Ataraksia: gjendje ekstreme e qetësisë

ataksi që nuk sugjeron pasoja

Ataraksia është një gjendje ku personi që e ka atë nuk është në gjendje të ndiejë zhgënjim, ka një gjendje qetësie dhe qetësie të tillë që të mos jetë në gjendje të ndihet keq për dëshirat ose shqetësimet. Tingëllon si një gjë e mirë, apo jo? Por nuk është kështu. Shtë një çrregullim i shkaktuar nga një goditje në tru ose një goditje në kokë (në pjesën e përparme).

Kur ndodh ataraksia, në fushën mjekësore, është për shkak se truri i personit është i dëmtuar dhe ata nuk kanë vullnet për t'u zemëruar, zhgënjyer ose zhgënjyer. Ky është një problem serioz ... zemërimi dhe irritimi është i domosdoshëm në mënyrë që të evoluoni si njerëz! Frustrimi na ndihmon të përmirësohemi kur ka gjëra që nuk na pëlqejnë ose nuk jemi të kënaqur me jetën që drejtohet.

A është vërtet e qetë?

Më shumë sesa qetësia ose qetësia, është apatia. Ataraksia është një problem serioz për personin që vuan nga ajo sepse nuk janë të vetëdijshëm për kufizimet e tyre ose për pasojat që mund të kenë veprimet e tyre. Ju mund të veproni në mënyrë të pamatur pa frikë dhe pa shqetësime.

Ataraksia është mungesë e sikletit dhe nuk ka ekuilibër real emocional. Paqja e brendshme nuk është e vërtetë sepse për mirë ose për keq, gjendja shpirtërore detyrohet për shkak të dëmtimit të trurit. Pas këtij mendimi, nëse nuk do të kishte dëmtim të trurit, ataraksia mund të ishte qëllimi i arritjes së lumturisë së plotë pa shqetësime të jashtme. Edhe pse kjo është e komplikuar, meqenëse shqetësimet në një masë më të madhe ose më të vogël na bëjnë njerëzor dhe na ndihmojnë të evoluojmë.

ataksi paqja e brendshme

Ataraksia në jetë sipas filozofisë

Në të vërtetë koncepti i ataraksisë përdoret në filozofi për t'iu referuar një gjendje shpirtërore të qetë dhe të qetë. Përdoret për të folur se si një person përpiqet të largohet nga shqetësimet e jetës për të arritur lumturinë e tij. Ai konsiston në përpjekjen për të rregulluar emocionet duke qenë i fortë ndaj pengesave të jetës duke u përpjekur të bëni një jetë të ekuilibruar ku sëmundjet e përditshme nuk ndikojnë në gjendjen shpirtërore.

Njerëzit do të përpiqen të shmangin kënaqësitë që mund të shkaktojnë dhimbje pas kënaqësisë fillestare. Në filozofi, ataraksia ndjek vetëm kënaqësitë që janë të natyrshme dhe të nevojshme për të gjetur lumturinë e plotë dhe hedh poshtë ndonjë tjetër. Përveç kësaj, një person që praktikon ataraksi duke ndjekur këtë filozofi nuk dëshiron të gjykojë gjërat, shmang të besuarit në asgjë dhe kështu shmang konfliktet, duke përmirësuar qëndrimin e tij të qetë. Ata argumentojnë se duke shmangur dëshirën, dhimbja shmanget.

Shëndet vs filozofi

Interestingshtë interesante të shihet se si në filozofi termi ataraksi përdoret si një koncept që duhet ndjekur për të arritur përmbushjen dhe lumturinë më të madhe ... Por në mjekësi i njëjti term përdoret për të folur për një problem serioz shëndetësor. Në të dy rastet, ataraksia karakterizohet nga qetësia e personit, mungesa e përgjigjes ndaj stimujve të jashtëm dhe mungesa e evolucionit duke mos përdorur zhgënjimin në një tepricë të rregullimit emocional.

lloje të ndryshme të ataksisë: me vullnet ose nga dëmtimi i trurit

Vetëm në rastin e ilaçeve, ataraksia shkaktohet nga dëmtimi i trurit, dhe në filozofi është një dëshirë e personit për të gjetur lumturinë përmes qetësisë dhe qetësisë së plotë. Sjellja vullnetare në një mënyrë specifike. Në rastin e ataraksisë për shkak të sëmundjes ose dëmtimit të trurit, ndodh që personi mund të veprojë në një mënyrë të rrezikshme me qetësi të plotë, por më vonë, pasi të kuptojnë veprimet e tyre, ata nuk mund të ndiejnë ndjenjën e fajit ... Kur ka dëmtim të trurit, personi mund të ndihet i shqetësuar dhe nervoz ... por nuk ka për gëzim apo lumturi.

