Animacion i bukur që na jep një mësim të jetës reale

Një i ri shëtit i trishtuar dhe i dëshpëruar nëpër rrugët e errëta të një qyteti kur papritmas sheh diçka në një dyqan antikesh që i tërheq vëmendjen.

Ky dyqan ekspozon, midis lodrave të vjetra dhe instrumenteve muzikorë, një kub Rubik shumëngjyrësh.

Menjëherë objekti e hedh djalin përsëri në ngrohtësinë e kujtimeve të tij të fëmijërisë, në gëzimin e vrapimit nëpër fusha duke ndjekur fluturat, duke qeshur dhe duke bërë shaka deri në errësirë.

Një mik ishte gjithçka që i duhej, dikush që ta nxirrte nga shtëpia dhe nga ndrojtja e tij dhe ta mësonte si të shijosh mrekullitë e botës.

Tani gjithçka është zhdukur dhe jeta mund të jetë e vështirë herë pas here. Ekzistenca lëngon derisa të shuhet përfundimisht.

Megjithatë, ngrohtësia e së kaluarës ishte mbyllur disi në kubin me ngjyra të vjetra, simbol i ditëve të lumtura të kaluara.

Timeshtë koha t'i ktheni mësimin e vlefshëm mikut tuaj, kur asgjë nuk duket se i jep kuptim: rizbuloni gëzimin bazuar në imagjinatë dhe shiko gjërat të shndërrohen para syve të tu si një lloj magjie.

Mesazhi i fundit që përcjell kjo histori është se në fund të fundit, nuk ka rëndësi se çfarë shihni në jetë, por si e shihni.

Titullohet Krahu i thyer ('Krahët e thyer') dhe është filmi i parë i shkurtër i animuar nga regjisori zviceran Amos Sussigan, i lindur në 1989. isshtë frymëzuar nga ngjarje të vërteta.

Nëse ju pëlqen kjo video, ju lutemi merrni parasysh ta ndani me ata që janë pranë jush. Ju falënderoj shumë për mbështetjen.[shpërndarje mash]


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.