Asgjë nuk merrte vesh asgjë të fituar

zonë komode komode

Ndonjëherë mendojmë se gjërat më të mira u ndodhin atyre që janë me fat. Edhe pse është e vërtetë, dhe ka njerëz që janë me fat në jetë ose që e bëjnë më të lehtë ... 90% e atyre njerëzve që duket se janë "me fat" janë në të vërtetë njerëz që nuk kanë pasur magji apo diçka të tillë gjatë jetës së tyre… Ata thjesht dolën nga zona e tyre e rehatisë dhe u përballën me frikë dhe pasiguri.

Nëse jeni një nga njerëzit që duan ndryshime në jetën e tyre, por që bëjnë gjithmonë të njëjtën gjë ... a mendoni se do të merrni rezultate të ndryshme? Asgjë për këtë ... ju nuk do të keni rezultate të reja dhe jeta juaj do të vazhdojë saktësisht e njëjtë. Njerëzit zakonisht nuk guxojnë të marrin vendime dhe aq më pak kur ajo që vjen më pas mund të jetë e vështirë ose të ketë ndonjë pasiguri, por nëse jeni një nga njerëzit që marrin vendime dhe ndryshojnë fatin e tyre për mirë, atëherë jeta juaj do të marrë një rrjedhë të re dhe më të mirë.

Frika

Zona e rehatisë është vendi ku ndiheni rehat, ku nuk ka ndryshime dhe ku asgjë e re nuk ndodh kurrë. Në mënyrë që të ecni përpara, do të duhet të lini tuajin rehati dhe mbi të gjitha, jini të vetëdijshëm se në jetë do të duhet të përballeni me frikën kohë pas kohe për të qenë në gjendje të mësoni gjëra të reja ose të paktën, për të qenë në gjendje të përparoni ose të kërkoni atë sukses që po kërkoni por nuk guxoni ta arrini sepse frika paralizon më shumë sesa do të dëshironit vërtet.

magji kur largoheni nga zona e rehatisë

Në zonën e rehatisë ju jeni mirë, i qetë, askush ose asgjë nuk ju shqetëson ... por ju e dini që në realitet jeni në amulli dhe nëse vazhdoni atje, nuk do të jeni në gjendje të arrini ëndrrat tuaja. Frika nga ndryshimi është diçka që ndodh rregullisht në jetën e njerëzve, kështu që ju nuk jeni personi i vetëm në botë që vuani nga këto emocione të forta.

Frika nga ndryshimi mund të jetë e mirë në disa rrethana, por në raste të tjera, nëse ju paralizon, ju pengon të ecni përpara. Frika mund t'ju ndihmojë të përshtateni me rrethanat e reja, por duhet të jeni të kujdesshëm për të marrë vendimin më të mirë ... Kjo do të thotë, ndryshimet mund të shoqërohen me rreziqe, por nëse jeni shumë i kujdesshëm nuk do ta ndryshoni jetën tuaj dhe do të jeni gjithmonë i njëjti.

Nëse gjithmonë e shihni ndryshimin si një rrezik në vend të një mundësie, frika nuk do t'ju lejojë të kapërceni ato pengesa që do t'ju ndihmonin të shkoni më tej në jetën tuaj. Për të ecur përpara është e nevojshme që të përballeni me të panjohurën dhe të dilni nga zona juaj e rehatisë.

Lëreni zonën e rehatisë

Ju tashmë e dini që në zonën tuaj të rehatisë do të ndiheni të sigurt sepse dini se çfarë të prisni në atë vend. Mund të jetë një vend fizik ose mendor, por ajo që ka rëndësi është se ju jep një ndjenjë sigurie dhe komoditeti mendor, megjithëse nuk nënkupton gjithmonë mirëqenien fizike. Të qenit në zonën e rehatisë nuk është e keqe në vetvete, por mund të jetë negative nëse qëndroni në të për një kohë të gjatë ose nëse të qenit në zonën tuaj të rehatisë nuk është e dobishme në zhvillimin tuaj personal.

largohuni nga zona e rehatisë

Do të jetë e nevojshme që ju të dilni nga zona juaj e rehatisë dhe së pari do të duhet të reflektoni për këtë, jeni në zonën tuaj të rehatisë nga zakoni apo nga nevoja? Keni frikë, jeni rehat, apo thjesht doni të ndiheni të sigurt? Nëse nuk bëni ndryshime në jetën tuaj, duket se rreziqet kanë mbaruar, por vetëm në realitet ato mbeten latente ndërsa ju nuk vazhdoni të rriteni dhe nuk e arrini atë lumturi sepse keni frikë se mos e arrini atë.

