Amfetamina - çfarë është ajo, llojet dhe cilat janë efektet e saj

Ndër barnat ekzistuese në botë, mund të gjejmë amfetamina, të cilat janë një stimulues i fuqishëm i sistemit nervor qendror. Përdorimet e tij mund të jenë mjekësore, rekreative ose sportive dhe ndër më të njohurit që mund të gjejmë metilfenidat, deksmetilfenidat, MDMA, fenproporeks, dietilpropion, phenterminë, benzfetaminë dhe fendimetrazinë.

Çfarë është amfetamina?

Shtë një derivat i ephedrine, i cili u përdor për qëllime mjekësore për të trajtuar probleme shëndetësore si p.sh. depresioni, mbipesha dhe narkolepsia. Sidoqoftë, përdorimi i tij u përhap në mënyrë rekreative dhe të paligjshme për shkak të laboratorëve klandestinë që e prodhuan atë.

 • Ephedrine u sintetizua në 1887 nga Lazar Edeleanu, një kimist rumun.
 • Përdorimi i tij filloi në vitin 1920, një kohë kur ishte e zakonshme që anëtarët e forcës ajrore të përdornin substancën në mënyrë që të ishin të gatshëm dhe të shmangnin lodhjen.
 • Në vitin 1927 filloi komercializimi i tij, sepse mund të zgjeronte bronket, të kontraktonte enët e gjakut dhe të rriste presionin e gjakut.
 • Në 1938, metamfetamina (e sintetizuar në Japoni në 1919) filloi të shitej dhe më vonë, në 1954, filloi të tregtohej metilfenidat (i sintetizuar në 1944).
 • Në 1971, për shkak të abuzimit dhe varësisë së substancës, ajo u kontrollua nga bashkësia ndërkombëtare.

Këto barna përdoren për të rritur performancën, qoftë fizike apo mendore. Për atë arsye, në rastin e fizikes, ne përmendëm përdorimin e tij në sport, i cili është i ndaluar dhe ishte një nga të parët doping sportiv; ndërsa në sferën intelektuale është gjithashtu e ndaluar.

Llojet e amfetaminave

Ju mund të gjeni shumë lloje të paligjshme në shumicën e vendeve, duke përfshirë metamfetaminën e zakonshme, dekstroampetaminë, të ngurtë dhe të lëngshme.

 • E zakonshmja dhe rryma zakonisht quhen zakonisht shpejtësia, lëvizja dhe ashensorët.
 • Dextroamphetamina është në dispozicion në barnatore, sepse është një substancë që përdoret për të trajtuar njerëzit me deficit të vëmendjes për shkak të hiperaktivitetit.
 • Nga ana e saj, metamfetamina është në dispozicion në formë të ngurtë dhe të lëngshme; e cila në rastin e parë zakonisht quhet zhurmë, kristal, qelq dhe bazë; ndërsa e dyta zakonisht quhet si shpejtësia e kuqe dhe gjaku i leopardit.

Në varësi të llojit, është e mundur që t'i gjeni në prezantime të ndryshme. Mund të konsumohet përmes kapsollave dhe pilulave, pastës, pluhurit, lëngut ose qelqit; në mënyrë që të jetë e mundur të pihet duhan, injeksion, thithje dhe gëlltitje e tij.

Cilat janë efektet në mjekësi?

 • Ai rrit përqendrimin, vëmendjen dhe kujtesën (kjo është arsyeja pse disa individë e përdorin atë në punë, ambiente ekzekutive dhe studime).
 • E mban individin në gjendje gatishmërie.
 • Personi është më pak impulsiv.
 • Mund të kontrollojë oreksin (prandaj përdoret në pacientët obezë).
 • Aktiviteti motorik rritet ndjeshëm; për këtë arsye ato janë shumë të zakonshme në mjediset e muzikës elektronike ose ngjarje të ngjashme.
 • Ato përmirësojnë procesin ose sistemin e metabolizmit.

