Analiza e Sjelljes Funksionale

njeri në terapi psikologjike

Aktualisht, secili profesionist ka mënyrën e tij të punës me pacientët e tij, Por është e nevojshme të kuptohen disa nga mjetet që ata përdorin për të ditur pse, në shumicën dërrmuese të rasteve, ndërhyrjet mund dhe duhet të jenë efektive.

Cfare eshte

Në vlerësimin klinik, analiza e sjelljes funksionale përdoret për të organizuar informacionin më të rëndësishëm në lidhje me pacientin. Veryshtë shumë e rëndësishme të dini se si ta bëni atë në mënyrë të saktë në mënyrë që në këtë mënyrë të jetë profesionale të vendosni një strategji të mirë ndërhyrjeje pa humbur detaje nga të gjitha aspektet më të rëndësishme të jetës së individit.

Kur kryeni analizë të sjelljes funksionale, përqendrohuni në disa pika të rëndësishme:

 • Marrëdhëniet (funksionale dhe jofunksionale)
 • Sjelljet e vëzhguara, vlerësuara dhe përshkruara (probleme të sjelljes)
 • Ngjarje mjedisore, historike dhe personale

Në këtë mënyrë, një rrjet informacioni mund të gjenerohet në fusha të ndryshme të jetës së personit. Ky rrjet do të ndihmojë profesionistin të kuptojë origjinën e mundshme të sjelljes së individit dhe kështu të jetë në gjendje të vendosë ndërhyrjen më të mirë në secilin rast.

dy persona në një terapi

Për çfarë shërben

Duke ditur sa më sipër, është e rëndësishme të theksohet se analiza funksionale e sjelljes ka dobinë e mëposhtme:

 • Organizoni të gjithë informacionin përkatës të pacientit
 • Kuptoni problemet dhe mënyrën se si personi ndërvepron me variablat
 • Identifikoni variablat që mund të ndikojnë në sjelljet e personit
 • Formuloni hipotezën e shoqatës funksionale që mund të shpjegojë përvetësimin dhe mirëmbajtjen e sjelljes së problemit
 • Vendosni objektivat e ndërhyrjes
 • Përpunoni trajtimin
 • Aplikoni trajtimin
 • Vlerësimi i rezultateve

Çfarë merret parasysh

Për të kuptuar më mirë sjelljen njerëzore dhe analizën funksionale, duhet të merret parasysh se sjellja njerëzore gjithmonë nënkupton bashkëveprimin me mjedisin, me të tjerët ose me veten.

Gjithmonë ekzistojnë elementë të ndryshueshëm me të cilët formohet bashkëveprimi dhe sekuencat e bashkëveprimit në fjalë janë të organizuara (stimuli pararendës-stimul-pasojë e përgjigjes). Nëse stimuli ka përforcime të këndshme, sjellja do të përsëritet dhe nëse ka përforcime të pakëndshme (ndëshkim), ju mund të bëheni neveritës ndaj asaj sjelljeje.

gruaja që i drejtohet pacientit të saj në terapi

Përveç kësaj, analiza funksionale e sjelljes ndihmon profesionistin të ketë një skemë organizative të informacionit. Por në asnjë rast nuk paraqet një realitet të palëvizshëm të sjelljes njerëzore.  Një element që ndodh ose një mendim mund të funksionojë si pararendës i një sjelljeje, Mund të jetë sjellja problemore ose sjellja pasuese për shembull, duke menduar diçka si: 'Unë jam i pavlefshëm'.

Duhet të merren parasysh të gjitha variablat e mundshëm që mund të ndikojnë në sjelljen e problemit të personit.

Rëndësia e mjeshtërisë së mirë

Analiza funksionale e sjelljes është mjeti themelor në çdo terapi psikologjike dhe për këtë arsye, është e rëndësishme që profesionisti ta shtjellojë atë në një mënyrë të përpiktë dhe duke marrë parasysh të gjitha detajet e vogla që mund të jenë të rëndësishme. Në këtë mënyrë ju mund të kuptoni pse një person kryen një sjellje problematike duke ditur që ajo i dëmton ata dhe gjithashtu si ta zvogëloni atë ose si të përgjigjeni kur një person sillet në një mënyrë të caktuar.

