Aktivitete të inteligjencës emocionale për të rriturit

inteligjencës emocionale

Aktivitetet dhe ushtrimet e inteligjencës emocionale janë përpjekje për të ndërtuar, zhvilluar dhe mirëmbajtur Inteligjencën Emocionale (EI) të dikujt. Shumë njerëz janë të interesuar të përmirësojnë IE-në e tyre, për një larmi arsyesh. Disa nga arsyet më të zakonshme për të punuar në EI tuaj përfshijnë: të dëshirosh të jesh i suksesshëm, të përshtatesh me shoqërinë, të bësh miq të rinj ose të përmirësohesh në çdo nivel në jetë.

Gjithashtu, shumë njerëz duan të përmirësojnë EI-në e tyre thjesht për të kuptuar veten dhe njerëzit me të cilët bashkëveprojnë në një nivel më të thellë. Nuk ka asnjë dobësi për të qenë më inteligjent emocionalisht dhe përfitimet mund të jenë të shumta. Nëse edhe ju doni të përmirësoni inteligjencën tuaj emocionale, por nuk dini nga të filloni, atëherë mos harroni në këto aktivitete për t'ju ndihmuar të merrni një ide se si të filloni.

E para: këshilla për mjetet e Inteligjencës Emocionale

Pavarësisht nëse doni të ndërtoni inteligjencën tuaj emocionale, të motivoni ose mësoni fëmijët tuaj, të përmirësoni punën tuaj, ose ndonjë arsye tjetër, ka shumë aktivitete, mjete dhe burime që mund të përdorni. Por më parë, Importantshtë e rëndësishme që të mos i harroni këto sugjerime para se të aplikoni aktivitetet në jetën tuaj.

djem me inteligjencë emocionale

Këshilla për të përmirësuar inteligjencën tuaj emocionale

Nëse qëllimi juaj është të rrisni inteligjencën tuaj emocionale ose të ndihmoni klientët tuaj të rrisin inteligjencën e tyre emocionale (për shembull, çdo punë IE në një nivel individual), mbani në mend këto shtatë këshilla:

 • Reflektoni për emocionet tuaja;
 • Pyesni të tjerët për perspektivën e tyre;
 • Bëhuni vëzhgues (i emocioneve tuaja);
 • Përdorni "pauzën" (për shembull, merrni një moment të mendoni para se të flisni);
 • Eksploroni "pse" (mbyllni boshllëkun duke marrë perspektivën e dikujt tjetër);
 • Kur të kritikojnë, mos u ofendo. Në vend të kësaj, pyesni veten: Çfarë mund të mësoj?
 • Ushtroni, praktikoni, praktikoni
Artikulli i lidhur:
Inteligjenca emocionale - Çfarë është ajo, llojet dhe frazat

Këshilla për të përmirësuar inteligjencën emocionale të ekipeve

Nëse ajo që kërkoni është të përmirësoni inteligjencën emocionale të ekipit tuaj, mbani në mend këto 7 këshilla:

 • Keni një udhëheqës
 • Identifikoni pikat e forta dhe të dobëta të anëtarëve të ekipit
 • Vendosja e pasionit në atë që bën
 • Ndërtoni norma ekipi
 • Zhvilloni mënyra krijuese për të menaxhuar stresin
 • Lejoni që anëtarët e ekipit të kenë një zë
 • Inkurajoni punonjësit që të punojnë dhe të luajnë së bashku

Përveç kësaj, ekzistojnë tre faktorë që janë absolutisht thelbësorë për suksesin e një grupi pune:

 1. Besimi midis anëtarëve
 2. Një ndjenjë e identitetit të grupit
 3. Një ndjenjë e efikasitetit të grupit

aktivitete për të përmirësuar djemtë e inteligjencës emocionale

Nëse ju duket se këta tre faktorë janë të lidhur fort me inteligjencën emocionale, keni të drejtë! Ju nuk mund të keni një ekip inteligjent emocionalisht pa anëtarë inteligjentë emocionalisht, Por duhet më shumë se kaq: keni nevojë për norma dhe vlera inteligjente emocionale, atmosferën e duhur të ekipit dhe vullnetin për të ndërtuar inteligjencën emocionale të grupit. Për ta bërë këtë, do t'ju duhet:

 1. Kuptimi dhe rregullimi i emocioneve në nivelin individual
 2. Kuptimi dhe menaxhimi i emocioneve në nivel grupi
 3. Ndërgjegjësimi dhe gatishmëria për të punuar me emocione jashtë grupit.

