Çfarë është amensalizmi dhe si ndodh në mjedis?

Në natyrë, gjithmonë është dhënë koncepti biologjik i marrëdhënieve ndërmjet llojeve. Aktualisht më të njohurit janë marrëdhëniet simbioze, në të cilat ne shohim se si a specie ose organizëmose i është bashkangjitur një tjetri që mund të jetë përgjithësisht më i madh. Kur kjo të ndodhë, të dy organizmat përfitojnë në një ose më shumë mënyra nga marrëdhënia që kanë.

 Shembulli më i njohur i simbiozës deri më tani është marrëdhënia midis rinocerontit dhe zogut të buallit, në të cilin zogu merr ushqim për vete duke hequr insektet nga rinoceronta, ndërsa i moshuari merr aktin e heqjes qafe atyre insekteve dhe e gjej veten të zbukuruar nga bualli. Megjithatë, jo të gjitha marrëdhëniet ndërmjet llojeve janë kaq të mira. Ne do të zbulojmë në këtë post një marrëdhënie pak më pak të shëndetshme të fuqisë: amensalizmi.

Çfarë është amensalizmi?

Amensalizmi është një pjesë e biologjisë, e cila ndodh më shumë se gjithçka në marrëdhëniet midis bimëve. Njihet si marrëdhënia midis dy specieve biologjike në të cilat njëri nga dy organizmat dëmtohet nga ajo marrëdhënie, dhe organizmi tjetër i përfshirë nuk ndjen ndonjë ndryshim, domethënë marrëdhënia me organizmin e dëmtuar është në të vërtetë neutrale. Me fjalë të tjera, amensalizmi ndodh kur një specie e dobët ose më e vogël hyn në një marrëdhënie në të cilën dëmtohet nga një specie më e madhe dhe / ose më e fortë, dhe në vend të kësaj speciet dominuese as nuk akuzojnë ekzistencën e specieve më të mëdha.

Për të adresuar saktë këtë çështje është e rëndësishme të dini se ka shumë lloje të ndryshme të marrëdhënieve ndërmjet llojeve, në të cilat në varësi të dietës së tyre, madhësisë dhe llojeve të tjera të karakteristikave, një marrëdhënie e dëmshme ose neutrale mund të ndodhë midis tyre. Amensalizmi në vetvete nuk është i keq për disa prej organizmave, por ky bashkëveprim përfaqëson në të njëjtën kohë predation e secilit prej tyre si pjesë e ciklit jetësor.

Amensalizmi në mikroorganizmat

Një nga shembujt më të zakonshëm kur flitet për amensalizëm është ai i antibiotikëve. Disa prodhohen nga organizma të gjallë; ose nga bakteret, kërpudhat ose sporet. Të tjerët janë natyrë sintetike, pjesërisht ose plotësisht. Me fjalë të tjera, ato janë krijuar artificialisht. Penicilina është një nga antibiotikët më të njohur.

Marrëdhënia midis një antibiotiku dhe një organizmi infektiv quhet antibiozë dhe është lloji i marrëdhënies që ndodh kur njëri prej organizmave dëmtohet ose vritet nga veprimi i tjetrit. Amensalizëm, quhet edhe antagonizëm, është një marrëdhënie negative në të cilin në mjedisin "mikro" njëri prej organizmave krijon kushte që janë të patolerueshme për popullatën tjetër; kjo është arsyeja pse antibioza është një formë e amensalizmit, pasi që antibiotiku gjeneron kushte që virusi nuk mund t'i tolerojë, prandaj përfundon duke vdekur.

Amensalizmi në mjedis

Në mjedis ekziston një marrëdhënie "konkurrencë" midis shumicës dërrmuese të specieve. Shumë prej nesh janë të njohur me filozofinë e gjuetisë ose të gjuetisë që mbizotëron në xhungël. Çdo organizëm ekzistues Ai duhet të kryejë një luftë për mbijetesë në skenarin që korrespondon me habitatin e tij. Në këtë mënyrë, kjo garë mund të ndodhë në vende aq të mëdha sa vetë oqeani, ose në vende të vogla si një pellg pas shiut.

Antagonizmi mund të çojë në vendndodhjen e një habitati kur një organizëm tashmë është vendosur në të, gjë që mund të bëjë që vendi të ketë kushte të paqëndrueshme dhe të patolerueshme për pjesën tjetër të jetës që mund të përpiqet të vendoset atje.

Në disa pyje, të tilla si ato të pyjeve të Amazonës, pemët më të mëdha marrin të gjithë rrezet e diellit, dhe për këtë arsye më të vegjlit lihen prapa. zbritur për të marrë atë që mund t'u vijë atyre, dhe në rastet kur rrezet e diellit nuk lejohen, pasi pema më e madhe e merr atë plotësisht, atyre nuk u mbetet gjë tjetër veçse të vdesin nga mungesa e saj.

