Çelësi për arritjen e qëllimeve dhe objektivave të të nxënit

Arritja e qëllimeve dhe objektivave të të nxënit është diçka që kërkon disiplinë dhe planifikimin, në këtë mënyrë ju mund të arrini gjithçka që vendosni në mendjen tuaj në këtë detyrë të pafund të të mësuarit.

Po, ka disa gjëra në jetë që kurrë nuk do të jeni në gjendje të mësoni. Unë kurrë nuk do të jem në gjendje të mësoj fizikën kuantike. Për disa arsye të çuditshme të vendosura në trurin tonë ka disa individë më të prirur për të asimiluar konceptet shkencore se të tjerët. Unë kam qenë gjithmonë letra të pastra

Këtu janë disa mendime paaftësi që pengojnë arritjen e qëllimeve tuaja:

këshilla për arritjen e qëllimeve dhe objektivave të të nxënit1) difficultshtë e vështirë. Unë nuk mund ta bëjë këtë.

2) Jam shumë dembel.

3) Unë me të vërtetë nuk kam nevojë ta bëj këtë. Unë jam mirë ashtu siç jam.

4) Ndihem i trishtuar tani. Nuk mund të bëj asgjë kur ndihem kështu.

5) Unë kam dështuar në këtë më parë, kështu që qartë nuk jam i aftë.

6) Unë nuk e meritoj këtë. Unë nuk jam mjaft i mirë.

Mirë, mund të mos jetë e lehtë, mund të mos jetë argëtuese, por shumicën e kohës, me kërkime, trajnime, planifikime, përgatitje dhe këmbëngulje të duhur, ju mund të mësoni se çfarë keni vendosur të bëni nëse vërtet dëshironi ta bëni.

Ky është çelësi: Duhet të duash aq shumë sa të kthesh shpinën e justifikimeve të rehatshme dhe ndjenjave të frikës.

Nëse vërtet dëshironi të mësoni diçka, do ta keni më të lehtë të refuzoni ndonjë justifikim. Mos e nënvlerësoni veten, ka shumë gjëra, milion gjëra, që ju mund të mësoni, përqendrohuni në qëllimet tuaja.

Ka burime të pakufizuara për t'ju ndihmuar të bëni atë që dëshironi të bëni. Ju mund ta përdorni Google për çdo gjë dhe, më e mira nga të gjitha, falas. Ka libra, kurse, punëtori, mentorë, mësues dhe trajnerë në dispozicion për t'ju ndihmuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.