Nëse ndiqet filozofia greke, ataraksia është një sinonim i paqëndrueshmërisë së shpirtit. Isshtë një gjendje në të cilën shpirti dhe mendja nuk pranojnë vuajtje ose emocione që konsiderohen negative si zemërimi, pasi që ndjenja e tyre, menduan ata, mund të shqetësonte shumë shpirtin. Ata menduan se për të jetuar në qetësi absolute ishte e nevojshme të praktikohej ataraksia. Çdo shpërqendrim që mund të shqetësojë qetësinë tuaj të brendshme duhet të eliminohet ose hiqet nga rruga e jetës.

Identifikoni ataraksinë

Në këtë pikë, ne e dimë se kur flasim për ataraksi i referohemi mungesës së aftësisë së qenies njerëzore për të ndjerë frustrim, vullnetarisht ose të imponuar për shkak të dëmtimit të trurit. Ataraksia kur imponohet nuk është e lehtë për personin që vuan nga ajo sepse është një mënyrë në të cilën zemra dhe mendja bëhen të turbullta dhe personi pushon së qeni ai që është në të vërtetë.

Për të identifikuar nëse një person vuan nga ataraksia (nga dëmtimi i trurit), ka disa karakteristika që mund t'ju ndihmojnë të zbuloni. Mos i humbisni ato, sepse vetëm duke e ditur atë do të jeni në gjendje të veproni në përputhje me rrethanat në sjelljen tuaj relacionale me atë person:

 • Padurueshmëria. Personi është në qetësi të plotë. Duket se ai nuk ka ndjenja, dhimbje, duket se ai ka kontroll total dhe absolut mbi emocionet e tij. Nuk ka asgjë për t'ju irrituar ose mërzitur.
 • Nuk ka asnjë kufizim për veprimet tuaja. Për shkak të dëmtimit të trurit, njerëzit nuk janë të vetëdijshëm për veprimet e tyre dhe humbin aftësinë për të kuptuar se ekzistojnë norma shoqërore.
 • Veprime pa pasoja. Ata nuk mendojnë për pasojat e veprimeve të tyre dhe as nuk ndiejnë faj ose përgjegjësi për atë që bëjnë.
 • Ata e kanë harruar zhgënjimin. Ata nuk janë të lumtur ose të qetë, ata mund të kenë nerva dhe ankth, por ata kanë harruar se çfarë është zhgënjimi për shkak të rrethanave të jetës dhe kjo do të thotë që ata nuk evoluojnë ose rriten personalisht.
 • Ata janë njerëz apatikë. Nuk është qetësi dhe qetësi absolute, është apati. Për grekët, apatia po arrinte lumturinë më absolute sepse pasiviteti ishte qetësia që u duhej për të shijuar qetësinë. Në realitet, kjo pasivitet ose apati do të bëjë që personi të mos evoluojë si person dhe se në planin afatgjatë, ata do të pendohen që nuk kanë bërë gjëra të tjera.

çfarë është ataksia dhe çfarë ju bën të ndiheni

Siç keni qenë në gjendje të verifikoni, ataraksia është një dëmtim i trurit që bën që personi të vuajë me këtë gjendje nga njëra anë, por nga ana tjetër, është një gjendje e dëshiruar dhe kërkon për të tjerët. Necessaryshtë e nevojshme t'i jepet rëndësia që i takon këtij problemi dhe Shihni një profesionist të kujdesit shëndetësor për trajtim nëse nevojitet kujdes i veçantë mjekësor.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jeysson eliaz dijo

  Më e keqja që kam parë ndonjëherë. Dikush mund të arrijë ataraksinë ndërsa mbetet i vetëdijshëm për rolin e tij në shoqëri. Prandaj, dikush në një shtet të Ataraksisë nuk duhet të gjykohet sepse ata nuk janë të irrituar, ata janë më të lumtur, dhe nëse kjo është ajo që ka rëndësi, natyrisht ka kufij, në këtë rast ato shkelen, ata mund të kenë dëmtime mendore, por specifikoni , mos keqinformoni, mos kini frikë të jeni më të lumtur se pjesa tjetër.