10 aktivitete për të përmirësuar vetëvlerësimin

Para se të shoh këto 10 aktivitete për të përmirësuar vetëvlerësimin, unë ju ftoj të shikoni këtë video nga David Cantone në të cilën ai na jep një seri këshillash që të mund të përmirësojmë vetëvlerësimin tonë dhe ta mbajmë atë të lartë. [Kohëzgjatja e videos 15 minuta]

Davidi fillon duke na shpjeguar rëndësinë e të pasurit një vlerësim të lartë të vetvetes në mënyrë që të hapen më shumë mundësi në jetë:

Tani, ne po shkojmë me këto 10 Aktivitete për të Përmirësuar Vetëvlerësimin: [Nëse dëshironi, mund të zgjeroni informacionin në këtë artikull me këtë tjetër: https://www.recursosdeautoayuda.com/como-podemos-mejorar-la-autoestima/]

1) Të kalosh ca kohë çdo ditë me dikë.

Qenia njerëzore është shoqërore nga natyra. Një person i vetmuar ka më pak të ngjarë të arrijë një shkallë të kënaqshme të mirëqenies mendore. Qëllimi është që të ndani një kohë të këndshme dhe të shkëmbeni përvoja dhe mendime.

Si të përmirësojmë vetëvlerësimin 3 kërkesa thelbësore:

* Se njerëzit me të cilët rrini janë pozitivë. Shtë e vështirë të mos ndihesh keq me veten tënde kur vazhdimisht ndihesh i kritikuar ose i rrethuar nga njerëz që ankohen pandërprerë.

* Se ata të vlerësojnë ashtu siç je.

* Sigurohuni që të keni njerëz mbështetës përreth jush për t'iu kundërvënë kritikave nga njerëzit negativë.

2) Ushtrimi.

Mund të jetë një shëtitje e thjeshtë, edhe pse nëse është një aktivitet aerobik shumë më mirë. Ushtrimet e bëjnë trurin tuaj të sekretojë më shumë endorfinë, neurotransmetues që rrisin ndjenjën e mirëqenies dhe, për këtë arsye, vetëvlerësimin tuaj.

Nëse mund të jetë një ushtrim që e bëni së bashku, shumë më mirë.

3) Lexoni një libër.

Librat janë një dritare për në botët e tjera, personazhe të tjerë, këndvështrime të tjera që ju pasurojnë si person dhe ju bëjnë të shihni jetën në një mënyrë tjetër. Ndonjëherë një libër mund të jetë si psikoterapi.

4) Flini mjaft gjatë në mënyrë që mendja juaj të jetë e pastër.

Disa njerëz kanë nevojë për 8 orë gjumë, të tjerët 6 janë të mjaftueshme. Një mendje e pushuar është më e sigurt nga problemet e përditshme.

5) Shkruaj një ditar.

Shkruani gjërat që keni bërë mirë atë ditë. Kjo do t'ju ndihmojë të identifikoni dhe mbani mend pikat tuaja të forta. Nëse ju kanë ndodhur gjëra të këqija, kërkoni anën pozitive.

6) Ndryshoni imazhin nëse është e nevojshme.

Bëni dush, shkoni në sallon dhe blini vetes disa rroba të reja. Një ndryshim i thjeshtë mund të jetë efektiv.

7) Filloni ditën në mënyrën e duhur.

Nëse zgjoheni duke u ndier i depresionuar, merrni kohë për të bërë dush dhe bëhuni gati. Pasi të keni mbaruar do të ndiheni më mirë. Të dukesh mirë nga jashtë të ndihmon të ndihesh mirë nga brenda.

8) Mos përdorni ilaçe për tu ndjerë më mirë.

Këtu përfshij edhe duhan dhe alkool. Nëse mësoni të luftoni pa u dashur të përdorni këto gjëra, vetëvlerësimi juaj do të rritet jashtëzakonisht shumë. Nuk ka rrugë të shkurtër për të përballuar jetën dhe këto lloje gjërash në fund të fundit marrin një dëm shumë të shtrenjtë në formën e vuajtjeve të mëdha.

9) Bëni disa aktivitete të komunitetit.

Me aktivitetin e komunitetit kam parasysh një lloj kursi (vallëzimi, Pilates), ndonjë aktivitet vullnetar ose një lloj pune në komunitetin ku jetoni. Njerëzit që kryejnë aktivitete për të ndihmuar të tjerët të deklarohen më të lumtur dhe me vetëvlerësim më të lartë.

10) Mos u shqetësoni se jeni "perfekt".

Kërkimi për përsosmëri është një kurth që mund të minojë vetëvlerësimin tuaj. Askush nuk është perfekt në sytë e të tjerëve. Në vend të kësaj, përpiquni të arrini qëllimet.

Për të përfunduar, ju lë me një video shumë të përshtatshme për këtë temë:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alicia gaona dijo

  i rëndësishëm

 2.   Yris diaz dijo

  shumë i shëndetshëm

 3.   Imazhi i mbajtësit të vendit Patricio Delgado Gonzalez dijo

  ji i fortë në këtë lotari të mallkuar që ke luajtur pa e hedhur tej.

 4.   NDIHMA E AGELES COTE T dijo

  Më duket shumë kënaqësuese ,,, falënderoj njerëzit që kujdesen për kompozimin e këtyre këngëve ndërtuese, faleminderit