Sjellja e njerëzve është e lidhur ngushtë me mjedisin, duke marrë parasysh paraardhësit dhe pasojat, duke kuptuar kështu aspektet e kontekstit që janë vendimtare. Vetëm në këtë mënyrë mund të vlerësohet një ndërhyrje e saktë.

Edhe pse në shikim të parë duket si një mjet i thjeshtë për tu realizuar, në të vërtetë nuk është ashtu pasi duhet të bëhet në një mënyrë të përpiktë. Kjo kërkon të ndjekësh një seri hapash dhe të kesh njohuri paraprake shumë të rëndësishme si:

 • Di se çfarë është një sjellje
 • Diferenconi llojet e ndryshme të të nxënit
 • Cilët janë përbërësit e një analize funksionale të sjelljes?
 • Merrni parasysh variablat dhe dini se cilat janë ato
 • Di se çfarë modulon sjelljen ose cilat janë lehtësuesit e mjedisit
 • Jini shumë të qartë se si të vendosni qëllimet terapeutike
 • Jini të vetëdijshëm për teknikat më të përshtatshme të ndërhyrjes sot dhe të jeni në gjendje t'i kryeni ato me pacientin, në përputhje me kontekstin e tyre specifik

Sfidat

Zbatimi i analizës funksionale të sjelljes ka shumë sfida që duhet të adresohen nga profesionistët.

Zgjidhni strategjinë më të mirë

Më e zakonshmja është të jesh në gjendje të zgjedhësh strategjinë më të mirë të vlerësimit për secilin klient, pasi që secila rast është e ndryshme dhe jo gjithçka funksionon për të gjithë. Shtë e nevojshme të zgjidhni metodat e vlerësimit që kapin më së miri pikat e forta, kufizimet ose problemet e secilit rast. Përveç kësaj, është një përparësi të dish të zgjedhësh siç duhet objektivat për të punuar në trajtimin.  Analiza ofron informacione të rëndësishme të dobishme për vlerësimin klinik.

duke folur rehat në terapi

Nevoja të ndryshme

Një sfidë tjetër e shpeshtë me të cilën përballen profesionistët janë, për shembull, sjelljet dhe problemet e ndryshme që klientët mund të paraqesin. Një person mund të ketë depresion dhe varësi nga alkooli por ka nevojë për trajtim dhe qëllime krejtësisht të ndryshme nga sa mund të ketë nevojë dikush tjetër me të njëjtat probleme. Zgjedhja e trajtimit do të varet nga rëndësia që i jepet çdo problemi dhe nevojave të secilit pacient. Shkallët e vuajtjeve do të merren parasysh ose se si ndikohet në cilësinë e jetës së tyre ose si ndërveprojnë individët me mjedisin.

Vërtetësia e të dhënave

Vlefshmëria e gjykimeve të lëshuara nga profesionist gjithashtu do të varet nga të dhënat e marra në vlerësimin klinik dhe analizën funksionale të sjelljes. Kur ka pak të dhëna të vlefshme ose strategji të dobëta, vlefshmëria e çështjes dhe e ndërhyrjes specifike do të ulen. Në këtë kuptim, është thelbësore që profesionisti të ketë mjetet e përshtatshme dhe të përshtatshme psikometrike për secilin rast specifik.

Marrëdhëniet shkakësore

Një sfidë tjetër jo më pak e rëndësishme është zbulimi i marrëdhënieve shkakësore të problemeve, pasi sjellja mund të ndikohet nga shumë shkaqe ose që një shkak i vetëm ndikon në disa probleme, indirekt ose drejtpërdrejt. Variablat dhe marrëdhëniet shkakësore janë të rëndësishme për formulimin e çështjes dhe për ndërhyrjen.

Këto dhe shumë sfida të tjera janë ato me të cilat profesionistët duhet të përballen sot, pasi ndonjëherë sjellja njerëzore mbetet një mister. Falë Universitetit Autonom të Madridit mund të gjeni ky udhëzues që profesionistët të jenë në gjendje të kryejnë një analizë të mirë funksionale të sjelljes.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.