Siç do ta shihni, shumica e efektet të amfetaminave Ato janë pozitive në zona të ndryshme, prandaj mjekësia e përdor atë në trajtimin e problemeve të ndryshme shëndetësore. Sidoqoftë, shumë njerëz e marrin ilaçin në mënyrë të paligjshme dhe e përdorin atë në mënyrë rekreative; të cilat mund të shkaktojnë efekte negative dhe varësi ose varësi nga substanca.

efectos amfetamina rekreative

Pavarësisht nga efektet e lartpërmendura, ne gjithashtu mund të gjejmë të tjerë që përdoruesit që e konsumojnë i provojnë në mënyrë rekreative. Midis tyre janë:

 • Ndjenjë gëzimi ose euforie.
 • Disinhibon
 • Vetëbesim më i madh.
 • Rritja e shoqërimit dhe energjisë.

Këto efekte mund të ndihen në periudha të ndryshme kohore në varësi të rrugës së konsumit, më e shpejta kur pihet duhan ose injektohet, pasi ajo arrin në tru menjëherë; Ndërsa thithni, mund të duhen afërsisht pesë minuta dhe të gëlltitet oralisht për njëzet minuta.

Çfarë problemesh shëndetësore mund të shkaktojnë amfetaminat?

 

Problemet vijnë kur abuzohet me substancën, të cilat mund të jenë:

 

 • Vështirësi për të kujtuar, menduar ose fjetur.
 • Dridhje pa ndonjë arsye të dukshme.
 • Humbje peshe dhe ulje të oreksit.
 • Qëndrime agresive ose të dhunshme.
 • Probleme të lëkurës
 • Probleme emocionale.

Nëse po paraqisni ndonjë nga këto probleme, duhet të shkoni te një mjek dhe të ndërprisni përdorimin e tij; qoftë nëse konsumi po kryhet në një mënyrë terapeutike ose rekreative, megjithëse gjëja e zakonshme është se është në atë rast dhe gjithashtu, duke abuzuar atë.

Problemi tjetër serioz me amfetaminat është varësia që mund të shkaktojë, gjë që nuk duhet të ndodhë nëse administrohet me rekomandim të mjekut në dozën e treguar. Ndër karakteristikat e varësisë, llojin e varësisë dhe sindromën e tërheqjes, ne gjejmë:

 • Varësia nga amfetamina ndodh kur përdoret si "ilaç" për të përmirësuar performancën ose për të shijuar efektet që krijon substanca; ku jo vetëm trupi gjeneron varësi nga ai, por bëhet tolerant dhe do të duhet të administrohet një dozë më e lartë për të arritur të njëjtat efekte.
 • Varësia është fizike dhe psikologjike, kështu që individi i prekur do të ndiejë se konsumimi i saj është i nevojshëm për të bërë një jetë të lumtur dhe të plotë. Sidoqoftë, është e mundur të heqësh dorë pasi që i varuri të pranojë se ai ose ajo ka një problem substancë.
 • Sindroma e tërheqjes së amfetaminës zakonisht paraqet një larmi problemesh, të tilla si emocione të pakontrolluara, të qenit i pakoncentruar, sëmundje e përgjithshme, halucinacione dhe dëshirë për të gëlltitur ose konsumuar substancën në asnjë mënyrë.

Si të ndaloni amfetaminën me trajtim?

Në varësi të shkallës së varësisë, mund të jetë më e thjeshtë ose më e komplikuar ndaloni përdorimin e amfetaminës (si në shumicën e substancave). Sidoqoftë, gjëja kryesore është që individi të pranojë se ka një problem, siç e përmendëm më lart.

 • Pasi të jeni në dijeni të varësisë, do t'ju duhen terapi psikologjike për të drejtuar pacientin dhe për të kuptuar pse ai i përdor ato; si dhe pse nuk ju duhen ato.
 • Isshtë e nevojshme që individi të dijë se ai është i rrethuar nga njerëz të gatshëm ta ndihmojnë, në mënyrë që familja dhe miqtë të përfshihen në disa seanca.
 • Në rast të simptomave të rënda për shkak të sindromës së tërheqjes, është më mirë të shtrohet në spital pacienti në mënyrë që ai të trajtohet në mënyrë të përshtatshme.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.