Si bëhet

Mënyra se si funksionon antagonizmi është zakonisht nga krijimi i substancave toksike që parandalojnë shfaqjen e popullatave të tjera ndërsa janë rreth tyre. Këto substanca zakonisht prodhohen nga mikroorganizmat.

Kur një organizëm vendoset në një vend, Instinkti i tij i mbijetesës dikton që ai duhet të bëjë gjithçka që është e mundur në mënyrë që speciet e tjera të mos mund të jenë atje, nuk mund të tolerojë hapësirën ose nuk mund të jetojë brenda saj. Kjo nuk klasifikohet si një marrëdhënie pozitive për vetë organizmin, por më tepër një marrëdhënie neutrale për vete, por e dëmshme për pjesën tjetër të specieve.

Antagonizmi dhe konkurrenca

Mund të jetë fakti që njerëzit ngatërrojnë antagonizmin me një marrëdhënie tjetër që përhapet në natyrë që është ajo e "konkurrencës", e cila është ajo që ushtron luftën midis dy ose më shumë organizmave në mënyrë që të marrin burime, qoftë ujë, ushqim apo hapësirë kudo që mund të vendosen.

Sidoqoftë, ndërsa konkurrenca është një lojë fuqie për të kufizuar një territor që është i dobishëm për fituesin; në antagonizëm, ai që kryen veprimin kufizues nuk merr asnjë lloj përparësie reale.

Disa shembuj të amensalizmit

 • Kur kafshët shkelin barishtet në një vend pa përfituar prej tyre, kjo bën që kafshët e tjera të mos mund të konsumojnë barishte të përmendura.
 • Një nga shembujt më të njohur është ai i drurëve të kuq, të cilët kur rriten nuk lejojnë që rrezet e diellit të kalojnë nën degët e tyre, kështu që përgjithësisht nuk do të ketë bimë ose shkurre që rriten rreth tyre për shkak të mungesës së dritës.
 • Kur, për shkak të disa çekuilibrit natyror, popullata e algave rritet, mund të gjenerohet një rritje e toksicitetit të popullatës në fjalë, duke bërë që kafshët të dehen nëse i konsumojnë ato, ose peshqit dhe organizmat që qarkullojnë rreth tyre dëmtohen nga toksiciteti.
 • Një grerëz që vendos vezët e saj në afide krijon një situatë amensalizmi, pasi që kur të lindin të vegjlit e grerëzës ata do të ushqehen me aphid.
 • Gjethet e pishave që bien në tokë gjenerojnë një përbërje toksike që pengon mbirjen e farës aty ku bien.
 • Eukalipt sekreton një substancë që parandalon dhe pengon zhvillimin e bimëve të tjera rreth tij.

Qenia njerëzore

Ky antagonist kryesor kërkon vendin e tij në shkallë pasi ai është ai që shkakton më shumë dëme në të gjithë botën. Njerëzit shkaktojnë shumë dëm në jetën e egër, thjesht për argëtim ose pa ndonjë përfitim. Marrja e kafshëve të kafshëve të egra si kafshë shtëpiake, ose gjenerimi i shkatërrimit të mjedisit të tyre, duke shkaktuar që speciet e tjera nuk mund të ekzistojnë në të duke ndotur liqenet dhe pyjet e tyre, gjë që nuk u jep asnjë përfitim qenieve njerëzore. Kjo është një ndërhyrje antropometrike që dëmton speciet e tjera nga të cilat qenia njerëzore nuk merr ndonjë përfitim.

Pasojat dhe rëndësia

Kur marrëdhëniet simbiotike ndodhin normalisht, të dy organizmat që i kryejnë ato përfitojnë në një farë mënyre nga marrëdhënia. Në marrëdhëniet konkurruese, vetëm njëra nga organizatat përfiton pas luftës për ndonjë burim ose territor. Ndërsa në marrëdhënien e amensalizmit, e vetmja gjë që arrihet është ajo njëri nga organizmat është shumë i dëmtuar. Mund të jetë për shkak të ndërhyrjes antropometrike, ose midis llojeve të ndonjë prej mbretërive të tjera, ndërsa organizmi tjetër në thelb as nuk akuzon ekzistencën e asaj të mëparshme.

Në këto raste, një nga pasojat e mundshme është zvogëlimi dhe zhdukja e specieve për shkak të mos-gjetjes së një vendi për tu vendosur. Mbi të gjitha, në vend që të konsiderohet një marrëdhënie e dobishme, amensalizmi ose antagonizmi është një marrëdhënie biologjike që nuk është e dobishme për asnjë specie.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.