Arkeas: gjithçka që nuk dinit për këtë mbretëri të mahnitshme

Planeti tokë është deri më tani i vetmi vend në univers ku mund të arrihet fluoreshenca e jetës për shkak të ndryshoreve klimatike që konvergojnë në habitatin tonë; në thelb uji në një gjendje të lëngët, temperaturat e duhura dhe reagimet e duhura kimike kanë lejuar formimin dhe evolucionin e organizmave që mbijetojnë në bazë të sintezës së energjisë nga molekulat e karbonit dhe oksigjenit.

Qeniet njerëzore janë pjesë e këtij ekuipazhi që bashkëvepron në botë, si dhe speciet e ndryshme që ne mund të vëzhgojmë zakonisht, megjithatë ka shumë organizma që janë larg syve dhe që në të njëjtën mënyrë kanë një rol themelor në ekuilibrin e jetës ; këto qenie të gjalla quhen mikroorganizma, për shkak të dimensioneve të saj të imëta dhe përbërjes së saj themelore organike; Kjo organizatë elementare e sistemit të tyre të trupit ka lejuar riprodhimin dhe përhapjen e tyre të suksesshme.

Arkeat 

Mikrobiologjia është shkenca që është përgjegjëse për studimin e këtyre mikroorganizmave dhe klasifikimin e tyre sipas aspekteve të caktuara që i dallojnë, duke krijuar kështu një ndryshimi midis organizmave shumëqelizore dhe njëqelizore; duke folur për organizmat shumëqelizorë zbulojmë se ato janë forma të jetës që, megjithëse mikroskopike, përbëhen nga disa qeliza që strukturojnë sistemet e tyre themelore të bashkëveprimit në një mënyrë të caktuar.

Ndërsa ato njëqelizore bazohen në një qelizë të vetme për të zhvilluar të gjitha proceset e tyre, midis këtyre organizmave janë ata që i përkasin mbretërisë arkea, e cila më parë ishte ngatërruar me bakteret për shkak të ngjashmërisë së tyre në strukturë.

Megjithëse mund të keni dëgjuar për këto qenie të veçanta të gjalla, ky artikull do t'ju tregojë gjëra që ndoshta nuk i dinit për mbretërinë arkea dhe kjo sigurisht do t'ju befasojë.

Klasifikimi i gjerë

Mbretëria arkea është gjithashtu një fushë që ka një klasifikim të gjerë brenda qenieve të saj të gjalla që i përkasin, madje në këtë kohë të gjitha familjet dhe speciet e saj nuk janë organizuar akoma dhe lokalizuar posaçërisht; Dihet që në numër, arkeat përbëjnë, së bashku me bakteret, grupin më të madh të qenieve të gjalla që ekzistojnë në planet, duke përfshirë një popullsi prej mijëra miliarda individësh që riprodhohen pa pushuar çdo ditë.

Konformimi njëqelizor që paraqet administrimin e tij jetësor bën riprodhimi i tij është një proces mjaft efektiv dhe që më vonë do ta shpjegojmë në detaje

Ata banojnë në të gjitha mjediset

Kur arkeat besohej të ishin pjesë e baktereve, gjithashtu mendohej se këta organizma mund të jetonin vetëm në habitate ekstreme dhe shumë specifike, megjithatë tani dihet që speciet që i përkasin mbretërisë arkea mund të jenë të pranishme në një gamë shumë të larmishme të mjediseve. pa asnjë problem.

Rreth temperaturave të mbështetura nga këto qenie të gjalla në raste të caktuara ato ndryshojnë midis 100º C dhe - 30º C; Alsoshtë gjithashtu kurioze që ata mund të mbijetojnë dhe të bashkëveprojnë normalisht në mjedise të kripura ku ndonjë mikroorganizëm tjetër nuk mund të mbetet, të gjitha këto veti nënkuptojnë se ato mund të jenë të pranishme në më shumë se 30% të planetit tokë.

Faleminderit për këtë qëndrueshmëri e pabesueshme Whatshtë ajo që e bëri këtë mbretëri të përparojë në fillim të formimit të atmosferës së Tokës rreth 2500 milion vjet më parë dhe që ato kanë ndikuar shumë në mënyrën në të cilën ngjarjet u zhvilluan në proceset evolucionare të planetit dhe specieve të tij.

Ato përdoren në shumë INDUSTRIAS

Për përpunimin e disa produkteve industriale për konsum njerëzor, posaçërisht produkteve të qumështit dhe derivateve të tyre, dihet që përdoren bakteret dhe mikroorganizmat si katalizatorë dhe aktivizues të reaksionit kimik që u japin atyre vetitë e qëndrueshmërisë, aromës, qëndrueshmërisë dhe strukturës së këtyre artikujve. të tilla si djathërat, dhallë, kos, ndër të tjera; Sidoqoftë, ekzistojnë zinxhirë prodhimi që kërkojnë temperatura të larta për realizimin e disa karakteristikave, atëherë është ajo shumica e baktereve ata nuk mund t'i rezistojnë këtyre kushteve shumë të nxehta, duke i lënë vendin arkeasë që mund të rezistojë më shumë se 100º C dhe të zhvillojë ndryshimet e kërkuara në këto ushqime për të arritur një cilësi efektive.

Në mjekësi, janë bërë përparime të konsiderueshme përmes mbretërisë arkease, pasi aktualisht disa antibiotikë janë prodhuar bazuar në këto qenie të gjalla duke ndihmuar shumë njerëz që janë alergjik ndaj antibiotikëve tradicionalë. Shumë arkea përdoren në miniera që bashkëpunojnë në mënyrë efektive në reaksionet kimike të nevojshme për të përftuar minerale të tilla si ari, kobalt dhe bakri.

Procesi më shumë burime

Ndryshe nga mikroorganizmat e tjerë, ata që i përkasin mbretërisë arkease mund të përpunojnë një larmi më të madhe të lëndëve ushqyese dhe lëndëve të para që gjenden në mjedise të ndryshme, ndër to mund të përmendim: azotin, karbonin dhe squfurin; ata madje kanë procese të tilla si glikoliza për të marrë energji që garanton ciklet e tyre jetësore.

Disa grupe mund të përdorin rrezet e diellit si një burim energjie pa gjeneruar oksigjen si në proceset fotosintetike, një cilësi unike brenda qenieve të gjalla të këtij planetiKjo nuk përfshin ato që janë metanogjene, domethënë ato gjenerojnë gaz metani në rrethana shumë specifike përfshirë zorrën e njeriut, për të cilën besohet se ato luajnë një rol themelor në procesin e tretjes.

Riprodhimi aseksual

Speciet që i përkasin mbretërisë arkease riprodhohen vetëm në mënyrë seksuale, përmes një procesi të quajtur ndarje binare, e cila konsiston në kopjimin e një qelize të vetme duke klonuar materialin e saj gjenetik dhe duke krijuar një citoplazmë individuale për të vendosur materialin e ri gjenetik.; baza e këtij formati riprodhimi është replikimi i ADN-së, duke lejuar që organizmi të marrë një kopje identike të vetvetes.

Importantshtë e rëndësishme të merret parasysh se kjo formë e riprodhimit është gjithashtu e pranishme në bakteret dhe organizmat e tjerë njëqelizorë që formojnë dhe kanë formuar bazën e zinxhirit të bashkëveprimit midis qenieve të gjalla në këtë planet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.