuar, goditur ose duke marrë zemërim.

Edhe një fëmijë i moshës më të madhe në shkollë mund të ketë ende probleme për të kontrolluar durimin e tij. Një paaftësi në të mësuar mund ta bëjë të vështirë për ju që të dëgjoni, të përqendroheni ose të lexoni, duke penguar performancën tuaj në shkollë dhe duke shkaktuar zhgënjim të pafund. Apo ndoshta një problem psikologjik (si një divorc ose sëmundje e kohëve të fundit në familje) po shkakton më shumë dhimbje dhe zemërim sesa mund të duroni.

agresiviteti i fëmijës

Cilado qoftë shkaku i agresionit të një fëmije, ai ka të ngjarë që përfundimisht ta kapërcejë atë pasi bëhet më i aftë në përdorimin e fjalëve sesa të godasë për të zgjidhur problemet e tij. Kryesorja është të ju ndihmojë të kuptoni, më shpejt sesa më vonë, se do të merrni rezultate më të mira duke folur për ato që ju shqetësojnë. sesa tërheqjen e flokëve të shokut të shkollës ose motrës.

Shkaqet e mundshme të agresionit të fëmijëve

Shumë gjëra mund të formojnë sjelljen e fëmijës. Këto mund të përfshijnë shëndetin fizik, shëndetin mendor, strukturën e familjes, marrëdhëniet me të tjerët, mjedisin e punës ose shkollës, faktorët socialë ose socio-ekonomikë, tiparet individuale dhe përvojat e jetës.

Kur ndodh tek të rriturit, mund të veprojë në mënyrë agresive në përgjigje të përvojave negative. Për shembull, ju mund të bëheni agresivë kur ndiheni të irrituar. Edhe sjellja juaj agresive Mund të lidhet me depresionin, ankthin, çrregullimin e stresit post-traumatik ose gjendje të tjera të shëndetit mendor.

Shkaqet shëndetësore të sjelljes agresive

Shumë kushte të shëndetit mendor mund të kontribuojnë në sjelljen agresive. Për shembull, këto kushte përfshijnë:

 • Çrregullimi i spektrit të autizmit
 • Çrregullimi i hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes (ADHD)
 • Çrregullimi bipolar
 • Shizofreni
 • Çrregullimi i sjelljes
 • Çrregullimi shpërthyes me ndërprerje
 • Çrregullimi i stresit post-traumatik (PTSD)

Dëmtimi i trurit gjithashtu mund të kufizojë aftësinë tuaj për të kontrolluar agresionin. Ju mund të përjetoni dëmtim të trurit si rezultat i dëmtimit të trurit, infeksioneve ose disa sëmundjeve.

Kushte të ndryshme shëndetësore kontribuojnë në agresion në mënyra të ndryshme. Për shembull, nëse keni autizëm ose çrregullim bipolar, mund të veproni në mënyrë agresive kur ndiheni të irrituar ose nuk mund të flisni për ndjenjat tuaja. Nëse keni çrregullim të sjelljes, do të veproni në mënyrë agresive me qëllim.

agresiviteti i fëmijëve në dysheme

Shkaqet tek fëmijët

Agresioni tek fëmijët mund të shkaktohet nga disa faktorë. Këto mund të përfshijnë:

 • Aftësi të dobëta në marrëdhënie
 • Kushtet themelore shëndetësore
 • Stresi ose zhgënjimi

Fëmija juaj mund të imitojë sjellje agresive ose të dhunshme që ai sheh në jetën e tij të përditshme. Ata mund të marrin kujdes nga anëtarët e familjes, mësuesit ose bashkëmoshatarët. Ju mund ta inkurajoni atë aksidentalisht duke injoruar ose shpërblyer sjelljen e tij agresive. Ndonjëherë fëmijët shpërthejnë nga frika ose pasiguria. Kjo është më e zakonshme nëse fëmija juaj ka skizofreni, paranojë ose forma të tjera të psikozës. Nëse ata kanë çrregullim bipolar, ata mund të veprojnë në mënyrë agresive gjatë fazës maniake të gjendjes së tyre. Nëse kanë depresion, ata mund të veprojnë në mënyrë agresive kur ndihen të irrituar.

Një fëmijë gjithashtu mund të veprojë në mënyrë agresive kur ka probleme në menaxhimin e emocioneve të tij. Ata mund ta kenë veçanërisht të vështirë të merren me zhgënjimin. Kjo është e zakonshme tek fëmijët që kanë çrregullime të spektrit autizëm ose çrregullime njohëse. Nëse zhgënjehen, ata mund të mos jenë në gjendje të rregullojnë ose përshkruajnë situatën që është duke shkaktuar zhgënjimin e tyre. Kjo mund t’i bëjë ata të tregojnë agresion fëminor.

Fëmijët me ADHD ose çrregullime të tjera përçarëse mund të tregojnë mosvëmendje ose mirëkuptim. Ata gjithashtu mund të duken impulsivë. Në disa raste, këto sjellje mund të konsiderohen agresive. Kjo është veçanërisht e vërtetë në situata kur sjelljet e tyre janë shoqërisht të papranueshme.

Shkaqet tek adoleshentët

Sjellja agresive në adoleshencë është mjaft e zakonshme. Për shembull, shumë adoleshentë veprojnë të vrazhdë ose ndonjëherë zihen me njëri-tjetrin. Sidoqoftë, një adoleshent mund të ketë një problem me sjelljen agresive nëse rregullisht:

 • Bërtet në biseda ose diskutime
 • Lufton me të tjerët
 • Frikëson të tjerët
 • Në disa raste, ata mund të veprojnë në mënyrë agresive në përgjigje të:
 • stres
 • Presioni i kolegëve
 • Abuzim me substanca
 • Marrëdhënie jo të shëndetshme me anëtarët e familjes ose njerëz të tjerë

Puberteti gjithashtu mund të jetë një kohë stresuese për shumë adoleshentë. Nëse ata nuk i kuptojnë ose dinë si të përballen me ndryshimet gjatë pubertetit, adoleshenti juaj mund të veprojë në mënyrë agresive. Nëse ata kanë një gjendje të shëndetit mendor, kjo gjithashtu mund të kontribuojë në sjellje agresive.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.