Ju do të duhet të siguroheni që t'i keni parasysh këto tre nivele ndërsa punoni në ndërtimin e ekipit inteligjent emocionalisht. Mos harroni se nuk ka të bëjë vetëm me njerëzit në ekip, por si ndërveprojnë me njëri-tjetrin dhe me ata jashtë grupit.

Aktivitete për të rritur inteligjencën emocionale tek të rriturit

Shkruaj një ditar emocional

Pasi ta dini se cili është emri i secilit emocion dhe kur shfaqet dhe pse, është koha të filloni të shkruani një ditar emocional. Isshtë mënyra më e mirë për të qenë të vetëdijshëm për emocionet që ndjeni çdo ditë. Ju duhen vetëm rreth 10-15 minuta në ditë dhe është më mirë ta bëni para se të flini. Ju do të jeni në gjendje të rishikoni se si ka shkuar dita juaj në një nivel emocional.

Nëse për shembull jeni ndier i trishtuar ose jashtëzakonisht i lumtur, shkruajeni. Në këtë mënyrë ju mund të mendoni se si të silleni në të ardhmen për të shmangur emocionet e tepërta negative. Ju do të jeni në gjendje të kuptoni më mirë se si ndiheni, pse dhe çfarë të bëni në të ardhmen për të përmirësuar qëndrimin tuaj.

aktivitete për të përmirësuar inteligjencën emocionale

rrota e jetës

Rrota e jetës është një teknikë efektive që do t'ju ndihmojë të njihni veten dhe të jeni në gjendje të korrigjoni atë që nuk ju bën të ndiheni mirë ose të lumtur. Do t’ju ​​duhen vetëm 20 minuta në ditë dhe është më lehtë sesa mendoni. Ju do të jeni në gjendje të dini se cilat janë dëshirat dhe nevojat tuaja, duke qenë në gjendje të ndjeni fuqinë që keni gjatë jetës tuaj. Shkruani çfarë doni me të vërtetë dhe çfarë është më e rëndësishmja për ju tani.

Tani do të keni një vizion më të qartë në lidhje me objektivat që duhet të arrini nga jashtë kokës tuaj. Kjo është e rëndësishme për të ndihmuar mendjen të vendosë distancë midis këtyre mendimeve dhe mendimeve vepruese.

Ju duhet të shkruani fushat e jetës suaj që janë të rëndësishme për ju dhe që doni të përmirësoni për të pasur një cilësi më të mirë të jetës. Mund të jenë puna, miqtë, partneri juaj, fëmijët tuaj, familja, koha e lirë, etj. Atëherë do të duhet të mendoni për ndryshoret që ka ajo zonë dhe të shkruani rezultatet për secilën ndryshore, në një shkallë nga 1 në 10, me 1 që është më pak e rëndësishme dhe 10 është më e rëndësishmja. Kur të keni rendin e preferencës, atëherë mund të filloni të shkruani veprimet që do të përdorni për të përmirësuar cilësinë e jetës tuaj dhe që gjithçka fillon të rrokulliset siç duhet.

Ndaluni për një minutë!

Ju duhet vetëm 1 minutë e plotë për të rregulluar veten tuaj emocionalisht dhe për të qenë në gjendje të keni marrëdhënie më të mira ndërpersonale me të tjerët. Imagjinoni sikur jeni diku me atmosferë shumë të tensionuar dhe se gjithçka po del nga kontrolli. Në këto momente është më se e nevojshme të ndalosh një minutë (ose më shumë), të pastrosh mendjen dhe të përgjigjesh më shumë me kokë sesa me zemër ndaj asaj situate tensioni.

Me një minutë ju mund të mësoni të relaksoheni dhe kontrolloni emocionet intensive duke medituar për ato 60 sekonda. Pasi të keni përsosur teknikën, mund ta përdorni atë në çdo kohë, kudo. Nëse ndjeni shumë tension, atëherë më shumë se 1 minutë është më mirë të bëni 5 minuta pushim emocional dhe të ktheheni në qetësi. Me këto këshilla dhe aktivitete do të rrisni inteligjencën tuaj emocionale pothuajse pa e kuptuar.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.