Ndonjëherë vetëm marrja e rreziqeve dhe ballafaqimi me atë që keni pasur frikë në fillim do të sjellë një ndryshim të madh në jetën tuaj. Në fillim mund të duket e vështirë ose e komplikuar, por me kalimin e kohës do të kuptoni se ka qenë vendimi më i mirë që keni qenë në gjendje të merrni. Sepse çfarëdo që të jetë, nëse shkon mirë ... do të jetë pozitive dhe nëse shkon keq, gjithashtu! Sepse do të keni shumë të mësuar dhe do të dini si të veproni në të ardhmen në mënyrë që të mos bini në të njëjtat gabime.

Ndryshimi nuk është gjithmonë i keq

Mendoni: Cila është më e keqja që mund të ndodhë? Ndoshta ju keni refuzuar ndonjëherë mundësi vetëm për të shmangur rreziqet duke menduar se diçka e keqe mund të ndodhë, por çfarë nëse ajo që ndodh është e mrekullueshme? Duke ndryshuar atë fokus mendor, ju mund të ndryshoni tërë jetën tuaj. Ndonjëherë mund të merrni vendime për të mos dalë nga situata në të cilën ndiheni mirë dhe preferoni të jeni në zonën tuaj të rehatisë sesa të duhet të përballeni me pasojat negative të këtij ndryshimi ... duke lënë mënjanë të gjitha të mirat që mund t'ju ofrojë gjithashtu.

Kur të ndodhë e gjithë kjo, ju gjithashtu do të lini lumturinë tuaj mënjanë, sepse nuk do ta falni veten sepse keni qenë "kaq frikacak" dhe që nuk keni bërë një hap përpara për të gjetur ato ndryshime që do të shkonin aq mirë për ju në të ardhmen.

Jeta është një ndryshim i vazhdueshëm

Shtë e nevojshme të jeni të vetëdijshëm se jeta po ndryshon vazhdimisht dhe që nuk mund ta shmangni. Nëse doni të zhvilloheni personalisht, do të duhet të merrni vendime dhe gjithashtu të ndërmerrni rreziqe si personalisht, profesionalisht, si çift, në familje ...

Ndryshimi mund t'ju trembë sepse vjen dorë për dore me pasiguri dhe kjo ndjenjë është e pakëndshme. Por mendoni se ndoshta është pozitive dhe se ato pasoja negative që keni në mendjen tuaj, thjesht ... nuk ndodhin. Ka raste në jetë kur është e nevojshme të ndërmerren rreziqe të caktuara për të ecur përpara dhe për të shfrytëzuar ato mundësi që ju paraqiten pothuajse pa e kuptuar. Dhe nëse ato mundësi nuk ju paraqiten, por dëshironi që ato të ndodhin ... do të duhet vetëm të dilni nga zona juaj e rehatisë për t'i krijuar ato!

largohuni nga zona e rehatisë

Ajo rritet!

Me këtë nuk nënkuptojmë që ju të merrni të gjitha rreziqet që vijnë në jetën tuaj, larg saj! Por peshon të mirat dhe të këqijat e secilës situatë që të jesh në gjendje të zgjedhësh ato mundësi që, megjithëse ndodhin ndryshime në jetën tënde, pasojat e mundshme pozitive mund të kenë një ndikim të madh në rrugën tuaj.

Ndiqni instiktet tuaja për të gjeneruar ndryshime, sepse nëse merrni vendime me zemrën tuaj, edhe nëse janë vendime të gabuara, në të vërtetë, nuk do të keni gabuar kurrë ... Ju gjithmonë do të rriteni dhe zhvilloheni personalisht.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.