Truket e autosugjestionit për të marrë nën kontroll jetën tuaj

autosugjestioni

Pavarësisht nëse e kuptoni apo jo, ju me siguri keni përdorur teknika të autosugjestionit gjatë gjithë jetës suaj. Nëse i keni thënë ndonjëherë vetes që të zgjoheni në një kohë të caktuar, "relaksohuni", "fle", "përqendrohuni", "buzëqesh", "merrni frymë", ose çfarëdo tjetër, keni përdorur autosugjestionin.

Në realitet, autosugjestionimi është më i thjeshti dhe ndoshta më i fuqishmi nga mjetet e programimit mendor. Oneshtë një nga ato teknikat e thjeshta të fuqisë së mendjes që është e lehtë, gjithmonë e arritshme, Mund të bëhet kudo dhe në çdo kohë (madje edhe gjatë ngasjes) dhe nuk kërkon ndonjë aftësi ose trajnim të veçantë.

Përdoret në mënyrë të pavetëdijshme pothuajse gjithmonë

Në shumicën e rasteve, teknikat e autosugjestionit përdoren nga njerëzit në mënyrë të pavetëdijshme, si një mënyrë për t'i parandaluar ata që të arrijnë atë që duan. Për shembull, ka njerëz që ndjejnë ose thonë se janë të lodhur dhe se ata nuk mund ta kuptojnë si duhet dhe më vonë pyesin veten pse ndihen kaq poshtë.

Ndoshta ju gjithashtu keni pasur një dhimbje koke që dikush të shmangë bërjen e një detyre dhe pastaj koka juaj ka filluar të dhembë ... Teknikat e fuqisë së mendjes janë më të fuqishme se sa mendojmë dhe përdorimi i tyre në mënyrë të pavetëdijshme gjithashtu ka pasoja.

autosuggestion fuqia e mendjes

Mendimet tona janë krijuese dhe fjalët që u japim atyre rezultojnë në veprime që mund të ndikojnë në jetën tonë dhe në pjesën tjetër të botës Kur do të ndalojmë të fajësojmë të tjerët për rrethanat tona dhe a do të fillojmë të përdorim fuqinë e mendjeve tona për të shfaqur rezultatet?

Tani eshte koha

Teknikat e autosugjestionit mund të përdoren për të përmirësuar performancën në punë, për të luftuar ankthin gjatë ngasjes, në sport, në meditim, vallëzim, madje edhe në shtrat. Ju mund të rrisni besimin tuaj, t'ju ndihmojnë të relaksoheni, të përmirësoni përqendrimin, të siguroni energji dhe t'ju ndihmojë të flini. Përdorur negativisht, ose në injorancë, mund të bëjë edhe të kundërtën.

Teknikat e përparuara të autosuggestionit ose vetë-hipnozës janë zakonisht më të lehta për tu bërë me sytë mbyllur për të bllokuar shpërqendrimin vizual. Mënyra më e lehtë për të mësuar teknikat është përmes një programi audio të drejtuar, sesa thjesht të lexoni për të. Teknikat e mëposhtme të autosugjestionit kanë për qëllim t'ju ndihmojnë të bëheni më të vetëdijshëm për programimin tuaj të vetëdijes, forconi aftësitë tuaja dhe ju ndihmojnë të merrni më shumë kontroll mbi jetën tuaj.

autosugjestioni dhe mendja

Truket e autosugjestionit

Dieta mendore 30 ditore

Filloni t'i kushtoni vëmendje dialogut tuaj të brendshëm. Në çdo kohë e gjeni veten në bisedë vetiake negative, veçanërisht vetë-bisedë që shpreh frikë, dyshim ose urrejtje ndaj vetes, hiqeni atë dhe pastaj, Zëvendësoni atë mendim me fjalë më pozitive dhe inkurajuese për veten tuaj.

Për shembull, ju bëni diçka gabim dhe e gjeni veten duke thënë "Pse jam kaq budalla?" Menjëherë thoni "eliminoni atë mendim" dhe pastaj thoni diçka pozitive dhe inkurajuese që është e përshtatshme për situatën, të tilla si "Unë jam duke u ndjerë gjithnjë e më mirë". "Ju gjithashtu mund të bëni një sugjerim të drejtpërdrejtë që do t'ju ndihmojë, si të thoni gjëra të tilla si: 'përqendrohuni' 'relaksojeni mendjen'. Mund të përdorni një fjalë kyçe për të ndaluar mendimet negative si "anulo"Megjithëse fjala mund të jetë gjithçka që dëshironi, për sa kohë që ju ndihmon të mbani larg mendjes mendimet e këqija.

Përdorni pohimin

Përdorimi i pohimeve kërkon që ju të përdorni gjuhë pozitive për t'iu referuar vetes, në vetën e parë. Për të krijuar pohime pozitive në mendjen tuaj, duhet të keni parasysh sa vijon:

 • Shprehni pohimet tuaja në kohën e tashme me fjalë të tilla si "Ndjehem"
 • Shprehni pohimin tuaj në një mënyrë pozitive
 • Jini të qartë dhe konciz
 • Pezullo dyshimin

Përqendrohuni në krijimin e diçkaje të re kur ndryshoni ndjenjat tuaja. Me fjalë të tjera, pranoni që keni bërë më të mirën që keni mundur me gjendjen tuaj emocionale, nivelin e ndërgjegjësimit dhe ndërgjegjësimin që keni pasur në çdo kohë të caktuar. Tani, ndërsa zgjeroni ndërgjegjësimin dhe qasjen tuaj ndaj jetës, mund të krijoni një jetë më të pasur, më të mirë dhe më të kënaqshme.

Disa shembuj të pohimeve që mund të përdorni në ditën tuaj në ditë janë:

 • Unë jam shumë mirënjohës për jetën time.
 • Jeta ime është një gëzim plot dashuri, argëtim dhe miqësi.
 • Unë jam i lirë, dhe gjithmonë kam qenë. Përvojat që më bënë të ndihem viktimë ishin thjesht përvoja që u shfaqën dhe u zhdukën në arenën e vetëdijes që jam.
 • I kujtoj vetes si mësuese se jam, mësueses se kam qenë gjithmonë.
 • Unë e përdor fuqinë time me dashuri kur kam ndikim mbi të tjerët.
 • Unë jam i qartë, i paprekur dhe i padëmtuar nga gjithçka që kam përjetuar në jetën time.
 • Unë e përdor fuqinë time me dashuri kur kam ndikim mbi të tjerët.
 • Realiteti fizik ma kthen këtë qetësi.
 • Unë përdor emocionet, mendimet dhe sfidat e mia për të më çuar në vende më të thella dhe më interesante brenda vetes.

dëgjoni autosugjestionin

Përdorni përsëritjen

Nëse ndaleni të mendoni për ato që i thoni vetes në fund të ditës, do të habiteni nga numri i herëve që i thoni vetes gjëra negative dhe nënçmuese. Ju mund ta kundërshtoni këtë negativitet në mendjen tuaj me shumë përsëritje.

Kjo mund të bëhet në heshtje, në intimitetin e mendjes tuaj, ose me zë të lartë nëse preferoni, dhe situata është e përshtatshme. Përdorni detyra të përsëritura të mërzitshme si një mundësi për të programuar veten me autosugjestion. Shumë njerëz pëlqejnë të përdorin pohime në dush, ndërsa ngasin makinën, në stacionin e autobusit ose kudo tjetër.

Përdorni vizualizimin

Vizualizimi është gjuha e mendjes nënndërgjegjeshëm. Të gjitha teknikat e fuqisë së mendjes përdorin vizualizimin. Kur vizualizoni veten duke bërë diçka në mënyrën e duhur, ndërsa përdorni sugjerim automatik, veçanërisht në një gjendje Alpha ose të relaksuar, kjo bën një përshtypje të fortë në mendjen nënndërgjegjeshëm. Kombinimi krijon një strategji shumë të fuqishme të programimit mendor.

Përdorni gjendjen alfa të mendjes

Padyshim që ne jemi duke “programuar” gjatë gjithë kohës. Kur jemi në një gjendje alfa të mendjes, valët e trurit tonë ngadalësohen dhe ne kemi më shumë ndikim mbi programimin tonë nënndërgjegjeshëm.

Nëse i dini teknikat e vetë-hipnozës ose të menduarit që ju vendosin në një gjendje të thellë dhe të rehatshme, përdorni ato. Nëse jo, thjesht mbyllni sytë dhe ndiqni frymën brenda dhe jashtë për disa minuta ndërsa numëroni nga 20 në një. Pastaj përdorni teknikat e autosugjestionit të përmendura më lart. Padyshim, nuk duhet të përdorni teknika alfa ose vizualizimi gjatë ngasjes, etj. pasi kërkon që të mbyllni sytë ose të mjegulloni shikimin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.